09121328490
02188235176

دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

بای پپ چیست؟

دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

دستگاه بای پپ Bipap چیست؟ bipap بای پپ مخفف چیست ؟ بای پپ دستگاهی است که جریان هواي بالاتري نسبت به فشار هواي بازدمی ایجاد میکند و به خصوص در فشارهاي بالا براي بیمار بازدم راحت تري را فراهم میکند. اگر دچار آپنه خواب یا وضعیت دیگری هستید که بر تنفس شما تأثیر میگذارد ، امکان دارد پزشک شما از دستگاه فشار هوای مثبت یا سی پپ و یا بای پپ برای شما تجویز کند.  بای پپ دستگاهی میباشد که به شما کمک میکند تا به راحتی نفس بکشید.

عملکرد دستگاه بای پپ چیست؟

هنگام تنفس ، دیافراگم شما – عضله ای در سینه که به شما کمک میکند نفس بکشید – به سمت پایین حرکت میکند.  این باعث فشار در لوله ها و کیسه های موجود در ریه های شما میشود و هوا را به داخل آنها میکشاند. اگر شرایطی مانند خواب آپنه داشته باشید ، امکان دارد زمان هایی وجود داشته باشد (مانند در خواب) که نتوانید هوای مورد نیاز خود تامین کنید. در این حالت ، پزشک شاید توصیه کند از بای پپ استفاده کنید. هوا را با فشار وارد ریه های شما می کند. این باعث می شود تا اکسیژن مورد نیاز خود را بدست آورید ، که میتواند شانس ابتلا به مواردی مانند حمله قلبی را کاهش دهد .

چه کسی از BiPAP خانگی و یا بیمارستانی استفاده می کند؟

یک دستگاه بای پپ BiPAP در اندازه یک صندوق کوچک است. یک ماسک صورت ، ماسک بینی یا شاخه های بینی توسط یک لوله به دستگاه وصل میشوند. موتور دستگاه هوا را از طریق لوله مکش میکند. هوا از طریق ماسک یا لوله ها وارد بدن شما میشود. برخی از بای پپ ها داری رطوبت ساز و فناوری های دیگری هستند. استفاده از بای پپ BiPAP در ابتدا ممکن است ناراحت کننده باشد. اما بیشتر افراد با گذشت زمان به آن عادت می کنند. اگر احساس میکنید وقتی BiPAP خود را پوشیدید ، نفس نمیکشید ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. تنظیمات روی دستگاه شما شاید این مشکل را بوجود آورده باشد.

دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

بای پپ چیست؟

اگر شرایط پزشکی دارید که گاهی اوقات تنفس را برای شما سخت میکند ، میتوانید از بای پپ بهره مند شوید. بای پپ ها میتواند برای انسداد و انسداد خواب مفید باشد ،
یک وضعیت جدی که در آن تنفس شما متوقف میشود و به طور مکرر تکرار میشود بویژه در حالی که خواب هستید. در بعضی موارد میتواند تهدید کننده زندگی شما باشد. پزشک شاید در صورت وجود موارد زیر دستگاه بای پپ را برای درمان شما توصیه کند:

 • آسم 
 • بیماری انسدادی مزمن ریوی ( COPD )
 • نارسایی احتقانی قلب یا بیماری عروق کرونر
 • یک اختلال عصبی یا عصبی عضلانی
 • سندرم افتادگی چاقی
 • تنفس ضعیف بعد از عمل پزشکی یا به دلیل شرایط پزشکی دیگر

اگر بیشتر یا تمام اوقات در تنفس مشکل دارید یا در بلع مشکل دارید ، یک بای پپ احتمالاً برای شما مناسب نیست. درعوض ، پزشک دستگاه دیگری به شما توصیه میکند.

دستگاه بای پپ Bipap

عملکرد دستگاه بای پپ BiPAP چیست؟

بای پپ BiPAP تنها دستگاه تنفس مصنوعی نیست که از فشار مثبت برای کمک به تنفس استفاده میکند. دستگاه تنفس رایج دیگر دستگاه فشار هوای مداوم مثبت یا سی پپ (CPAP) است. هر دو دستگاه فشار هوا را هنگام نفس کشیدن تولید میکنند. اما یک بای پپ فشار بیشتری به هوا هنگام نفس کشیدن وارد میکند. از طرف دیگر ، سی پپ CPAP در همان زمان فشار یکسانی را وارد میکند. بنابراین بای پپ تنفس را از سی پپ راحت تر میکند. برخی از افراد با آپنه خواب یا مشکلات تنفسی مشابه ، ابتدا از سی پپ (CPAP) استفاده کنند.

دستگاه بای پپ برای چیست؟

اما در بعضی موارد ، اگر به تنفس شدید بخاطر آپنه شدید خواب یا شرایطی مانند نارسایی احتقانی قلب نیاز دارید ، شاید بای پپ (BiPAP) گزینه بهتری باشد. اگر یک اختلال خواب مانند آپنه خواب دارید ، یک مطالعه و برسی برروی خواب شما میتواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد کدام وسیله برای شما مناسب است. بای پپ ها گران تر از سی پپ ها هستند، اگرچه بیمه شما ممکن است مقداری یا تمام هزینه دستگاه را پوشش دهد. اگر مطمئن نیستید ، یا میخواهید در مورد استفاده از دستگاه های تنفسی متفاوت اطلاعات کسب کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا همیشه باید از دستگاه بای پپ تنفسی بیمارستانی و خانگی استفاده کنیم؟

مهم میباشد که از دستورالعمل های پزشک خود در مورد چگونگی و زمان استفاده از بای پپ خود پیروی کنید. اگر مشکل سلامتی و تنفس شما بهبود یابد ، شاید فشار دستگاه شما کم شود یا کمتر از آن استفاده کنید. پزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا بفهمد چه زمانی برای تغییر مناسب است.

BiPAP بای پپ مخفف چیست ؟

BiPAP مخفف فشار مثبت راه هوایی دوسطحی میباشد . یک دستگاه BiPAP هوای تحت فشار را ارائه میدهد که میتواند راه هوایی را به سمت ریه ها باز نگه دارد. این نوع دستگاه ممکن است برای افراد مبتلا به اختلال تنفسی مرتبط با خواب، مانند آپنه خواب، تجویز شود. برخلاف دستگاه CPAP که معمولاً هوا را با یک فشار آزاد میکند، دستگاه BiPAP هوا را در دو سطح فشار هوا پمپ میکند، یکی برای تنفس و دیگری برای بازدم.

What is a BiPAP Machine and what is it used for?

کار BiPAP بای پپ چیست ؟

BiPAP با فرستادن هوای تحت فشار به راه هوایی فوقانی عمل می کند. این جریان هوا راه هوایی را از انسداد پاک نگه میدارد تا از نقص در تنفس، خروپف و اختلال در خواب جلوگیری کند. درمان BiPAP با استفاده از یک دستگاه کنار تخت، که معمولاً به اندازه کافی کوچک است تا داخل جعبه کفش قرار گیرد، ارائه میشود. دستگاه هوا را تحت فشار قرار میدهد و آن را از طریق یک شیلنگ متصل پمپ میکند. در انتهای دیگر شلنگ ماسکی قرار دارد که روی بینی یا بینی و دهان میزنند. هوا از طریق شیلنگ و ماسک جریان مییابد و وارد راه هوایی فوقانی میشود که به ریه ها منتهی میشود.

شروع کار با دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

هنگامی که دستگاه BiPAP روشن میشود، هوا را در دو سطح فشار متفاوت آزاد میکند. فشار راه هوایی مثبت دمی (IPAP) به سطح فشار هوای وارد شده در هنگام تنفس فرد خواب اطلاق میشود. فشار راه هوایی مثبت بازدمی (EPAP) به سطح فشار هوای وارد شده در هنگام بازدم فرد خواب اشاره دارد. دستگاه BiPAP معمولاً فشار هوای بالاتری را در هنگام تنفس فرد خواب و فشار هوای کمتری را در هنگام بازدم ارائه میدهد. تنظیمات فشار هوا به دقت کالیبره شده اند تا درمان BiPAP تا حد امکان در رفع اختلالات تنفسی موثر باشد.

سطوح فشار BiPAP بای پپ چیست ؟

کارشناسان توصیه میکنند تنظیمات BiPAP را در طول مطالعه خواب انجام شده در یک آزمایشگاه تخصصی خواب ایجاد کنید. در طول مطالعه، یک تکنسین میتواند تنفس، سطح اکسیژن و فعالیت مغز را از نزدیک کنترل کند. با این داده ها، آنها میتوانند تشخیص دهند که کدام سطح فشار BiPAP بهترین تأثیر را بر تنفس و کیفیت خواب یک فرد خاص دارد.

حسگرهای دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

علاوه بر این، برخی از دستگاه‌های BiPAP دارای حسگرهای داخلی هستند که برای تنظیم خودکار سطوح فشار برای جلوگیری از اختلالات تنفسی طراحی شده‌اند. همچنین میتوان از این ماشین ها برای تعیین سطوح فشار اولیه استفاده کرد. با این حال، کارشناسان توصیه می کنند در ابتدا سطح فشار بهینه را در یک مطالعه خواب تعیین کنید. هنگامی که از فناوری تنظیم خودکار BiPAP برای تعیین سطح فشار هوا استفاده میشود، پزشکان اغلب داده‌های دستگاه را به دقت کنترل می‌کنند و امکان دارد یک مطالعه خواب بعدی را برای تأیید عملکرد آن توصیه کنند.

تنظیم ثابت در مقابل تنظیم خودکار دستگاه بای پپ چیست ؟

دو نوع دستگاه BiPAP موجود دارد و نوع دستگاه BiPAP که نوع خودکار بر فشار هوای دریافتی آنها در هنگام خواب تأثیر میگذارد.

 • BiPAP ثابت: در این دستگاه‌ها، دو سطح فشار هوا ثابت – یکی برای تنفس و دیگری برای بازدم – توسط پزشک تعیین و در دستگاه برنامه‌ریزی میشود. این دو سطح در طول شب تغییر نمیکنند. 
 • BiPAP با تنظیم خودکار: دستگاه‌های BiPAP با تنظیم خودکار می‌توانند سطوح فشار را در پاسخ به تنفس فرد خواب تغییر دهند. در حالی که این ماشین‌های BiPAP با سطوح فشار پایه برنامه‌ریزی شده برای تنفس درون و بیرون شروع می‌شوند، از حسگرهایی برای نظارت بر تنفس و الگوریتمی برای تغییر سطوح فشار در صورت لزوم استفاده میکنند.

از آنجایی که دستگاه‌های BiPAP با تنظیم خودکار جدیدتر هستند، داده‌های محدودی وجود دارد که نشان میدهد این دستگاه‌ها آپنه خواب و سایر مشکلات تنفسی و همچنین دستگاه‌های ثابت BiPAP را درمان میکنند.

روش ها یا مد های درمان BiPAP بای پپ چیست ؟

بسته به مواردی که برای حل مشکلات تنفسی مورد نیاز است، میتوان دستگاه های BiPAP را طوری برنامه ریزی کرد که در یکی از سه حالت مختلف کار کنند.

 • حالت خود به خودی (S): هنگامی که در حالت خود به خودی است، دستگاه تنها زمانی هوای تحت فشار را تحویل می دهد که تشخیص دهد فردی که شروع به تنفس یا تنفس میکند.
 • حالت زمان بندی شده (T): در حالت زمان بندی شده، دستگاه به جای پاسخ به تنفس، هوا را بر اساس یک تایمر از پیش تنظیم شده پمپ میکند.
 • حالت زمان‌بندی شده خود به خود (S/T): در این حالت، دستگاه BiPAP زمانی که خواب‌آور شروع به تنفس می‌کند، هوا را ارسال می‌کند. با این حال، یک تایمر نیز دارد که اگر خواب‌آور در مدت زمان مشخصی نفس نکشد، دستگاه را برای پمپاژ هوا تحریک می‌کند.

بای پپ bipap مخفف چیست؟

برخی از مشکلات پزشکی میتوانند نفس کشیدن را برای شما سخت کنند. در این موارد، میتوانید از فشار مثبت راه هوایی دوسطحی بهره مند شوید . معمولاً به عنوان “BiPap” یا “BPap” شناخته میشود. این یک نوع ونتیلاتور است – وسیله ای که به تنفس کمک میکند. در طول تنفس طبیعی، ریه‌های شما هنگام تنفس منبسط می‌شوند. این امر به دلیل حرکت دیافراگم، که عضله اصلی تنفس در قفسه سینه است، در جهت رو به پایین ایجاد می‌شود. این باعث میشود فشار داخل لوله ها و کیسه های ریه شما کاهش یابد. این کاهش فشار هوا را به ریه های شما میمکد. آنها با هوای اکسیژن پر میشوند.

BiPap بای پپ چیست ؟

اگر مشکل تنفسی دارید، دستگاه BiPap می تواند به فشار دادن هوا به ریه های شما کمک کند. شما از ماسک یا پلاگ های بینی که به ونتیلاتور متصل هستند استفاده میکنید. این دستگاه هوای تحت فشار را به مجاری هوایی شما میرساند. به آن “تهویه با فشار مثبت” میگویند زیرا این دستگاه به باز کردن ریه های شما با این فشار هوا کمک میکند. BiPap تنها یک نوع ونتیلاتور فشار مثبت است. هنگام استفاده از BiPap، هنگام دم و بازدم، فشار هوای مثبت دریافت میکنید. اما هنگام تنفس فشار هوای بالاتری دریافت میکنید. این تنظیم با انواع دیگر هواکش ها متفاوت است. به عنوان مثال، فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) همان مقدار فشاری را که شما به داخل و خارج تنفس میکنید، وارد میکند. مشکلات پزشکی مختلف ممکن است به BiPap در مقابل CPAP بهتر پاسخ دهند.

الازم دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

اگر مشکل پزشکی دارید که تنفس شما را مختل میکند، BiPap میتواند به شما کمک کند. برای مثال، اگر یکی از موارد زیر را دارید، ممکن است به BiPap نیاز داشته باشید:

 • اختلال انسداد مزمن ریه (COPD)
 • آپنه انسدادی خواب
 • سندرم هیپوونتیلاسیون چاقی
 • ذات الریه
 • شعله ور شدن آسم
 • تنفس ضعیف بعد از عمل
 • بیماری عصبی که تنفس را مختل میکند.

شرایط خاص استفاده از دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

اگر تنفس شما بسیار ضعیف باشد، BiPap شاید گزینه خوبی نباشد. همچنین امکان دارد برای شما مناسب نباشد اگر هوشیاری شما کاهش یافته یا مشکلات بلع وجود دارد. BiPap ممکن است در این شرایط به اندازه کافی کمک نکند. در عوض، ممکن است به یک ونتیلاتور با یک لوله مکانیکی که در گلوی شما قرار میگیرد نیاز داشته باشید. یا ممکن است از تراکئوستومی سود ببرید – روشی که یک راه هوایی در نای شما ایجاد میکند.

در برخی موارد، افراد میتوانند با بهبود تنفس خود، چنین پشتیبانی ونتیلاتور را به BiPap منتقل کنند. افرادی که لوله تنفسی نمی‌خواهند اما می‌خواهند برای تنفس کمک کنند، می‌توانند از BiPap استفاده کنند.

خطرات دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

BiPap معمولا بسیار ایمن است. در مقایسه با حمایت ونتیلاتور مانند تراکئوستومی، خطر عوارضی مانند عفونت کمتر است. بیشتر مشکلات BiPap مربوط به ماسک صورت است. ممکن است خیلی محکم جا بیفتد. برخی از خطرات دیگر عبارتند از:

 • آسیب موضعی پوست ناشی از ماسک
 • نفخ خفیف معده
 • دهان خشک
 • نشت از ماسک، باعث میشود فشار کمتری وارد شود
 • سوزش چشم
 • درد سینوسی یا احتقان سینوسی

خطرات شما شاید بسته به سن شما، مدت زمانی که به BiPap نیاز دارید و مشکلات پزشکی شما متفاوت باشد. در مورد هر گونه نگرانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

چگونگی استفاده از بای پپ چیست؟

شما باید با قطعات دستگاه BiPap خود آشنا باشید. آنها عبارتند از:

 • ماسک صورت، ماسک بینی یا پلاگ بینی
 • موتور دستگاه که هوا را به داخل لوله میدمد
 • لوله ای که موتور دستگاه را به ماسک یا دوشاخه متصل میکند

دستگاه BiPap شما میتواند ویژگی های دیگری نیز داشته باشد، مانند یک مرطوب کننده گرم.

شرایط استفاده خانگی از دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

اگر یک دستگاه BiPap برای مصارف خانگی میخرید، شما میتوانید بخواهید با یک متخصص فروش تجهیزات پزشکی خانگی صحبت کنید. این شخص میتواند به شما کمک کند تا بهترین نوع دستگاه BiPap را انتخاب کنید که برای نیازهای شما مناسب است. او همچنین می‌تواند دستورالعمل‌هایی را درباره نحوه و زمان تمیز کردن ماسک‌ها، لوله‌ها و سایر قسمت‌های دستگاه به شما بدهد.

شاید بخواهید قبل از تصمیم گیری در مورد ماسکی که بیشتر دوست دارید، چندین نوع ماسک را امتحان نمایید. اگر احساس میکنید ماسک شما سفت میباشد، شاید لازم باشد آن را دوباره نصب کنید.

مقدمات استفاده از دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

قبل از شروع درمان BiPap، شاید دستگاه شما نیاز به کالیبره داشته باشد. شخصی از تیم پزشکی شما تنظیمات را تنظیم خواهد کرد. آن شخص اغلب یک درمانگر تنفسی است. تنظیمات باید درست باشد تا درمان مناسب را دریافت کنید. همچنین امکان دارد دستورالعمل های دیگری در مورد نحوه آماده شدن برای درمان BiPap خود دریافت نمایید.

مدت استفاده از BiPap چه اتفاقی می افتد؟

امکان دارد زمانی که برای یک اورژانس تنفسی در بیمارستان هستید، درمان BiPap را دریافت نمایید. شما همچنین ممکن است آن را در خانه برای یک بیماری مزمن استفاده کنید.

دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را در مورد زمان استفاده از BiPap دنبال نمایید. شاید لازم باشد فقط در هنگام خواب از آن استفاده کنید. یا امکان دارد لازم باشد همیشه از آن استفاده کنید. اگر طبق دستورالعمل از درمان BiPap خود استفاده نکنید، مزایای کامل را دریافت نخواهید کرد.

برخورد اول با دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

هنگامی که برای اولین بار استفاده از BiPap را شروع میکنید، شاید احساس ناراحتی نمایید. پوشیدن ماسک و احساس جریان هوا ممکن است عجیب باشد. با گذشت زمان، باید به آن عادت کنید. اگر در حین استفاده از BiPap احساس میکنید واقعا نمیتوانید نفس بکشید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. او ممکن است نیاز داشته باشد تنظیمات فشار را روی دستگاه شما تنظیم کند.

نکات مهم در حین استفاده از دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

مهم میباشد که هنگام استفاده از BiPap چیزی نخورید یا ننوشید. اگر این کار را انجام دهید، امکان دارد غذا یا مایعات را وارد ریه های خود کنید.

صدای اکثر دستگاه های BiPap نرم و ریتمیک است. اگر شما را آزار میدهد، سعی کنید از گوش گیر استفاده نمایید. اگر صدای دستگاه بسیار بلند میباشد، با تامین کننده پزشکی چک کنید تا مطمئن شوید که درست کار میکند.

نکات مهم دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

اگر هنگام استفاده از BiPap علائم یا مشکلی داشتید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. او میتواند به شما کمک کند تا دریابید که چگونه با آنها برخورد کنید. در اینجا چند نکته کلی وجود دارد:

 • یک مرطوب کننده میتواند به کاهش خشکی بینی کمک کند. استفاده از ماسک صورت به جای ماسک بینی نیز میتواند به کاهش علائم چشمی یا سینوسی کمک کند. اگر سردرد دارید، امکان دارد به دلیل احتقان سینوسی باشد. در برخی موارد، پزشک شما شاید یک آنتی هیستامین برای این علائم تجویز کند.
 • اگر ماسک نشتی، تحریک پوست یا خطوط فشار دارید،شاید به اندازه یا نوع دیگری از ماسک نیاز داشته باشید. همچنین امکان دارد متوجه شوید که تنظیم تسمه های اطراف ماسک به شما کمک میکند.
 • ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شماامکان دارد بتواند با کاهش فشار روی دستگاه به شما کمک کند از نفخ معده جلوگیری نمایید.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما امکان دارد دستورالعمل‌های دیگری درباره بهترین روش استفاده از دستگاه به شما بدهد.

پس از آن چه اتفاقی می افتد؟ 

اگر مشکل پزشکی شما بهتر شود، شاید بتوانید فشار کمتری را روی دستگاه BiPap خود اعمال نمایید. یا ممکن است بتوانید کمتر از دستگاه استفاده کنید. با تیم مراقبت های بهداشتی خود کار کنید تا به بهترین درمان کمک کنید.

مراحل بعدی استفاده از دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

قبل از اینکه با آزمایش یا روش موافقت کنید، مطمئن شوید که:

 • نام آزمون یا روش چیست؟
 • دلیل انجام آزمایش یا روش چیست؟
 • چه نتایجی را باید انتظار داشت و چه معنایی دارند
 • خطرات و مزایای آزمایش یا روش چیست؟
 • عوارض جانبی یا عوارض احتمالی چیست؟
 • زمان و مکان شما برای انجام آزمایش یا روش چیست؟
 • چه کسی این آزمایش یا روش را انجام خواهد داد و صلاحیت آن شخص چیست
 • اگر آزمایش یا روش را انجام نمیدادید چه اتفاقی می افتاد
 • هر گونه آزمایش یا روش جایگزین که باید در مورد آن فکر کنید
 • چه زمانی و چگونه به نتایج خواهید رسید
 • اگر سؤال یا مشکلی دارید، پس از آزمون یا روش با چه کسی تماس بگیرید
 • چقدر باید برای آزمایش یا روش بپردازید

جهت کسب اطلاع در خصوص تفاوت دستگاه سی پپ و بای پپ روی این متن ضربه بزنید.

دستگاه بای پپ BiPAP برای چیست؟

فشار مثبت راه هوایی دوسطحی (معروف به BPAP یا با نام تجاری BiPAP) دستگاهی است که به شما کمک میکند نفس بکشید. این نوعی تهویه غیرتهاجمی است که اگر شما بتوانید به تنهایی نفس بکشید اما اکسیژن کافی دریافت نمی کنید یا نمی توانید از شر دی اکسید کربن خلاص شوید، ممکن است ارائه دهندگان از آن استفاده کنند. برخلاف تهویه مکانیکی تهاجمی ، که به لوله‌ای در گلو متصل میشود، BiPAP هوا را از طریق ماسک روی صورت شما می‌رساند.

معنی فشار مثبت راه هوایی دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

“فشار مثبت راه هوایی” به این معنی است که دستگاه هوا را با فشار بالاتری به راه هوایی شما فشار می دهد که شامل بینی، دهان و نای شما میشود. این فشار بیشتر راه هوایی شما را باز نگه میدارد و میتواند به حرکت هوا به داخل و خارج از ریه ها کمک کند.

معنی Bilevel در دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

“Bilevel” به این معنی است که جریان هوا را با دو فشار مختلف به شما میدهد: یکی برای زمانی که در حال دم و فشار پایین تر برای زمانی که در حال بازدم هستید. این دو سطح فشار راه هوایی مثبت استنشاق (IPAP) و فشار راه هوایی مثبت بازدم (EPAP) نامیده میشوند. تنظیمات دستگاه میتواند زمان دو فشار را تنظیم کند (زمان بندی شده) یا می تواند فشار را بر اساس الگوهای تنفس شما تنظیم کند (خودکار).

ارائه دهندگان از BiPAP در شرایط خاص اورژانسی یا مراقبت های ویژه استفاده میکنند. برخی از افراد نیز برای بیماری های مزمن دستگاه BiPAP در خانه دارند.

علت نیاز ما به دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

اگر شرایط خاصی دارید یا شرایط اضطراری دارید که در آن به کمک تنفس نیاز دارید، شاید از دستگاه بای پپ BiPAP استفاده نمایید. ارائه دهندگان میتوانند شرایط زیر را با بای پپ BiPAP درمان کنند:

 • نارسایی قلبی.
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD).
 • آپنه خواب انسدادی و مرکزی.
 • نارسایی تنفسی هیپرکاپنیک. این زمانی اتفاق می‌افتد که دی اکسید کربن در خون شما جمع می‌شود و در هنگام بازدم به طور موثری از شر آن خلاص نمی‌شوید.

مراحل استفاده از دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

 1. دستگاه بای پپ BiPAP را روشن نمایید و در صورت لزوم تنظیمات را تنظیم کنید (فرایند تنظیم به عنوان “تیتراسیون” نیز شناخته میشود).
 2. ماسک را روی صورت خود قرار دهید. ماسک ها انواع مختلفی دارند. شاید مال شما فقط بینی یا بینی و دهان شما را بپوشاند. ارائه دهنده شما ماسک را طوری تنظیم میکند که خیلی سفت یا شل نباشد.

راه اندازی دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

 1. دستگاه خود را راه اندازی نمایید این شامل قرار دادن آن بر روی یک سطح ثابت، بررسی فیلتر، راه اندازی مرطوب کننده و وصل کردن هر شیلنگ به دستگاه و ماسک باشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا تجهیزات پزشکی باید به شما در مورد نحوه انجام این کار راهنمایی کند.
 2. ماسک خود را قرار دهید و آن را مطابق دستورالعمل ارائه دهنده خود تنظیم کنید. معمولاً این کار را در حالت نشسته انجام میدهید.
 3. دستگاه را روشن نمایید.
 4. دراز بکشید و در صورت لزوم ماسک خود را دوباره تنظیم کنید.

مدت زمان استفاده از دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

هیچ پاسخی برای این سوال وجود ندارد – مدت زمانی که شما در بای پپ BiPAP هستید بستگی به دلیل استفاده از آن دارد. مگر اینکه شما آپنه خواب را درمان نمایید، بیشتر افراد فقط تا زمانی که بتوانند به تنهایی نفس کافی را به خوبی نفس بکشند از BiPAP استفاده می کنند.

عملکرد اصلی دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

بای پپ BiPAP پشتیبان زندگی نیست و مانند تهویه مکانیکی تهاجمی، تنفس شما را کاملاً بر عهده نمی گیرد. اگر باید بیش از چند روز متوالی در BiPAP باشید، باید بتوانید استراحت کنید. این بدان معناست که یا بدون دستگاه تنفس کنید یا اکسیژن اضافی را از طریق یک لوله کوچک (کانولا) درست زیر بینی خود دریافت کنید.

اگر از بای پپ BiPAP برای آپنه خواب استفاده می کنید، می توانید به طور نامحدود در شب از آن استفاده نمایید.

فایده دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

مزایای بای پپ BiPAP عبارتند از:

 • غیر تهاجمی میباشد. این بدان معناست که نیازی به وارد کردن آن در بدن شما نیست. تهویه غیرتهاجمی خطرات کمتری نسبت به تهویه تهاجمی دارد.
 • این می تواند به شما کمک کند تا از سیستم پشتیبانی زندگی خارج شوید.
 • BiPAP بای پپ جایگزینی برای CPAP در افراد مبتلا به آپنه خواب میباشد که نمیتوانند CPAP را تحمل کنند یا با CPAP بهتر نمیشوند.

اشکالات کار با دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

خطرات و معایب بای پپ BiPAP عبارتند از:

 • اگر شما به تنهایی نفس نکشید، ارائه دهنده نمیتواند به شما BiPAP بدهد.
 • BiPAP ناراحت کننده است و شما یا عزیزتان شاید نتوانید آن را برای مدت طولانی تحمل نمایید.
 • این ماسک می‌تواند در برخی افراد احساس تنگناهراسی (به دام افتاده یا بسته) ایجاد کند.
 • آسیب به ریه های شما در اثر فشار زیاد (این اتفاق نادر است و برخی از دستگاه ها یا ماسک ها دارای محافظ هایی هستند که از این امر جلوگیری میکنند).
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون).
 • پنومونی آسپیراسیون.

بعد از استفاده از BiPAP چه مدت طول می کشد تا احساس بهتری داشته باشم؟

چقدر طول می کشد تا احساس بهتری داشته باشید بستگی به این دارد که چرا از دستگاه BiPAP استفاده میکنید. اگر از آن برای آپنه خواب استفاده میکنید، شاید چند روز تا چند هفته طول بکشد تا احساس بهتری داشته باشید. شاید احساس استراحت بیشتری داشته باشید، انرژی بیشتری داشته باشید یا متوجه شوید که در طول روز نیازی به چرت زدن ندارید. تشدید COPD حتی با درمان BiPAP می تواند روزها یا هفته ها طول بکشد.

روش های آسانتر کردن درمان دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

شخص استفاده کننده از BiPAP بای پپ ممکن است احساس ناراحتی کند و کمی به آن عادت کند. اگر ارائه‌دهنده‌ای با BiPAP بای پپ شما را درمان می‌کند، شاید ماسک شما را در مراحل مختلف تغییر دهد- در ابتدا آزادانه – تا زمانی برای عادت کردن به این احساس داشته باشید. اگر از BiPAP در خانه استفاده می‌کنید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید به شما در تنظیم آن کمک کنید:

 • ماسک مناسب تهیه نمایید. تحقیق کنید که چه نوع ماسک هایی در دسترس هستند و کدام یک بر اساس نحوه خوابتان برای شما بهترین باشد. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا تجهیزات پزشکی خود برای توصیه ها بخواهید.
 • استفاده از ماسک را تمرین کنید. ماسک خود را در طول روز یا کمی قبل از خواب با دستگاه خاموش امتحان کنید. عادت کردن به این احساس در حالی که بیدار هستید میتواند راحت تر به خواب بروید.
 • سازگار باشید . اگر از BiPAP برای آپنه خواب استفاده می نمایید، مطمئن شوید که هر شب از آن استفاده می کنید. روشن و خاموش کردن آن عادت کردن به آن را سخت تر میکند. همچنین بدون استفاده مداوم، بهبودی در علائم خود مشاهده نخواهید کرد.
 • از ویژگی رمپ یا شیب استفاده نمایید. اگر دستگاه شما آن را دارد، ویژگی “رمپ” فشار هوای کمتری را در هنگام خواب به شما میدهد. بعد از خواب، فشار را افزایش میدهد.

زمان تماس با متخصص مراقبت های بهداشتی دستگاه بای پپ Bipap چیست؟

اگر احساس می کنید که آپنه خواب یا COPD شما به خوبی مدیریت نمی شود، با ارائه دهنده خود صحبت کنید. آنها میتوانند به شما کمک کنند تا بفهمید چه گزینه های درمانی ممکن است برای شرایط خاص شما موثر باشد.

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت