با تجهیزات پزشکی موج به آسانی نیازهای خود را تهیه نمایید!

دستگاه ونتیلاتور خانگی چیست؟

adminadmin
46 بازدید
دستگاه ونتیلاتور خانگی چیست؟

دستگاه ونتیلاتور خانگی چیست؟

چندین سال پیش، برای فردی که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده میکرد، غیر معمول بود که در خانه زندگی کند. تصور می شد که افراد غیر پزشکی مهارت های لازم برای کار با این دستگاه را ندارند. زمان تغییر کرده است، و از آنجایی که افرادی که از دستگاه تنفس مصنوعی مبتلا به آسیب نخاعی استفاده می کنند، زندگی طولانی، سالم و کاملی دارند، آموزش استفاده از ونتیلاتور در خانه به خانواده ها اهمیت پیدا کرده است.

با کمی آموزش و تمرین، بیشتر افراد می توانند نحوه مراقبت از فردی را که در خانه از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده میکنند را بیاموزند.

این درس مسائل مهمی را در مورد ونتیلاتور توضیح خواهد داد. بسیاری از مهارت های دیگر مربوط به مراقبت از یک فرد در دستگاه تنفس مصنوعی مانند ساکشن، مراقبت از تراشه، کمک به سرفه و استفاده از In-Exsufflator وجود دارد. تمام اطلاعات مربوط به این حوزه ها را می توان در درس های این نوشته یافت. لطفاً آنها را هم مرور کنید.

ونتیلاتور چیست؟

ونتیلاتور دستگاهی است که هوا را از طریق ریه های فرد به حرکت در می آورد. به یک لوله تراشه در گلوی فرد متصل می شود. هوا یا هوا را با اکسیژن اضافی وارد ریه ها می کند. تنظیمها و آلارم های زیادی دارد. ونتیلاتور هر فرد از تنظیم های مختلفی استفاده می کند که توسط پزشک تعیین می شود. برخی از افراد همیشه به یک دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند در حالی که برخی دیگر فقط در بخشی از زمان از آن استفاده می کنند. بستگی به نیاز فرد و دستور پزشک دارد.

نمودار یک دستگاه هواکش خانگی

این یک نوع متداول ونتیلاتور خانگی است. بسته به تامین کننده شما ممکن است مال شما متفاوت باشد. همیشه برای دستورالعمل های عملیاتی به دفترچه راهنمای مالک و شرکت مراقبت در منزل خود مراجعه کنید.

چرا ونتیلاتور ضروری است؟

از آنجایی که طناب نخاعی و اعصاب آن به کنترل تنفس کمک می کند، افراد مبتلا به آسیب نخاع در ناحیه گردن ممکن است به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشته باشند. ونتیلاتور با کمک به حرکت دیافراگم، عضلات شکم و دنده‌ ها به تنفس کمک میکند تا هوا به ریه‌ ها وارد و خارج شود. کمک به این عضلات همچنین توانایی سرفه کردن و خروج مخاط از ریه ها و گلو را برای بدن فراهم می کند.

نمودار آسیب های مختلف از C1 تا C8 را نشان می دهد

 • ماهیت مشکلات تنفسی یک فرد به میزان آسیب، وضعیت جسمی کلی فرد و اینکه آیا فرد سیگاری شدید بوده است بستگی دارد.
 • افراد مبتلا به آسیب C1 یا C2 همیشه به یک دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند زیرا آسیب آنقدر در بند ناف قرار دارد که نمی تواند هیچ پیامی را به دیافراگم، دنده یا عضلات شکم ارسال کند.
 • آسیب C3 ممکن است همیشه یا در بخشی از زمان نیاز به ونتیلاتور داشته باشند.
 • افراد مبتلا به آسیب های C4 – C8 ممکن است اصلاً نیازی به ونتیلاتور نداشته باشند، اما همچنان در معرض خطر بالای مشکلات تنفسی هستند.

کنترل های دستگاه ونتیلاتور خانگی چیست؟

 • کلید روشن/خاموش : این کلید در سمت چپ ردیف پایین دستگاه تصویر قرار دارد. جعبه مربع خاکستری باید فشار داده شود تا دستگاه روشن یا خاموش شود . اگر دو ونتیلاتور قابل حمل در خانه دارید، یکی را به پریز برق کنار تخت وصل کنید. دومین ونتیلاتور قابل حمل باید به صندلی برقی شما وصل شده و به باتری صندلی متصل شود.
 • حالت تهویه: پزشک تعیین می کند که کدام روش تهویه به بهترین وجه برای سیستم تنفسی بیمار مفید است. پزشک حالت Assist / Control یا SIMV / CPAP را تجویز می کند.
 • تعداد تنفس : این میزان تنفس در هر دقیقه را کنترل می کند. تعداد تنفس نیز توسط پزشک شما تعیین خواهد شد. این مهم است که همیشه سرعت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی نفس میکشید.

دم و بازدم

 • حجم دم  و بازدم: این مقدار هوا را در هر تنفس کنترل می کند. تنظیم توسط پزشک شما تجویز می شود. دانستن تنظیم حجم جزر و مد هنگام انجام معاینات معمول ونتیلاتور بسیار مهم است.
 • زمان دم : این تنظیم سرعت تحویل حجم دم و بازدم تنظیم شده در طول استنشاق را کنترل می کند. درمان گر تنفسی زمان را تعیین می کند.
 • پشتیبانی فشار: کنترل پشتیبانی فشار را فقط می توان در حالت SIMV / CPAP برای کمک به جدا کردن بیمار از ونتیلاتور استفاده کرد.  این کنترل از هر تنفس خود به خودی بیمار با ایجاد فشار اضافی پشتیبانی می کند و میزان کار مورد نیاز بیمار برای تنفس را کاهش می دهد. این تنظیم توسط پزشک تجویز می شود.
 • اکسیژن: این کنترل 21% اکسیژن را می خواند، مگر اینکه بیمار در محیط بیمارستان اکسیژن اضافی دریافت کند.
 • حساسیت: این اجازه می دهد تا ونتیلاتور بر اساس تلاش تنفسی فرد تنظیم شود. ونتیلاتور میتواند 100% کار تنفسی را تامین کند یا میتواند برای “کمک” به فردی که توانایی تنفسی دارد تنظیم شود. این تنظیم توسط درمان گر تنفسی تنظیم می شود.
 • LOCK تنظیمها را قفل می کند. این کنترل از تغییر تنظیمها ونتیلاتور در خانه توسط کودکان محافظت می کند.

آلارم ها دستگاه ونتیلاتور خانگی چیست ؟

آلارم ها نشانگرهایی هستند که اگر مشکلی در ونتیلاتور وجود داشته باشد به شما اطلاع می دهند. هنگامی که زنگ هشدار به صدا در می آید، مهم است که فورا به آن پاسخ دهید.

در اینجا چند اقدام فوری وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • فرد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در مضیقه نیست. اگر هستند، آنها را از دستگاه تنفس مصنوعی بردارید و از کیسه امبو برای تنفس فرد استفاده کنید. فرد را تا زمانی که مشکل را پیدا کنید تنفس کنید. اگر لوله ونتیلاتور از لوله تراشه بیرون زده است، به سادگی آن را دوباره وصل کنید.
 • همانطور که به شما آموزش داده شد، کاف تراشه را بررسی کنید. اگر کم است، کمی هوای بیشتری وارد کنید و ببینید که آیا این زنگ هشدار را متوقف می کند. اگر باز هم نتوانستید مشکل را پیدا کنید،  برای کمک با اورژانس تماس بگیرید. همچنین پس از پایان وضعیت اورژانسی باید با شرکت مراقبت در منزل و درمان گر تنفسی خود تماس بگیرید.

انواع محدودیت ها

 • محدودیت فشار بالا: این زنگ هشدار به شما می گوید که فشار هوا به ریه ها افزایش یافته است.  ممکن است به این معنی باشد که فرد دارای مخاط بیش از حد در ریه است و باید ساکشن شود. همچنین می تواند به این معنی باشد که لوله ونتیلاتور پیچ خورده است.
 • فشار کم: این زنگ هشدار به شما می گوید که افت فشار هوا به ریه ها رسیده است.  ممکن است به این معنی باشد که لوله ونتیلاتور از لوله تراشه بیرون زده است، نشتی وجود دارد یا قطعه ای از لوله جدا شده است. ممکن است نشان دهد که مشکلی در کاف تراشه وجود دارد. در حالی که این مشکل از ونتیلاتور نیست، زنگ هشدار همچنان به صدا در می آید زیرا فشار هوا به اندازه کافی به فرد داده نمیشود.
 • حداقل حداقل Vol: این تنظیم توسط درمان گر تنفسی تنظیم می شود. وقتی این زنگ به صدا در می آید، نشان می دهد که حجم ریه کاهش یافته است. فشار کاف تراشه را بررسی کنید و لوله ونتیلاتور را از نظر نشتی بررسی کنید.
 • سکوت / تنظیم مجدد:  این کنترل دو عملکرد را انجام می دهد:
 • بی‌صدا: وقتی برای بی‌ صدا کردن زنگ هشدار فشار داده میشود، این کار را به مدت 60 ثانیه انجام میدهد. سکوت فقط باید پس از رفع مشکل فشار داده شود.
 • Reset فشار داده می شود تا ونتیلاتور به تنظیمها معمول بیمار بازگردد.

تنظیم های دستگاه

تنظیم مقدار: این شماره گیری بزرگ خاکستری زیر بخش زنگ هشدار است. هنگامی که هر یک از تنظیمها روی پانل کنترل نیاز به تغییر دارد، کادر مربع خاکستری زیر تنظیمها باید فشار داده شود و سپس از کلید تنظیم مقدار برای کاهش یا افزایش تنظیمها استفاده می شود. در طی این فرآیند، شماره تنظیم برجسته می شود و بقیه اعداد روی پانل کم نور می شوند. پس از تنظیم عدد مورد نظر، کادر مربع خاکستری را دوباره فشار دهید. برای جلوگیری از تغییرات ناخواسته در تنظیمها، می توان CONTROL LOCK را فشار داد تا تنظیمها قفل شود. این کنترل از تغییر تنظیمها ونتیلاتور در خانه توسط کودکان محافظت می کند.

هشدارهای دستگاه

در صورت قطع یا نشتی، اعداد کم فشار و ولوم دقیقه کم چشمک خواهند زد. اگر این اتفاق افتاد، اتصال تراشه و تمام اتصالات لوله را بررسی کنید. فشار کاف لوله تراشه را بررسی کنید. ممکن است به هوای بیشتری نیاز داشته باشد. لوله ونتیلاتور را حرکت دهید تا مطمئن شوید که روی قفسه سینه بیمار قرار دارد. زمانی که بیمار نیاز به ساکشن داشته باشد، زنگ هشدار فشار بالا به صدا در می آید.

افزایش سطح PIP بالاتر از سطح طبیعی خود نیز به این معنی است که بیمار نیاز به ساکشن دارد.

نمایشگرها

نمایشگر فشار راه هوایی: این پنجره مستطیلی و طولانی است که با فشار دادن “انتخاب”، چندین بخش از اطلاعات نمایش داده می شود. برای مثال، سه قرائت مهم مراقبت خانگی عبارتند از  PIP، برای فشار راه هوایی، حجم دم و بازدمی و تعداد تنفس. افزایش یا کاهش فشار راه هوایی (PIP) می تواند نشان دهنده این باشد که بیمار نیاز به ساکشن دارد یا نشت راه هوایی دارد. اگر بیمار در حال قطع کردن ونتیلاتور است، ممکن است نیاز به نظارت بر حجم ذم و بازدم باشد.

نشانگر برق (گوشه سمت راست بالای جلوی ونتیلاتور )

 • در ساعات روز در حالی که جعبه مبدل روشن است، چراغ برق خارجی باید روشن و سبز باشد.
 • در طول شب هنگام شارژ شدن ونتیلاتور، چراغ وضعیت شارژ چشمک می زند تا زمانی که به طور کامل شارژ شود، سپس به یک چراغ ثابت کهربائی تبدیل می شود.

اگر فرد از اکسیژن استفاده می کند، لطفاً به نکات زیر توجه کنید:

 • هرگز در حین استفاده از اکسیژن سیگار نکشید.
 • تجهیزات اکسیژن را نزدیک گرما، وسایل الکتریکی (ریش تراش های باتری سالم هستند) یا کوره قرار ندهید.
 • از فرآورده های ژل نفتی (مانند وازلین) روی تجهیزات اکسیژن یا شخص استفاده نکنید.
دسته بندی دستگاه کمک تنفسی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

374+ محصولات
126+ مطالب وبلاگ

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
ورود به سایت