با تجهیزات پزشکی موج آسان و به صورت اینترنتی اجناس مورد نیاز خود را تهیه نمایید

دستگاه سی پپ خانگی

بازدید: 1,685 بازدید
دستگاه سی پپ خانگی

دستگاه سی پپ خانگی

دستگاه سی پپ خانگی (CPAP) موثرترین درمان برای آپنه انسدادی خواب متوسط ​​تا شدید است. اگر آپنه انسدادی خواب OSA خفیف دارید، CPAP فقط در صورتی توصیه می شود که علائم شما بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد یا سایر گزینه های درمانی مؤثر واقع نشده باشند. دستگاه سی پپ خانگی یا فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) درمان ترجیحی برای آپنه انسدادی خواب است.
یک بیماری بسیار شایع که می‌تواند باعث خستگی در طول روز و همچنین خروپف و خفگی در هنگام خواب شود. دستگاه های CPAP با استفاده از فشار هوا برای باز نگه داشتن راه های هوایی در طول خواب برای بهبود تنفس عمل می کنند و در صورت استفاده صحیح می توانند بسیار مؤثر باشند. در زیر درباره دستگاه‌های CPAP، نحوه کمک به بیماران مبتلا به آپنه خواب و موانع رایج استفاده از دستگاه CPAP بیشتر بدانید.

دستگاه سی پپ خانگی CPAP چیست؟

سی پپ خانگی یک دستگاه ساده است که هوا را از طریق ماسکی که در شب میپوشید میدمد. این برای باز نگه داشتن راه هوایی شما در هنگام خواب طراحی شده است. هوا را با فشار به راه هوایی فوقانی شما میفرستد تا از جمع شدن یا باریک شدن آن جلوگیری کند. کلینیک خواب شما یا خود دستگاه فشار را برای شما تنظیم میکند.

سی پپ خانگی معمولاً به عنوان درمانی برای آپنه خواب استفاده می شود. یک اختلال خواب که در آن تنفس چندین بار در طول خواب متوقف میشود و دوباره شروع میشود. این یک جریان ثابت از فشار هوا را ارائه میدهد که از بسته شدن راه های هوایی در هنگام خواب جلوگیری می کند تا به شما کمک کند تنفس کنید.

این دستگاه از طریق یک شلنگ و یک ماسک به بیمار متصل می شود. هنگامی که ماسک روی صورت قرار میگیرد، سی پپ خانگی CPAP هوا را از طریق ماسک به داخل بینی و/یا دهان میدمد.

 

دستگاه سی پپ خانگی

دستگاه سی پپ خانگی cpap

سی پپ خانگی CPAP هوا را تحت فشار از طریق ماسک میدمد و صدای کمی ایجاد میکند که شما (و شریک زندگی تان اگر دارید) به آن عادت کنید. از هوای معمولی اتاق استفاده میکند و از یک منبع تغذیه معمولی و برق شهر تغذیه می کند.

فشار هوای دستگاه سی پپ خانگی

وقتی کلینیک فشار هوا را تنظیم کرد، شما نمی‌توانید فشار هوا را تنظیم کنید. برخی از دستگاه ها دارای ویژگی “رمپ” هستند که به تدریج فشار را افزایش میدهد تا زمانی که در چند دقیقه اول به فشار از پیش تعیین شده شما برسد. ویژگی رمپ ممکن است به شما کمک کند به فشار آن عادت کنید. طبیعی است که احساس کنید نفس کشیدن سخت تر است. هنگامی که به خواب میروید، بدن شما به این کار عادت میکند، اما ممکن است زمان ببرد.

ماسک دستگاه سی پپ خانگی

سه نوع مختلف ماسک وجود دارد که با دستگاه‌ های سی پپ خانگی ارائه می‌شوند و یکی لزوماً بهتر از دیگری نیست. «مهم‌ترین چیزی که بیماران باید به دنبال آن باشند، یک تناسب راحت است که به طور ایمن روی صورت آن‌ها بچسبد.

قیمت سی پپ خانگی

لوله دستگاه سی پپ خانگی

لوله انعطاف پذیر هوا را از دستگاه به ماسک شما میبرد. اگر لوله را در بالا و پشت سر خود قرار دهید، ممکن است راحت تر باشد. تغییر موقعیت دستگاه همچنین میتواند به شما در یافتن یک مکان راحت برای لوله کمک کند.

رطوبت ساز دستگاه سی پپ خانگی

برخی از افراد دستگاه سی پپ خانگی خود را در صورتی راحت‌تر می‌بینند که دارای یک مرطوب‌کننده برای مرطوب کردن و گرم کردن هوای دستگاه باشد. برخی از کلینیک ها رطوبت ساز را به صورت استاندارد ارائه میکنند. اما برخی دیگر تنها در صورتی آنها را ارائه میکنند که هوا را به طور نامناسبی سرد و خشک باشد.

مراقب دستگاه سی پپ خانگیCPAP

دستگاه سی پپ خانگی شما باید دستورالعمل هایی در مورد نحوه استفاده از آن، تمیز نگه داشتن قطعات و شستشو یا تعویض فیلترها داشته باشد. همیشه دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید. قبل از اینکه کلینیک را با دستگاه سی پپ خانگی  خود ترک کنید، مهم است که دستورالعمل های روشنی در مورد نحوه قرار دادن ماسک، استفاده از دستگاه و تمیز نگه داشتن تجهیزات دریافت کنید. بسیار مهم است که از سی پپ خانگی CPAP به درستی استفاده کنید وگرنه درمان موثر نخواهد بود. اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید، از کلینیک خواب بپرسید یا با شماره تلفن ما تماس بگیرید.

عادت به دستگاه سی پپ خانگی

برخی از افراد اولین صبح پس از استفاده از دستگاه سی پپ خانگی از خواب بیدار میشوند و بلافاصله احساس بهتری میکنند. در حالی که برخی دیگر متوجه میشوند که مدت زمان بیشتری طول میکشد. شروع کاربا سی پپ خانگی ممکن است عجیب باشد، به خصوص اگر عادت به خوابیدن به پشت نداشته باشید، و ممکن است وسوسه شوید که از آن استفاده نکنید. اما افرادی که به آن پایبند هستند به زودی متوجه میشوند که علائم آنها به طور قابل توجهی بهبود مییابد – در عرض یک هفته پس از استفاده مداوم. حدود یک سوم افرادی که ما از آنها پرسیدیم گفتند که بیش از شش ماه طول کشیده تا به آن عادت کنند. اما تقریباً همه گفتند که این بهترین درمان برای آنهاست.

مدت زمان دستگاه سی پپ خانگی

تحقیقات نشان می دهد که هر چه مدت زمان بیشتری از آن در هر شب استفاده کنید. سود بیشتری خواهید برد. سعی کنید هر شب از آن استفاده کنید، به خصوص در ابتدای شب، زمانی که ما تمایل به خواب عمیق داریم. اگر مشکل دارید، از کلینیک خواب خود کمک بخواهید. شما باید ظرف 1 ماه پس از شروع درمان با دستگاه سی پپ خانگی یک مشاوره اولیه داشته باشید تا نحوه انجام آن، اثربخشی درمان و بررسی اینکه آیا نیاز به حمایت دارید یا خیر روشن شود.

امروزه بسیاری از افراد بر روی دستگاه سی پپ خانگی خود نظارت از راه دور دارند تا بتوان اثربخشی سی پپ خانگی را بررسی کرد و در صورت نیاز فشار را از راه دور تغییر داد. مانیتورینگ از راه دور اطلاعات مربوط به مکث های تنفسی، نشت از ماسک و استفاده شما از دستگاه سی پپ خانگی را هر شب به مرکز خواب شما ارسال میکند. هنگامی که درمان شما بهینه شد، باید یک بررسی سالانه داشته باشید.

کاربرد های سی پپ خانگی

آپنه انسدادی خواب

آپنه انسدادی خواب شایع ترین شکل آپنه خواب است و به عنوان یک فروپاشی غیر طبیعی راه هوایی در هنگام خواب توصیف میشود. «در طول مراحل مختلف خواب، ماهیچه های پشت گلو تون خود را از دست میدهند و باعث میشوند که در پشت گلو جمع شوند که جریان هوا را محدود میکند و متعاقباً سطح اکسیژن را کاهش می دهد. در این مثال، بیماران به طور معمول تنفس را متوقف میکنند و دوباره شروع به تنفس میکنند، که منجر به خفگی میشود. او می گوید که آپنه خواب همچنین میتواند باعث سردرد در صبح و/یا خستگی و مشکل در انجام فعالیت ها در طول روز شود.

«آپنه خواب با کنترل ضعیف فشار خون ، که منجر به فشار خون (فشار خون بالا)، سطوح بالاتر گلوکز خون، آریتمی‌های قلبی و به طور کلی کیفیت پایین زندگی می‌شود، مرتبط است.

دستگاه‌ های سی پپ خانگی می‌توانند برای افراد مبتلا به آپنه خواب ضروری باشند، زیرا این دستگاه به فشار دادن راه هوایی و کاهش فروپاشی به منظور جلوگیری از خفگی کمک می‌کند. هر شب هنگام خواب، بیمار ماسک را روی صورت خود قرار میدهد و در طول شب از دستگاه سی پپ خانگی استفاده میکند. دکتر کیلکنی میگوید که این معمولا یک درمان مادام العمر است.

آپنه انسدادی شدید تا متوسط ​​در خواب 

دستگاه سی پپ خانگی موثرترین درمان برای آپنه انسدادی خواب متوسط ​​تا شدید است. در آن فشار خفیف دستگاه سی پپ خانگی از فروپاشی یا مسدود شدن راه هوایی جلوگیری میکند. نشان داده شده است که 100٪ سی پپ خانگی در از بین بردن آپنه انسدادی خواب در اکثر افرادی که طبق توصیه های پزشک خود از این درمان استفاده میکنند، موثر است. علاوه بر این، یک متاآنالیز نشان داد که درمان با دستگاه سی پپ خانگی ممکن است علائم اختلالات را در بیماران مرد مبتلا به آپنه انسدادی خواب کاهش دهد.

سندرم مقاومت راه هوایی فوقانی

سندرم مقاومت راه هوایی فوقانی شکل دیگری از تنفس اختلال خواب با علائمی است که شبیه آپنه انسدادی خواب است، اما آنقدر شدید نیست که بتوان OSA را در نظر گرفت. دستگاه سی پپ خانگی میتواند برای درمان UARS با پیشرفت بیماری استفاده شود تا از تبدیل آن به آپنه انسدادی خواب جلوگیری شود.

سی پپ خانگی همچنین برای درمان نارسایی حاد تنفسی هیپوکسمی در کودکان پیشنهاد شده است. با این حال، به دلیل تعداد محدودی از مطالعات بالینی، اثربخشی و ایمنی این رویکرد برای ارائه حمایت تنفسی مشخص نیست.

مزایای استفاده از دستگاه سی پپ خانگی CPAP

درمان دستگاه سی پپ خانگی موثرترین و پرکاربردترین درمان برای مدیریت آپنه انسدادی خواب است. «اثبات شده است که ساختار خواب عادی را بازیابی می‌کند و پیشرفت چرخه خواب را به (حرکت سریع چشم) خواب REM یا مرحله ترمیمی خواب بهینه می‌کند. راحت تر بخواب

دستگاه های سی پپ خانگی می توانند به تسکین بسیاری از علائم آپنه انسدادی خواب مانند خستگی در طول روز کمک کنند. در دراز مدت، میتواند به تاخیر در شروع مشکلات قلبی، از جمله فشار خون ریوی و نارسایی قلبی کمک کند. آپنه انسدادی خواب درمان نشده با بیماری های دیگری مانند دیابت و زوال عقل مرتبط است.

معایب استفاده از دستگاه سی پپ خانگی

برای بسیاری از بیماران، اشکال عمده دستگاه سی پپ خانگی این است که ممکن است ناراحت کننده باشد و عادت کردن به آن مدتی طول بکشد. اگر خیلی ناراحت کننده است، دکتر توصیه میکند آن را تنظیم کنید یا یک سبک و/یا اندازه جایگزین امتحان کنید. همچنین با این حال، برخی از بیماران، صرف نظر از اندازه یا نوع ماسک، هرگز به دستگاه های عادت نمیکنند . در نهایت به درمان های جایگزین نیاز دارند.

«برخی بیماران در نگه داشتن ماسک مشکل دارند و ناخواسته آن را برمی دارند. این میتواند از عملکرد صحیح دستگاه جلوگیری کند. برخی از بیماران نیز سازگاری با هوای اجباری را دشوار می‌دانند، به‌ویژه در ابتدای درمان CPAP،  این می‌تواند به مرور زمان قابل تحمل‌تر شود.

استفاده از دستگاه سی پپ خانگی

استفاده از دستگاه سی پپ خانگی نیز میتواند منجر به عوارض جانبی نامطلوب شود. بررسی سال 2020 در Respirology با در نظر گرفتن این عوارض جانبی نشان داد که آنها می توانند شامل تحریکات و بثورات پوستی، احتقان بینی، کلاستروفوبیا، ورم ملتحمه و آئروفاژی (بلع بیش از حد هوا) باشند.

شایان ذکر است که استفاده از دستگاه سی پپ خانگی معمولاً یک درمان مادام العمر است. دکتر میگوید: «اگرچه تحمل استفاده از سی پپ خانگی دشوار به نظر میرسد، درمان با دستگاه سی پپ خانگی میتواند به طور چشمگیری سبک زندگی بیمار را بهبود بخشد. همچنین احتمال بدتر شدن بیماری قلبی عروقی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. “به این دلایل، با کمی اصرار، اکثر بیماران می توانند به آرامی خود را با ماسک دستگاه سی پپ خانگی وفق دهند و به زودی حتی متوجه نمیشوند که آن را روی خود دارند.”

تجویز دستگاه سی پپ خانگی

اگر برای شما یک دستگاه سی پپ خانگی CPAP تجویز شده است و آن را ناراحت می‌دانید، فوراً با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید، زیرا راه‌هایی برای افزایش راحتی در حین استفاده از دستگاه وجود دارد، مانند استفاده از مانع ماسک، تنظیم جریان هوا یا امتحان مدل یا مناسب متفاوت. .

با این حال، برخی تحقیقات نشان داده اند که شدت آپنه انسدادی خواب در مزایای طولانی مدت استفاده از دستگاه سی پپ خانگی نقش دارد. یک مطالعه در سال 2016 که در مجله تحقیقات خواب منتشر شد، به تأثیرات این درمان بر کیفیت زندگی پرداخت. او دریافت که بهبود طولانی مدت عمدتاً در بیمارانی رخ میدهد.که آپنه خواب شدید و احتمالاً متوسط ​​داشتند و از دستگاه سی پپ خانگی استفاده میکردند.

چگونه بفهمم که به دستگاه سی پپ خانگی نیاز دارم؟

در صورت بروز علائم آپنه خواب یا تشخیص این بیماری، ممکن است به دستگاه سی پپ خانگی نیاز داشته باشید. دکتر میگوید: «مطالعه خواب بهترین راه برای تشخیص آپنه انسدادی خواب است که نیاز به دستگاه سی پپ خانگی دارد. “این آزمایشات را میتوان در خانه یا در یک آزمایشگاه تخصصی خواب انجام داد.”

دکتر میگوید برخی از علائم آپنه خواب شامل افزایش خواب آلودگی در طول روز، قطع شدن خواب، خروپف بلند، مه یا خستگی ذهنی، سردرد صبحگاهی یا خشکی دهان در صبح است.

دکتر خاطرنشان میکنند که دستگاه های سی پپ خانگی را میتوان توسط متخصصان ریه، پزشکان خواب، پزشکان گوش و حلق و بینی (گوش، حلق و بینی)، متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان داخلی یا حتی پزشکان مراقبت های اولیه تجویز کرد.

چگونه از تناسب سی پپ خانگی خود مطمئن شوید

تناسب ماسک دستگاه سی پپ خانگی شما از نظر اثربخشی درمان بسیار مهم است. «ماسک‌های دستگاه سی پپ خانگی توسط تأمین‌کننده تجهیزات پزشکی بادوام (DME) به عنوان بخشی از راه‌اندازی و نگهداری CPAP نصب می‌شوند.

اگر احساس می‌کنید که ماسک بسیار ناراحت‌کننده است و متوجه می‌شوید که ناخواسته آن را در طول شب در می‌آورید، این ممکن است نشانه‌ای از عدم قرارگیری صحیح آن باشد. بیمار به طور دوره‌ای به مطب پزشک مراجعه می‌کند تا داده‌های عینی گزارش‌شده توسط دستگاه دستگاه سی پپ خانگی را بررسی کند. تا اطمینان حاصل شود که دفعات آپنه خواب به‌درستی توسط دستگاه تصحیح می‌شود و پایبندی به درمان و تعداد ساعات استفاده کافی است. ” او می گوید. اگر همه چیز درست به نظر می رسد، احتمالاً خوب است.

موارد منع مصرف دستگاه سی پپ خانگی

دستگاه سی پپ خانگی را نمی توان در شرایط یا شرایط زیر استفاده کرد:

  • انسان به تنهایی نفس نمی کشد
  • فرد ناهمکار یا مضطرب است
  • فرد نمی تواند از راه هوایی خود محافظت کند (یعنی هوشیاری خود را به دلایلی غیر از خواب تغییر داده است. مانند بیماری شدید، مسمومیت، کما و غیره).
  • فرد به دلیل ایست تنفسی پایدار نیست
  • فردی ضربه به صورت یا سوختگی صورت را تجربه کرده است
  • فردی که قبلاً جراحی صورت، مری یا معده انجام داده است ممکن است این گزینه درمانی دشوار یا نامناسب باشد.

نکات دستگاه سی پپ خانگی

برخی از افراد در سازگاری با درمان سی پپ خانگی مشکل دارند . آنها ناراحتی عمومی، احتقان بینی، نفخ شکم، احساس کلاستروفوبیا، مشکلات نشت ماسک و شکایات مربوط به راحتی را گزارش می‌کنند. مشکلات نشت دهان نیز با اثربخشی دستگاه سی پپ خانگی تداخل دارد.

ساز و کار دستگاه سی پپ خانگی

درمان سی پپ خانگی از دستگاه هایی استفاده میکند که به طور خاص برای ارائه جریان هوا با فشار ثابت طراحی شده اند. دستگاه‌ های سی پپ خانگی دارای موتوری هستند که هوای دمای اتاق را تحت فشار قرار می‌دهد. سپس آن را از طریق یک شیلنگ متصل به ماسک یا لوله‌ای که توسط بیمار استفاده می‌شود، ارسال می‌کند. دستگاه سی پپ خانگی این جریان دائمی هوا در هنگام دم و بازدم راه هوایی فوقانی را باز میکند و بدون مانع نگه می دارد. برخی از ماشین‌های CPAP سی پپ دارای ویژگی‌های دیگری نیز هستند، مانند رطوبت‌سازهای گرم.

این درمان جایگزینی برای فشار انتهای بازدمی مثبت (PEEP) است. هر دو روش استنت، آلوئول‌ها را در ریه‌ها باز می‌کنند. بنابراین، سطح بیشتری از سطح ریه را برای تهویه به کار می‌گیرند، اما، در حالی که PEEP به دستگاه‌هایی اشاره دارد که فشار مثبت را فقط در انتهای بازدم اعمال می‌کنند. دستگاه‌ های دستگاه سی پپ خانگی فشار مثبت مداوم راه هوایی را در طول بازدم اعمال می‌کنند. بنابراین چرخه تنفس ، ونتیلاتور در طول دستگاه سی پپ خانگی طی نمی‌شود. هیچ فشار اضافی بیشتر از سطح دستگاه کمک تنفسی cpap ارائه نمی‌شود و بیماران باید تمام تنفس خود را شروع کنند.

انطباق دستگاه سی پپ خانگی

بخش بزرگی از افراد به روش توصیه شده درمان دستگاه کمک تنفسی cpap پایبند نیستند. بیش از 50 درصد از افراد در سال اول استفاده را قطع میکنند. تغییر قابل توجهی در رفتار به منظور متعهد شدن به استفاده طولانی مدت از درمان CPAP دستگاه سی پپ خانگی لازم است. این میتواند برای بسیاری از افراد دشوار باشد. علاوه بر این، افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب متوسط ​​تا شدید در معرض خطر بالاتری از علائم همزمان مانند اضطراب و افسردگی هستند. که می‌تواند تغییر عادات خواب و استفاده منظم از دستگاه cpap دستگاه سی پپ خانگی را دشوارتر کند. رویکردهای آموزشی و حمایتی نشان داده شده است که به انگیزه افرادی که به درمان دستگاه کمک تنفسی cpap نیاز دارند کمک میکند تا بیشتر از دستگاه های خود استفاده کنند.

جهت اطلاع از  موجودی و قیمت دستگاه سی پپ خانگی با ما تماس بگیرید.

 

راه اندازی و استفاده از دستگاه سی پپ CPAP خانگی

اگر نسخه ای برای دستگاه سی پپ CPAP به شما داده شده است، طبیعی است که در مورد نحوه تنظیم و استفاده صحیح از آن سؤالاتی داشته باشید. این فرآیند ساده است و از یک سری مراحل پیروی می کند.

اولین قدم این است که تصمیم بگیرید دستگاه سی پپ CPAP را کجا قرار دهید. فضای مناسب برای دستگاه شما این ویژگی ها را دارد:

  • پشتیبانی پایدار از پایه دستگاه سی پپ CPAP را فراهم می کند
  • به شلنگ اجازه می دهد تا به سر تخت برسد
  • به اندازه کافی به یک پریز نزدیک شوید تا بتوانید به راحتی دستگاه را به برق وصل کنید
  • امکان روشن کردن دستگاه، باز کردن محفظه فیلتر و اضافه کردن آب به دستگاه مرطوب‌کننده بدون مانع را فراهم می‌کند.

برای اکثر افراد، بهترین نقطه روی یک میز خواب یا میز کوچک در کنار تختشان است.

فیلتر دستگاه سی پپ CPAP خانگی را بررسی کنید

دستگاه سی پپ CPAP دارای یک فیلتر قابل تعویض است، اما نوع دقیق فیلتر بستگی به دستگاه شما دارد. معمولاً یک محفظه کوچک وجود دارد که فیلتر به خوبی در آن قرار می گیرد. دستورالعمل‌های کتبی یا دستورالعمل‌های تکنسین خواب شما باید جزئیات خاصی در مورد فیلتر دستگاه سی پپ CPAP شما ارائه دهد.

شیلنگ را به دستگاه سی پپ CPAP خانگی وصل کنید

دستگاه دارای کانکتور مخصوص برای شلنگ می باشد. شیلنگ باید بدون اعمال نیرو یا تلاش قابل توجه در جای خود بچسبد و بماند.

شیلنگ را به ماسک وصل کنید

انتهای دیگر شلنگ به ماسک دستگاه سی پپ CPAP متصل می شود و گاهی اوقات با کلیک کردن در محل، اتصال محکمی ایجاد می کند.

راه اندازی رطوبت ساز دستگاه سی پپ خانگی

بسیاری از دستگاه‌های سی پپ CPAP یک مرطوب‌کننده متصل دارند تا هوا را مرطوب کند تا کمتر در طول شب دهان و گلوی شما را خشک کند.

اگر دستگاه سی پپ CPAP شما مرطوب کننده دارد، آن را فقط با آب مقطر پر کنید. استفاده از آب مقطر از تجمع مواد معدنی یا هرگونه ناخالصی ناشی از استفاده از آب لوله کشی جلوگیری می کند.

مخزن رطوبت ساز باید دارای یک خط پر کننده شفاف “MAX” باشد. مواظب باشید از آن سطح تجاوز نکنید که باعث ورود آب به شلنگ می شود.

دستگاه سی پپ CPAP خانگی را وصل کنید

مطمئن شوید که سیم برق به درستی به دستگاه سی پپ وصل شده است و سپس دستگاه را به پریز برق وصل کنید.

ماسک را قرار داده و تنظیم کنید

انواع مختلفی از ماسک ها وجود دارد که می توانند با CPAP استفاده شوند. ماسک های تمام صورت روی بینی و دهان شما می روند. ماسک های دیگر روی بینی یا فقط زیر آن می روند. پزشک یا متخصص خواب شما یک ماسک را بر اساس چندین فاکتور از جمله نحوه تنفس، فشار مورد نیاز و وضعیت خواب شما توصیه می کند.

صرف نظر از نوع ماسکی که استفاده می کنید، با استفاده از یک یا چند بند که در اطراف بالا و/یا پشت سر شما قرار می گیرد، در جای خود نگه داشته می شود.

با قرار دادن ماسک روی صورت خود شروع کنید و سپس بندها را برای محکم کردن آن وصل کنید یا بکشید. ماسک باید روی صورت شما مهر و موم ایجاد کند، اما نباید به پوست شما فشار وارد کند. طول تسمه ها را تنظیم کنید تا یک تناسب راحت پیدا کنید.

دستگاه سی پپ CPAP خانگی را روشن کنید

هنگامی که ماسک را در جای خود قرار دادید، می توانید دستگاه CPAP خود را روشن کنید. تنظیمات فشار قبلاً توسط تیم مراقبت های بهداشتی شما تنظیم شده است، بنابراین شما باید بتوانید آن را به حالت plug-and-play انجام دهید.

هنگامی که دستگاه روشن است، متوجه خواهید شد که هوای تحت فشار از ماسک عبور می کند. اگر صدای خروج هوا از ماسک را شنیدید، نشانه آن است که باید آن را برای مهر و موم محکم‌تر تنظیم کنید. برخی از ماشین‌های CPAP عملکردی برای آزمایش اینکه آیا ماسک مهر و موم خوبی دارد یا خیر دارند.

هنگامی که دستگاه روشن است، می توانید تصمیم بگیرید که آیا از عملکرد Ramp استفاده کنید یا خیر. این با فشار کمتر شروع می شود که به تدریج قبل از رسیدن به فشار تجویز شده برای شب افزایش می یابد. برخی از افراد دوست دارند با عملکرد Ramp به خواب راحت بپردازند در حالی که برخی دیگر دوست دارند از همان ابتدا فشار کامل داشته باشند.

یک موقعیت خواب راحت را پیدا کنید

چند حالت خوابیدن را امتحان کنید تا موقعیت‌هایی را که برای بدن شما راحت هستند را بیابید، در توانایی شما برای پوشیدن ماسک اختلال ایجاد نکند، و شلنگ را نیشگون نگیرید یا مسدود نکنید.

عادت کردن به دستگاه سی پپ CPAP خانگی

حتی با بهترین دستگاه cpap ، اکثر مردم شروع به کار را دشوار می دانند. ماسک ممکن است ناراحت کننده باشد، احساس هوای تحت فشار می تواند ناراحت کننده باشد، و در برخی از ماشین ها، صدای دستگاه می تواند آزاردهنده باشد.

دستگاه سی پپ خانگی

طبیعی است که قبل از اینکه عادت کنید و در حین استفاده از CPAP راحت بخوابید، یک دوره تنظیم وجود داشته باشد. چندین نکته می تواند به شما کمک کند تا به CPAP خود عادت کنید.

انتظار داشته باشید که تنظیم آن حداقل چند شب طول بکشد.

اگر ماسک را آزاردهنده یا آزاردهنده دیدید تسلیم نشوید یا ناامید نشوید. حتی ممکن است در ابتدا به سختی بخوابید، اما با پایبندی به CPAP سریعتر به آن عادت خواهید کرد. با گذشت زمان، خواب شما باید بهبود یابد.

برای آماده شدن قبل از خواب زمان اضافی را در نظر بگیرید.

همانطور که با دستگاه CPAP شروع به کار می کنید، اختصاص دادن کمی زمان اضافی قبل از خواب برای پر کردن مرطوب کننده، پوشاندن ماسک به درستی و قرار گرفتن راحت خود مفید است.

استفاده از ماسک و تنفس با آن را تمرین کنید.

برای کمک به عادت کردن به ماسک، می‌توانید آن را بدون روشن کردن دستگاه بپوشید و بدون اینکه هوا از آن عبور کند، تنفس کنید.

همیشه زمان خواب از CPAP استفاده کنید.

اکثر مردم بیشتر به شب فکر می کنند، اما بهتر است از CPAP برای چرت های روزانه نیز استفاده کنید.

استفاده از تابع Ramp را در نظر بگیرید.

اگر به دلیل فشار به سختی به خواب می روید، سعی کنید از عملکرد Ramp استفاده کنید تا به تدریج وارد شود.

از تمرینات تمدد اعصاب استفاده کنید.

برخی از افراد هنگام استفاده از ماسک CPAP مضطرب یا کلاستروفوبیک می شوند و تکنیک های آرام سازی می تواند به آرامش ذهن شما کمک کند. بسیاری از این مراحل برای آرامش نیز کمک می کند تا راحت تر به خواب بروید .

قبل از قرار دادن ماسک صورت خود را بشویید.

تمیز نگه داشتن صورت می تواند به ایجاد مهر و موم خوب و کاهش احتمال تحریک در طول شب کمک کند.

بخش دیگری از عادت کردن به CPAP این است که با پزشک یا تکنسین خواب خود ارتباط برقرار کنید. اگر ماسک شما راحت نیست، اغلب گزینه دیگری برای امتحان وجود دارد که اندازه، شکل یا نوع بالشتک متفاوتی دارد. به طور مشابه، اگر فشار درست به نظر نمی رسد، تیم مراقبت های بهداشتی شما می تواند تعیین کند که آیا به تنظیماتی نیاز است یا خیر.

نکات دیگر برای کاربران دستگاه سی پپ cpap خانگی

هنگامی که برای اولین بار CPAP خود را باز می کنید، نام تجاری، مدل و شماره سریال را یادداشت کنید. این اطلاعات را با دفترچه راهنمای مالک نگه دارید. در همان مکان، شماره تلفن تکنسین خواب، سازنده CPAP، و در صورت وجود، ارائه دهنده خدمات محلی که دستگاه شما را تحویل داده است، یادداشت کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل فنی در آینده، این مراحل فرآیند را ساده می کند.

برای اینکه CPAP خود را در بهترین شکل نگه دارید، باید ماسک، شلنگ و مرطوب کننده خود را تمیز نگه دارید. ایجاد یک روال برای تمیز کردن مکرر به شما امکان می دهد از تجمع کثیفی، باکتری یا سایر آلاینده ها جلوگیری کنید.

دسته‌بندی دستگاه سی پپ تنفسی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط
کانال تلگرام ما را دنبال کنید
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت