09121328490
02188235176

عوارض استفاده از بای پپ

عوارض استفاده از بای پپ چیست؟

 عوارض استفاده از دستگاه بای پپ

عوارض استفاده از دستگاه بای پپ bipap چیست؟ بای پپ معمولاً در مقایسه با استفاده از دستگاه تهویه مصنصوعی ونتیلاتور با لوله تراشه ونتیلاتور بسیار بی خطر است. همچنین عوارض کمتری مانند عفونت دارد. بیشتر مشکلات بای پپ مربوط به صورت است. ممکن است خیلی متناسب با صورت شما نباشد. برخی از عوارض استفاده از بای پپ عبارتند از:

 • آسیب پوستی موضعی از ماسک
 • نفخ معده ملایم
 • خشکی دهان
 • سوزش چشم
 • درد سینوس یا گرفتگی سینوس
 • ناراحتی عمومی
 • خشکی بینی
 • آبریزش بینی
 • فشار سینوس
 • تحریک پوست از ماسک

فهرست عناوین عوارض استفاده از بای پپ

 عوارض و مشکلات استفاده از دستگاه بای پپ

شما بسته به سن ، میزان زمان مورد نیاز به بای پپ و مشکلات پزشکی شاید متفاوت باشد. در مورد هرگونه نگرانی با ارائه دهنده خدمات پزشکی خود مشورت کنید. دستگاه های BPAP نسبتاً ایمن هستند و خطر عوارض جانبی کمی دارند. اکثر عوارض جانبی خفیف هستند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

در مورد علائم خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اغلب، میتوان تنظیماتی را برای کاهش عوارض جانبی مانند خشکی دهان یا بینی و احتقان انجام داد. اگر ماسک روی صورت شما خیلی سفت است و باعث قرمزی یا فرورفتگی می شود، سعی کنید آن را شل کنید. اگر این کمکی نکرد، ماسک هایی وجود دارد که میتوانید امتحان کنید، اما بهترین گزینه اغلب این است که اندازه یا سبک دیگری از ماسک را امتحان کنید.

مهم است که ماسک روی صورت شما خیلی شل نباشد، زیرا این کار می تواند فشار لازم برای عملکرد صحیح BPAP را کاهش دهد. میتوانید با بررسی لبه های ماسک برای اطمینان از عدم خروج هوا از این امر جلوگیری کنید. حتی برخی از ماشین‌ها هشدار «نشت ماسک» را نشان می‌دهند تا بتوانید ببینید که آیا آن‌طور که باید کار می‌کند یا خیر.

اگرچه عفونت ها نادر هستند، اما برای کاهش خطر عفونت، باید ماسک و لوله را به طور مرتب تمیز کنید.

BiPap چیست؟

برخی از مشکلات پزشکی میتوانند نفس کشیدن را برای شما سخت کنند. در این موارد، ممکن است از فشار مثبت راه هوایی دوسطحی بهره مند شوید . معمولاً به عنوان “BiPap” یا “BPap” شناخته میشود. این یک نوع ونتیلاتور است – وسیله ای که به تنفس کمک میکند.

در طول تنفس طبیعی، ریه‌های شما هنگام تنفس منبسط می‌شوند. این امر به دلیل حرکت دیافراگم، که عضله اصلی تنفس در قفسه سینه است، در جهت رو به پایین ایجاد می‌شود. این باعث میشود فشار داخل لوله ها و کیسه های ریه شما کاهش یابد. این کاهش فشار هوا را به ریه های شما میمکد. آنها با هوای اکسیژن پر می شوند.

اگر مشکل تنفسی دارید، دستگاه BiPap میتواند به فشار دادن هوا به ریه های شما کمک کند. شما از ماسک یا پلاگ های بینی که به ونتیلاتور متصل هستند استفاده میکنید. این دستگاه هوای تحت فشار را به مجاری هوایی شما می رساند. به آن “تهویه با فشار مثبت” میگویند زیرا این دستگاه به باز کردن ریه های شما با این فشار هوا کمک میکند.

BiPap تنها یک نوع ونتیلاتور فشار مثبت است. هنگام استفاده از BiPap، هنگام دم و بازدم، فشار هوای مثبت دریافت میکنید. اما هنگام تنفس فشار هوای بالاتری دریافت میکنید. این تنظیم با انواع دیگر هواکش ها متفاوت است. به عنوان مثال، فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) همان مقدار فشاری را که شما به داخل و خارج تنفس می کنید، وارد میکند. مشکلات پزشکی مختلف امکان دارد به BiPap در مقابل CPAP بهتر پاسخ دهند.

چرایی و عوارض استفاده از دستگاه بای پپ

اگر مشکل پزشکی دارید که تنفس شما را مختل میکند، BiPap شاید به شما کمک کند. برای مثال، اگر یکی از موارد زیر را دارید، شاید به BiPap نیاز داشته باشید:

 • اختلال انسداد مزمن ریه (COPD)
 • آپنه انسدادی خواب
 • سندرم هیپوونتیلاسیون چاقی
 • ذات الریه
 • شعله ور شدن آسم
 • تنفس ضعیف بعد از عمل
 • بیماری عصبی که تنفس را مختل میکند

اگر تنفس شما بسیار ضعیف باشد، BiPap ممکن است گزینه خوبی نباشد. همچنین شاید برای شما مناسب نباشد اگر هوشیاری شما کاهش یافته یا مشکلات بلع وجود دارد. BiPap شاید در این شرایط به اندازه کافی کمک نکند. در عوض، ممکن است به یک ونتیلاتور با یک لوله مکانیکی که در گلوی شما قرار میگیرد نیاز داشته باشید. یا ممکن است از تراکئوستومی سود ببرید – روشی که یک راه هوایی در نای شما ایجاد می کند.

در برخی موارد، افراد می‌توانند با بهبود تنفس خود، چنین پشتیبانی ونتیلاتور را به BiPap منتقل کنند. افرادی که لوله تنفسی نمی‌واهند اما می‌واهند برای تنفس کمک کنند، می‌توانند از BiPap استفاده کنند.

خطرات و عوارض استفاده از دستگاه بای پپ BiPap چیست؟

BiPap معمولا بسیار ایمن است. در مقایسه با حمایت ونتیلاتور مانند تراکئوستومی، خطر عوارضی مانند عفونت کمتر است. بیشتر مشکلات BiPap مربوط به ماسک صورت است. ممکن است خیلی محکم جا بیفتد. برخی از خطرات دیگر عبارتند از:

 • آسیب موضعی پوست ناشی از ماسک
 • نفخ خفیف معده
 • دهان خشک
 • نشت از ماسک، باعث میشود فشار کمتری وارد شود
 • سوزش چشم
 • درد سینوسی یا احتقان سینوسی

خطرات و عوارض استفاده از بای پپ بسته به سن شما، مدت زمانی که به BiPap نیاز دارید و مشکلات پزشکی شما متفاوت باشد. در مورد هر گونه نگرانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

عوارض جانبی رایج استفاده از دستگاه BiPAP

آیا با خشکی بینی مواجه هستید؟ یا گرفتگی بینی؟ اگر در حال حاضر از یک دستگاه بای پپ یا فشار مثبت راه هوایی (BiPAP) استفاده میکنید یا برای شما تجویز شده است، ممکن است از خود بپرسید: آیا استفاده از دستگاه بای پپ BiPAP عوارض جانبی دارد؟ چگونه میتوانم از آنها اجتناب کنم؟ ما در زیر برای شما پاسخ ها را داریم. به خواندن ادامه دهید تا دریابید که استفاده از دستگاه بای پپ BiPAP چه عوارض جانبی بالقوه ای دارد.

ناراحتی عمومی از عوارض استفاده از بای پپ

پوشیدن ماسک گاهی اوقات می تواند باعث ناراحتی یا عوارض عمومی در هنگام تلاش برای خوابیدن شود. در ابتدا ممکن است ماسک حجیم و محدود کننده به نظر برسد و شلنگ میتواند مانع از خوابیدن در موقعیت های خاصی به غیر از پشت شما شود. اگر فشار تجهیزات آپنه خواب شما بیش از حد بالا باشد، میتواند بازدم را ناراحت کننده کند.

کلاستروفوبیا از عوارض دستگاه بای پپ

برای برخی از بیماران، شاید هنگام استفاده از ماسک  دستگاه بای پپBiPAP خود احساس تنگناهراسی داشته باشند، زیرا این ماسک به خوبی در اطراف بینی شما قرار میگیرد. این احساس میتواند برای کسانی که ماسک تمام صورت دارند که اطراف دهان و بینی شما را می بندد بدتر شود.

خشکی دهان از عوارض دستگاه بای پپ

یکی دیگر از عوارض جانبی رایج درمان دستگاه بای پپ BiPAP برای کسانی است که ماسک تمام صورت دارند و همچنین بیمارانی که ماسک بینی دارند و از دهان خود تنفس میکنند.

احتقان سینوس از عوارض دستگاه بای پپ

یکی دیگر از عوارض جانبی رایج، خشکی یا گرفتگی بینی است. این به این دلیل اتفاق میافتد که هوای دستگاه به داخل راه هوایی شما دمیده میشود. جریان مداوم هوا نیز میتواند باعث خونریزی بینی شود.

تحریک پوست از عوارض دستگاه بای پپ

یکی دیگر از عوارض جانبی استفاده از بای پپ قرمزی چشم است. اگر ماسک شما خیلی سفت باشد، میتواند باعث قرمزی و فرورفتگی شود. برای کاهش این علامت، سعی کنید ماسک را شل کنید (اما نه بیش از حد). همچنین ماسک هایی وجود دارد که اگر گزینه اول کمکی نکرد میتوانید از آنها استفاده کنید. اگر این اتفاق افتاد بهتر است اندازه یا سبک دیگری از ماسک را امتحان کنید.

نشت ماسک از عوارض دستگاه بای پپ

اگر ماسک شما شل باشد، شروع به نشت میکند. این کار باعث میشود دستگاه فشار تجویز شده را به شما وارد نکند و میتواند بر تنفس شما تأثیر بگذارد. مهم میباشد که ماسکی داشته باشید که مهر و موم شده باشد و به درستی روی صورت شما نصب شود.

نفخ از عوارض دستگاه بای پپ

این علامت ناشی از تنفس هوای اضافی است، اگرچه به اندازه بقیه شایع نیست. نفخ معده همچنین میتواند باعث درد، حالت تهوع و حتی استفراغ شود.  اگر فشار بیش از حد بالا باشد، نفخ معده ممکن است رخ دهد، اما این اتفاق نادر است.

آئروفاژی از عوارض دستگاه بای پپ

این اصطلاح پزشکی برای خوردن یا بلعیدن هوا میباشد . این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فشار CPAP برای شما خیلی زیاد میباشد و می‌تواند منجر به گاز و نفخ شود.

درد و ناراحتی از عوارض دستگاه بای پپ

پوشیدن ماسک CPAP گاهی اوقات میتواند باعث ناراحتی در هنگام تلاش برای خوابیدن شود. ماسک میتواند حجیم و منقبض شود و شیلنگ میتواند مانع از خوابیدن در موقعیت هایی غیر از پشت شما شود. اگر فشار تجهیزات آپنه خواب خیلی زیاد باشد، بازدم نیز میتواند ناراحت کننده باشد.

خشکی، گرفتگی بینی یا خونریزی بینی از عوارض دستگاه بای پپ

خشکی یا گرفتگی بینی یک عارضه جانبی رایج بای پپ میباشد زیرا هوا از دستگاه به داخل راه هوایی شما دمیده میشود. این جریان ثابت هوا نیز میتواند باعث خونریزی بینی شود.

تحریکات پوستی از عوارض دستگاه بای پپ

از آنجایی که ماسک‌های بای پپ کاملاً روی صورت شما قرار می‌گیرند و به طور مکرر استفاده می‌شوند، پوست شما ممکن دارد تحریک شود. این عارضه جانبی بای پپ میتواند منجر به تحریکات پوستی مانند راش یا زخم های فشاری شود. 

عفونت ها از عوارض دستگاه بای پپ

اگر دستگاه بای پپ یا ماسک بای پپ به طور معمول به درستی تمیز نشود، عفونت هایی مانند عفونت ریه یا سینوس ممکن دارد رخ دهد.

سردرد از عوارض دستگاه بای پپ

اگرچه سردرد یک عارضه جانبی رایج بای پپ نیست، اما اگر فشار دستگاه خیلی بالا باشد یا اگر در سینوس‌های خود انسداد داشته باشید، ممکن دارد رخ دهد.

ناراحتی ریه از عوارض دستگاه بای پپ

برخی از بیمارانی که از درمان بای پپ استفاده میکنند از احساس سوزش در ریه ها شکایت دارند. این اغلب در نتیجه هوای خشک یا سرد استنشاق شده از ماسک بای پپ میباشد . این عارضه جانبی بای پپ احتمالاً با استفاده از رطوبت گرم کاهش مییابد.

سرگیجه از عوارض دستگاه بای پپ

برخی از سرگیجه پس از پوشیدن ماسک بای پپ شکایت دارند. در حالی که مکانیسم این علامت به وضوح مشخص نیست، برخی معتقدند که این ممکن دارد به دلیل تغییر فشار در گوش میانی باشد. اگر به دلیل درمان بای پپ باشد، علامت باید کوتاه مدت باشد.

تنگی نفس از عوارض دستگاه بای پپ

در حالی که یکی دیگر از عوارض جانبی رایج بای پپ شکایت از تنگی نفس میباشد ، این احساس معمولاً حسی است. این فقط احساس عدم دریافت هوای کافی است زیرا یک دستگاه بای پپ کاربردی هرگز مقدار هوایی را که می توان استنشاق کرد کاهش نمیدهد.

خلاصه عوارض استفاده از بای پپ

حتی اگر عوارض جانبی مربوط به استفاده از تجهیزات آپنه خواب وجود دارد، مهم است که با ادامه استفاده از آن مطابقت داشته باشید. استفاده نکردن از ماسک و دستگاه بای پپ طبق تجویز میتواند باعث مشکلات سلامتی بزرگتر و شدیدتر مانند خستگی، فشار خون بالا، آریتمی قلبی، نارسایی قلبی، حمله قلبی یا سکته شود.

چگونه برای استفاده از بای پپ BiPap آماده شوم؟

شما باید با قطعات دستگاه BiPap خود آشنا باشید. آنها عبارتند از:

 • ماسک صورت، ماسک بینی یا پلاگ بینی
 • موتور دستگاه که هوا را به داخل لوله میدمد
 • لوله ای که موتور دستگاه را به ماسک یا دوشاخه متصل میکند

دستگاه BiPap شما ممکن دارد ویژگی های دیگری نیز داشته باشد، مانند یک مرطوب کننده گرم.

اگر یک دستگاه BiPap برای مصارف خانگی می‌خرید، ممکن دارد بخواهید با یک متخصص فروش تجهیزات پزشکی خانگی صحبت کنید. این شخص میتواند به شما کمک کند تا بهترین نوع دستگاه BiPap را انتخاب کنید که برای نیازهای شما مناسب میباشد . او همچنین می‌تواند دستورالعمل‌هایی را درباره نحوه و زمان تمیز کردن ماسک‌ها، لوله‌ها و سایر قسمت‌های دستگاه به شما بدهد.

ممکن دارد بخواهید قبل از تصمیم گیری در مورد ماسکی که بیشتر دوست دارید، چندین نوع ماسک را امتحان کنید. اگر احساس میکنید ماسک شما سفت میباشد ، ممکن دارد لازم باشد آن را دوباره نصب کنید.

قبل از شروع درمان BiPap، ممکن دارد دستگاه شما نیاز به کالیبره داشته باشد. شخصی از تیم پزشکی شما تنظیمات را تنظیم خواهد کرد. آن شخص اغلب یک درمانگر تنفسی میباشد . تنظیمات باید درست باشد تا درمان مناسب را دریافت کنید. همچنین ممکن دارد دستورالعمل های دیگری در مورد نحوه آماده شدن برای درمان BiPap خود دریافت کنید.

در طول استفاده از BiPap چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است زمانی که برای یک اورژانس تنفسی در بیمارستان هستید، درمان BiPap را دریافت کنید. شما همچنین ممکن دارد آن را در خانه برای یک بیماری مزمن استفاده کنید.

دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را در مورد زمان استفاده از BiPap دنبال کنید. شاید لازم باشد فقط در هنگام خواب از آن استفاده کنید. یا ممکن دارد لازم باشد همیشه از آن استفاده کنید. اگر طبق دستورالعمل از درمان BiPap خود استفاده نکنید، مزایای کامل را دریافت نخواهید کرد.

هنگامی که برای اولین بار استفاده از BiPap را شروع میکنید، ممکن دارد احساس ناراحتی کنید. پوشیدن ماسک و احساس جریان هوا ممکن دارد عجیب باشد. با گذشت زمان، باید به آن عادت کنید. اگر در حین استفاده از BiPap احساس می کنید واقعا نمیتوانید نفس بکشید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. او ممکن دارد نیاز داشته باشد تنظیمات فشار را روی دستگاه شما تنظیم کند.

عوارض استفاده از دستگاه بای پپ

مهم است که هنگام استفاده از BiPap چیزی نخورید یا ننوشید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن دارد غذا یا مایعات را وارد ریه های خود کنید.

صدای اکثر دستگاه های BiPap نرم و ریتمیک است. اگر شما را آزار میدهد، سعی کنید از گوش گیر استفاده کنید. شاید صدای دستگاه بسیار بلند میباشد ، با تامین کننده پزشکی چک کنید تا مطمئن شوید که درست کار میکند.

اگر هنگام استفاده از BiPap علائم یا مشکلی داشتید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. او میتواند به شما کمک کند تا دریابید که چگونه با آنها برخورد کنید. در اینجا چند نکته کلی وجود دارد:

 • یک مرطوب کننده ممکن دارد به کاهش خشکی بینی کمک کند. استفاده از ماسک صورت به جای ماسک بینی نیز ممکن دارد به کاهش علائم چشمی یا سینوسی کمک کند. اگر سردرد دارید، ممکن دارد به دلیل احتقان سینوسی باشد. در برخی موارد، پزشک شما ممکن دارد یک آنتی هیستامین برای این علائم تجویز کند.
 • اگر ماسک نشتی، تحریک پوست یا خطوط فشار دارید، ممکن دارد به اندازه یا نوع دیگری از ماسک نیاز داشته باشید. همچنین ممکن دارد متوجه شوید که تنظیم تسمه های اطراف ماسک به شما کمک میکند.
 • ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن دارد بتواند با کاهش فشار روی دستگاه به شما کمک کند از نفخ معده جلوگیری کنید.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است دستورالعمل‌های دیگری درباره بهترین روش استفاده از دستگاه به شما بدهد.

پس از آن چه اتفاقی می افتد؟

اگر مشکل پزشکی شما بهتر شود، ممکن است بتوانید فشار کمتری را روی دستگاه BiPap خود اعمال کنید. یا ممکن دارد بتوانید کمتر از دستگاه استفاده کنید. با تیم مراقبت های بهداشتی خود کار کنید تا به بهترین درمان کمک کنید.

مراحل بعدی عوارض استفاده از دستگاه بای پپ

قبل از اینکه با آزمایش یا روش موافقت کنید، مطمئن شوید که:

 • نام آزمون یا روش
 • دلیل انجام آزمایش یا روش
 • چه نتایجی را باید انتظار داشت و چه معنایی دارند
 • خطرات و مزایای آزمایش یا روش
 • عوارض جانبی یا عوارض احتمالی چیست؟
 • زمان و مکان شما برای انجام آزمایش یا روش
 • چه کسی این آزمایش یا روش را انجام خواهد داد و صلاحیت آن شخص چیست
 • اگر آزمایش یا روش را انجام نمیدادید چه اتفاقی میافتاد
 • هر گونه آزمایش یا روش جایگزین که باید در مورد آن فکر کنید
 • چه زمانی و چگونه به نتایج خواهید رسید
 • اگر سؤال یا مشکلی دارید، پس از آزمون یا روش با چه کسی تماس بگیرید
 • چقدر باید برای آزمایش یا روش بپردازید
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت