به فروشگاه تجهیزات پزشکی موج خوش آمدید.

دستگاه سی پپ برای خروپف

ویژگی های دستگاه سی پپ CPAP

در این مقاله به دستگاه سی پپ برای خروپف می پردازیم. آیا هنوز با سی پپ CPAP خروپف میکنید؟ آیا درمان سی پپ CPAP خروپف شما را برطرف کند؟ بله، دستگاه سی پپ CPAP شما قرار است آپنه خواب و خروپف ناشی از آن را درمان کند. اگر هنوز با سی پپ CPAP خروپف می کنید، می تواند نشان دهنده این باشد که مشکلی وجود دارد. بیایید نگاهی عمیق به خروپف بیندازیم تا علل و راه‌حل‌های آن را مشخص کنیم.

خروپف است یا آپنه خواب؟

در حالی که خروپف یک علامت رایج آپنه خواب است، افرادی که آپنه خواب دارند همیشه خروپف نمیکنند و خروپف میتواند نشان دهنده مشکل متفاوتی باشد. در واقع، خروپف یکی از علائم رایج مردان مبتلا به آپنه خواب است، اما در زنان نه به این میزان.

با این حال، خروپف نشان دهنده اختلال در خواب شما است، اما ممکن است به اندازه اختلالات ناشی از آپنه خواب جدی نباشد. اختلالات مربوط به آپنه خواب، اگر درمان نشود، میتواند منجر به فشار خون بالا، سکته مغزی و سایر شرایط شود.

خروپف را به عنوان بخشی طبیعی از پیری نادیده نگیرید. تفاوت بین آپنه خواب و خروپف در احساس شما در طول روز است. خستگی مزمن و خواب آلودگی شدید در طول روز بیشتر نشان دهنده آپنه خواب است.

توجه: هنگامی که شروع به خروپف کردید برای رد آپنه خواب و سایر شرایط جدی، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید.

دستگاه سی پپ برای درمان خروپف در خانه

در بیشتر موارد، بله. اگر بعد از چند روز استفاده از ماسک سی پپ CPAP همچنان خروپف میکنید ، از متخصص خواب خود مشاوره بگیرید. برای تنظیمات احتمالی، در مورد برند ماشین و ماسک خود با آنها صحبت کنید. تنظیمات سی پپ CPAP خود را به تنهایی تنظیم نکنید .

CPAP سی پپ با وارد کردن فشار مثبت مداوم به مجاری هوایی شما برای باز نگه داشتن آنها در طول شب، خروپف را متوقف می کند. آنها از فروپاشی این ماهیچه ها، مسدود کردن جریان هوا، و تولید ارتعاش که باعث خروپف های بلند می شود، جلوگیری می کنند. در نتیجه خواب شما بدون وقفه باقی میماند و میتوانید از استراحتی با طراوت و ترمیم کننده لذت ببرید.

4 دلیل که هنوز با سی پپ خروپف میکنید

 1. فشار سی پپ CPAP ممکن است به اندازه کافی قوی نباشد
 2. شما ممکن است یک تنفس دهانی باشید. ماسک تمام صورت ایده آل است .
 3. شکاف های هوایی در نواحی خاصی در اطراف دهان، بینی و ماسک وجود دارد.
 4. وضعیت خواب شما ممکن است بر عملکرد دستگاه تأثیر بگذارد.

3 راه برای درمان خروپف با CPAP سی پپ در خانه

 1. فشار هوای سی پپ CPAP خود را بررسی کنید – اگر احساس میکنید فشار هوای شما خیلی پایین است، با متخصص خواب خود تماس بگیرید. ممکن است نیاز به مطالعه تیتراسیون داشته باشید.
 2. تغییر وضعیت خوابیدن – موقعیت خواب شما ممکن است دلیل خروپف باشد. به پشت خوابیدن ممکن است از فشار هوای دستگاه به اندازه کافی مجاری تنفسی شما را پاک کند. خوابیدن به پهلو ممکن است یک راه حل ساده باشد.
 3. ممکن است ماسک اشتباهی داشته باشید – تنفس از طریق دهان نگرانی اصلی کسانی است که از ماسک سی پپ CPAP بینی استفاده میکنند. اگر با دهان باز بخوابید، هوا به جای عبور از راه هوایی، از دهان خارج میشود. ممکن است بخواهید به ماسک کامل صورت تغییر دهید.

 دستگاه سی پپ برای درمان خروپف

 • برای اطمینان از تمیز بودن ماسک سی پپ CPAP خود وقت بگذارید .
 • ماسک شما باید مناسب باشد، اما نباید خیلی سفت باشد یا باعث درد شود. تسمه های هدگیر خود را برای مهر و موم راحت تنظیم کنید. نباید هیچ شکاف هوایی بین ماسک و صورت شما وجود داشته باشد.
 • اگر همچنان مشکل دارید، یک ماسک سی پپ CPAP با اندازه دیگری انتخاب کنید. برخی از ماسک ها به طور خاص برای قرار دادن یک قاب کوچکتر طراحی شده اند، مانند Quattro™ Air for Her توسط ResMed.

چگونه در خانه خروپف را درمان کنیم

اگر خروپف شما ربطی به آپنه خواب ندارد، چند راه حل برای خروپف وجود دارد که میتوانید امتحان کنید:

 • کاهش وزن.
 • نزدیک به زمان خواب الکل ننوشید، میتواند باعث شل شدن ماهیچه های گلو و فروپاشی آن شود.
 • درمان گرفتگی بینی
 • به پهلو بخوابید
 • برای رقیق نگه داشتن ترشحات بینی و جلوگیری از احتقان، به خوبی هیدراته بمانید.
 • از مصرف قرص های خواب آور یا داروهای آلرژی که میتوانند گلوی شما را شل کنند خودداری کنید.
 • سر خود را حدود چهار اینچ با بالش بلند کنید.
 • سیگار نکش.

در برخی موارد، ممکن است برای اصلاح انسداد آناتومیکی که باعث خروپف شما میشود، به جراحی نیاز باشد.

آیا خروپف می کنید؟

خوب، پس احتمالاً می خواهید متوقف شوید. قبل از استفاده از یک کمک خروپف، حتما با پزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که بیماری شما ناشی از یک مشکل اساسی مانند آپنه خواب نیست. در بسیاری از موارد، خروپف یک علامت آپنه خواب است و بهترین راه برای دریافت جریان هوای مناسب استفاده از CPAP برای اطمینان از دریافت اکسیژن کافی برای استراحت مناسب است.

 

دستگاه سی پپ برای خروپف

اکثر افرادی که خروپف می کنند نیازی به استفاده از دستگاه سی پپ CPAP ندارند. اگرچه دستگاه‌های سی پپ CPAP معمولاً می‌توانند خروپف را برطرف کنند، اما معمولاً فقط برای افراد مبتلا به آپنه خواب توصیه می‌شوند.

برای برخی افراد، خروپف یکی از علائم آپنه خواب است که می تواند باعث خواب آلودگی در طول روز و سایر مشکلات سلامتی در نتیجه مکث های مکرر در تنفس در طول خواب شود. با این حال، اکثر افرادی که خروپف می کنند آپنه خواب ندارند و این افراد به طور کلی می توانند با درمان هایی غیر از درمان سی پپ CPAP خروپف را کاهش دهند.

آیا می توانید خروپف کنید و آپنه خواب نداشته باشید؟

خروپف یکی از علائم اصلی آپنه انسدادی خواب (OSA) است ، اما معمولا افراد بدون داشتن آپنه خواب خروپف میکنند. تقریباً همه افراد هر از گاهی خروپف میکنند و حتی افرادی که مکرر خروپف می کنند اغلب آپنه خواب ندارند.

تخمین زده می شود که در میان بزرگسالان میانسال، 44 درصد از مردان و 28 درصد از زنان به طور منظم خروپف میکنند. با این حال، مطالعات نشان داده اند که کمتر از یک سوم از این خروپف ها OSA دارند.

آپنه خواب اختلالی است که زمانی رخ می دهد که تنفس به طور دوره ای در طول خواب متوقف یا کند میشود. در OSA، علت اختلالات تنفسی انسداد یا انسداد راه هوایی فوقانی است.

در حالی که اکثر افرادی که OSA دارند خروپف میکنند، این واقعیت که فردی خروپف میکند به این معنی نیست که آنها OSA دارند. علل خروپف را میتوان با تعدادی از مسائل غیر از آپنه خواب مرتبط دانست، مانند مصرف برخی داروها، اضافه وزن، یا احتقان یا پولیپ بینی که بر جریان هوا در طول خواب تأثیر میگذارد.

خروپف است یا آپنه خواب؟

مهم است که فرد مبتلا به آپنه خواب را از فردی که به طور معمول خروپف میکند، متمایز کنید. خروپف هایی که بسیار بلند است یا مانند نفس نفس زدن یا خفگی به نظر می رسد ممکن است بیشتر به OSA مرتبط باشد. با این حال، علائم به تنهایی نمیتوانند تعیین کنند که آیا خروپف با آپنه خواب مرتبط است یا خیر.

هر کسی که نگران خروپف است باید با پزشک صحبت کند زیرا برای تشخیص یا رد OSA یک ارزیابی پزشکی ضروری است. اگر خروپف با علائم دیگری از آپنه خواب همراه باشد، مراجعه به پزشک بسیار مهم است :

 • دوره های نفس کشیدن، خروپف کردن، یا تنفس نکردن هنگام خواب
 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز
 • حتی پس از یک شب خواب کامل احساس شادابی نمیکنید
 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • سردردهای مکرر صبحگاهی

اگر پزشک معتقد است که ممکن است فردی به OSA مبتلا باشد، می‌تواند یک مطالعه خواب را پیشنهاد کند که تنها راه برای تشخیص قطعی آپنه خواب است .

خروپف معمولی رایج است، اما هرگز خوب نیست. بهتر است یک ارزیابی رسمی برای آپنه خواب انجام دهید. درمان‌های مؤثر وجود دارد و ممکن است متناسب با نیازهای افراد باشد.»

آیا دستگاه سی پپ برای توقف خروپف کافی است؟

استفاده از دستگاه سی پپ CPAP یکی از موثرترین درمان ها برای آپنه انسدادی خواب است و میتواند خروپف مرتبط با OSA را متوقف کند. دستگاه های سی پپ CPAP هوای تحت فشار تولید می کنند که توسط یک لوله به ماسک روی صورت فرد منتقل می شود. جریان ثابت هوا راه هوایی را در طول خواب باز نگه میدارد تا از اختلالات تنفسی جلوگیری کند.

یک دستگاه سی پپ CPAP ممکن است بلافاصله تنفس را بهبود بخشد و این اغلب شامل کاهش عمده در خروپف میشود. با این حال، پزشکان به ندرت سی پپ CPAP را برای افرادی که خروپف میکنند اما آپنه خواب ندارند تجویز می کنند. اکثر ارائه دهندگان بیمه قبل از پوشش هزینه دستگاه نیاز به تشخیص آپنه خواب دارند.

برای اینکه دستگاه سی پپ CPAP بتواند آپنه خواب را درمان کند و خروپف را کاهش دهد، باید به طور منظم در طول خواب از آن استفاده کرد. برای برخی افراد، ناراحتی هنگام استفاده از سی پپ CPAP می‌تواند استفاده هر شب از دستگاه را چالش‌ برانگیز کند.

جایگزین دستگاه سی پپ برای خروپف

سی پپ CPAP به ندرت برای خروپف در افرادی که آپنه خواب ندارند تجویز می شود، اما گزینه های دیگری وجود دارد که میتواند به این افراد در کاهش خروپف کمک کند. در بسیاری از موارد، این رویکردها می‌تواند خروپف و ناراحتی‌هایی را که می‌تواند برای شریک رختخواب ایجاد کند، کاهش دهد.

تغییرات سبک زندگی بجای دستگاه سی پپ برای خروپف

برخی تغییرات در سبک زندگی وجود دارد که افراد می توانند به تنهایی در خانه آنها را امتحان کنند که ممکن است خروپف را کاهش دهد.

 • کاهش وزن: چربی اضافی در اطراف گردن و راه هوایی فوقانی میتواند به خروپف کمک کند، بنابراین کاهش وزن ممکن است خروپف را کاهش دهد. تأثیرات کاهش وزن بر خروپف ثابت نیست، به این معنی که کاهش وزن برای همه مفید نخواهد بود یا لزوماً منجر به از بین بردن کامل خروپف میشود.
 • ترک سیگار: مطالعات ارتباطی بین سیگار کشیدن و خروپف پیدا کرده اند و این ممکن است با احتقان ناشی از سیگار کشیدن یا ترک نیکوتین بدن در طول خواب مرتبط باشد. کارشناسان ترک سیگار را به عنوان راهی برای کاهش احتمال خروپف و در عین حال بهبود سلامت کلی توصیه میکنند.
 • پرهیز از الکل در شب: مصرف الکل می تواند منجر به شل شدن عضلات اطراف راه هوایی شود که باعث میشود آن عضلات راحت تر مانع جریان هوا شوند به نحوی که باعث خروپف شود. ممکن است اجتناب از الکل حداقل چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب کمک کند.
 • تمرینات دهان: انواع خاصی از تمرینات دهان میتواند تون عضلانی را در بافت های اطراف راه هوایی افزایش دهد و این ممکن است شل شدن عضلات را که می تواند در خروپف نقش داشته باشد، کاهش دهد.

تغییر وضعیت خواب بجای دستگاه سی پپ برای خروپف

تغییر وضعیت خواب نیز ممکن است به کاهش خروپف کمک کند. خوابیدن به پهلو بهترین حالت برای به حداقل رساندن خروپف است.

برای برخی افراد، تغییر وضعیت خوابیدن به پهلو دشوار است. طیف وسیعی از محصولات برای کمک به مردم در کنار خود در طول شب به بازار عرضه می شود. اینها شامل بالش های وضعیت بدن و هشدارهای وضعیت بدن است. پیراهن‌های مخصوص خواب نیز موجود هستند که دارای یک توپ کوچک به پشت هستند که باعث ناراحتی خوابیدن در پشت می‌شود.

افرادی که نمیتوانند از خوابیدن به پشت خودداری کنند، ممکن است سعی کنند با سر و بالاتنه بالا بخوابند. بالاتنه را می توان با استفاده از یک تخت قابل تنظیم، قرار دادن بلوک ها در زیر پاهای قسمت بالایی تخت یا استفاده از یک بالش گوه ای بزرگ بلند کرد .

درمان خروپف در خانه

داروها

اگر علت خروپف احتقان بینی باشد، داروهای بدون نسخه و نوارهای بینی ممکن است کمک کنند.

داروهای ضد احتقان و اسپری های استروئیدی بینی دو گزینه هستند که ممکن است احتقان را کاهش دهند، اما افراد همیشه باید قبل از استفاده طولانی مدت از آنها با پزشک یا داروساز مشورت کنند.

گزینه دیگر استفاده از نوارهای بینی است که میتواند روی بینی قرار گیرد تا به گشاد شدن مجاری بینی و تسهیل تنفس آسان تر کمک کند.

لوازم دهان و دندان

اگر درمان های دیگر برای خروپف موثر نباشد، وسایل خوراکی ممکن است یک گزینه باشد. این دستگاه ها به صورت سفارشی توسط دندانپزشک ساخته میشوند و می توانند به کاهش خروپف کمک کنند. دستگاه های دهانی با نگه داشتن دهان، زبان یا فک در یک موقعیت خاص که راه هوایی را مسدود نمیکند کار میکنند.

دستگاه پیشرفت فک پایین (MAD) یک نوع رایج از دستگاه دهان است MAD ها فک و زبان را به جلو نگه میدارند. یکی دیگر از ابزارهای خوراکی، یک وسیله نگهدارنده زبان است که برای قرار دادن زبان بیشتر به سمت جلو در دهان طراحی شده است.

در حالی که اکثر مردم عوارض جانبی ناشی از استفاده از وسایل خوراکی ندارند، این دستگاه ها میتوانند منجر به اوربایت یا سایر تغییرات دائمی در دهان شوند. افرادی که از وسایل دهان استفاده می کنند فقط باید از دستگاه های سفارشی استفاده کنند و باید به طور منظم با دندانپزشک خود معاینه شوند.

عمل جراحی

در صورت بی اثر بودن سایر درمان ها، جراحی میتواند یک گزینه درمانی برای خروپف باشد. برخی از روش‌های جراحی با برداشتن یا تنظیم شکل ساختارهای دهانی مانند کام نرم، لوزه‌ها کار می‌کنند. تحقیقات بیشتری برای درک مزایا و خطرات دراز مدت جراحی برای رفع خروپف مورد نیاز است.

منابع

 1. Rowley، JA (2023، 6 ژانویه). خروپف در بزرگسالان در ام اس بدر (ویرایش). UpToDate.، بازیابی شده در 2 آوریل 2023، از

  https://www.uptodate.com/contents/snoring-in-adults

 2. شواب، RJ (2022، مه). خرناس. مرک Manual Consumer Version.، بازیابی شده در 2 آوریل 2023، از

  https://www.merckmanuals.com/home/brain,-spinal-cord,-and-nerve-disorders/sleep-disorders/snoring

 3. Strohl، KP (2021، 8 ژوئیه). آموزش بیمار: آپنه خواب در بزرگسالان (فراتر از اصول). در N. Collop (ویرایش). UpToDate.، بازیابی شده در 2 آوریل 2023، از

  https://www.uptodate.com/contents/sleep-apnea-in-adults-beyond-the-basics

 4. دایره المعارف پزشکی آدام. (2021، 19 ژوئیه). خروپف – بزرگسالان. MedlinePlus.، بازیابی شده در 2 آوریل 2023، از

  https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000720.htm

 5. Cistulli، PA (2023، 14 مارس). دستگاه های خوراکی در درمان آپنه انسدادی خواب در بزرگسالان. در N. Collop (ویرایش). UpToDate.، بازیابی شده در 2 آوریل 2023، از

  https://www.uptodate.com/contents/oral-appliances-in-the-treatment-of-obstructive-sleep-apnea-in-adults

درباره CPAP بیشتر بدانید

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت