به فروشگاه تجهیزات پزشکی موج خوش آمدید.

نحوه خواندن مانیتور علائم حیاتی

نحوه خواندن مانیتور علائم حیاتی

نحوه خواندن مانیتور علائم حیاتی چگونه است ؟ روش‌های نظارت بر سلامتی بیمار در مراکز پزشکی در نتیجه پیشرفت‌ها و نوآوری‌های مداوم در فناوری‌های حسگر و اتصال تغییر کرده است. این دستگاه‌ها در حال حاضر بسیار پیچیده‌تر از دستگاه‌های قبلی خود هستند، علی‌رغم این واقعیت که پرسنل مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند راحت‌تر از این روش‌ها استفاده کنند.

بیایید بسیاری از بخش‌های مانیتور بیمار، عملکرد آن‌ها و نحوه ارائه مراقبت‌های پزشکی با کیفیت بالا را بررسی کنیم.

مانیتور بیمار چیست؟

سیستم نظارت بر بیمار ابزار یا سیستمی است که به متخصصان پزشکی در پیگیری علائم سلامت فیزیولوژیکی بیمار کمک می کند. برای نظارت و اندازه گیری پارامترهای سلامتی بیماران بدحال از جمله ضربان قلب، تعداد تنفس، دما، اشباع اکسیژن خون و بسیاری از عوامل دیگر استفاده می شود. چنین اطلاعات دقیق و به موقعی برای انتخاب های مهمی که منجر به مراقبت موثر از بیمار می شود، مفید است.

نحوه خواندن مانیتور علائم حیاتی

در مانیتور بیمار، اعداد مختلفی نمایش داده می شود. این بسیار مهم است که فرد باید بداند چگونه آنها را به درستی بخواند و تفسیر کند.

مانیتور بیمار

ضربان قلب (HR)

ضربان قلب اغلب به رنگ سبز در بالای مانیتور نمایش داده می شود. مقدار ضربان در دقیقه (bpm) عدد با یک “HR” یا “PR” (ضربان نبض) در کنار یا درست بالای آن (bpm) نشان داده می شود. ضربان قلب یک بزرگسال سالم در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

فشار خون (BP)

به طور معمول، خوانش فشار خون بیمار به صورت “SYST” یا “SYS” برای سیستولیک و “DIAS” یا “DIA” برای دیاستولیک روی صفحه نمایش داده می شود. 120/80 BP متوسط ​​در نظر گرفته می شود.

سطوح اکسیژن (SpO2)

میزان اشباع اکسیژن بیمار (SpO2)، که اندازه‌گیری مقدار اکسیژن در خون بیمار است، در مانیتور تحت «SpO2» نشان داده می‌شود. با این حال، مهم است که در نظر داشته باشید که برخی از جمعیت ها، از جمله آنهایی که مبتلا به COPD هستند، دارای برش طبیعی کمتری هستند. اشباع طبیعی O2 95٪ یا بیشتر است.

تعداد تنفس (RR)

در مانیتور بیمار، به دنبال “RR” بگردید تا تعداد تنفس بیمار را بیابید. این عدد بر حسب تنفس در دقیقه بیان می‌شود و محدوده‌های معمولی آن بین 12 تا 20 است.

مانیتور بیمار

بازخوانی ECG

از آنجایی که بازخوانی ECG روی مانیتور بیمار معمولاً فقط یک لید را نشان می دهد، برای مطالعه عمیق ECG (معمولاً لید II) در نظر گرفته نشده است. از آنجایی که می تواند بینشی در مورد فعالیت الکتریکی قلب و سطح عملکرد آن ارائه دهد، برای هدایت احیاهای حاد یا درمان آریتمی مفیدتر است. اگر در مورد سلامت قلب بیمار نگرانی دارید، نوار قلب 12 لید دریافت کنید! برای دانش‌آموزان خردسال در ED، دانستن محل‌های مناسب برای ECGهای 12 لید و مانیتورهای قلب 5 نقطه‌ای بسیار مهم است. CanadiEM Frontline Primer یا این پست وبلاگ از Life in the Fast Lane را برای منابعی برای بررسی مکان‌های سرنخ برای توضیح جامع بررسی کنید.

شکل موج SpO2

پزشکان می توانند با مشاهده شکل موج SpO2 متوجه شوند که آیا در پرفیوژن محیطی یا گردش خون مشکلی وجود دارد یا خیر. از آنجایی که خون اکسیژن دار با هر ضربان قلب از قلب پمپ می شود، هر پیک شکل موج SpO2 باید با ضربان قلب در شکل موج ECG در فواصل مشابه منطبق باشد.

شکل موج تنفسی

پزشکان می توانند با استفاده از شکل موج “RESP” روی مانیتور، هرگونه مشکل تنفسی، مانند آپنه یا تنگی نفس را بررسی کنند.

 نحوه خواندن مانیتور بیمارستان

انواع مختلف مانیتور بیمار

مانیتورهای بیماران دسته بندی می شوند

1. طبقه بندی مبتنی بر ساختار

دستگاه‌های مانیتورینگ را می‌توان بر اساس طراحی ساختاری به چهار گروه زیر دسته‌بندی کرد: مانیتورهای قابل حمل، مانیتورهای عمومی، مانیتورهای تله متری و سیستم‌های مانیتورینگ نوار قلب از نوع ضبط نوار هولتر.

 • مانیتور قابل حمل: سبک وزن است، طراحی ساده ای دارد، عملکرد ثابتی را ارائه می دهد و می تواند با باتری تغذیه شود. معمولاً برای نجات بیماران در خارج از اتاق های مراقبت استفاده می شود. به عنوان مثال، مانیتور قابل حمل Space Monitor 90308 را در نظر بگیرید. این مانیتور می تواند 4 شکل موج را نمایش دهد، تا 11 پارامتر را ردیابی کند، به شبکه ها متصل شود، با برق AC یا DC کار کند و روی صفحه نمایش LCD نمایش داده شود. کاملاً کار می کند.
 • مانیتور عمومی: بیشتر برای توصیف مانیتور کنار تخت استفاده می شود. می توان آن را در کنار تخت بیمار قرار داد تا مراقب شرایط خاص (مانند ضربان قلب، تنفس، ضربان نبض، دما و فشار خون و غیره) باشد. اغلب یک سیستم برای نظارت با یک مانیتور مرکزی ایجاد می کند.
 • مانیتور تله متری: تکنیک بی سیمی که از تله متری استفاده می کند برای بیمارانی که می توانند در اطراف حرکت کنند مناسب است.
 • سیستم مانیتورینگ نوار هولتر برای ECG: هنگامی که بیمار در حال حرکت، تنفس یا کار است، این دستگاه ممکن است به طور مداوم فعالیت ECG را ثبت کند و ECGهای ناهنجار را با شروع کوتاه مدت ثبت کند.

2. طبقه بندی بر اساس برنامه

 • مانیتور حیاتی

یکی از اساسی ترین و مهم ترین انواع نظارت بر بیمار، پیگیری علائم حیاتی بیمار مانند ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن است. اولین نشانه های بدتر شدن وضعیت بیمار در علائم حیاتی آن ها نمایان می شود. داده هایی که تجهیزات مانیتورینگ حیاتی نمایش می دهند ممکن است متفاوت باشد. اکثر دستگاه‌ها حداقل سه عنصر حیاتی فهرست شده قبلی را نشان می‌دهند، اگرچه حسگرهای پیچیده‌تر ممکن است میزان تنفس یا اکسیداسیون خون را نیز نشان دهند. این گجت‌ها را می‌توان طوری تنظیم کرد که وقتی علائم حیاتی به طور خطرناکی پایین می‌آیند، به کارگران اطلاع می‌دهند.

 • پایش جنین

توجه به علائم حیاتی مادر و نوزاد در طول زایمان، به ویژه ضربان قلب آنها بسیار مهم است. این برای اطمینان از سلامت کودک در طول کل فرآیند تولد ضروری است. اگرچه پزشکان می توانند به طور دوره ای ضربان قلب مادر و نوزاد را با استفاده از گوشی پزشکی بررسی کنند، اما اغلب برای پزشکان استفاده از تجهیزات الکترونیکی نظارت بر جنین که می تواند ضربان قلب مادر و نوزاد را ردیابی کند و آنها را از هرگونه انحراف آگاه کند، بسیار ساده تر است.

 • نظارت بر مغز 

در بیمارستان، بیماران مبتلا به مشکلات عصبی اغلب در یکی از مخاطره آمیزترین موقعیت ها قرار می گیرند. این شامل افرادی می شود که دچار سکته مغزی یا خونریزی شده اند و همچنین افرادی که ضربه های سر و گردن را متحمل شده اند. این بیماران مانند بیمارانی که تحت درمان های بیهوشی قرار گرفته اند به نظارت مداوم بر فعالیت مغز نیاز دارند. این به دلیل این واقعیت است که این بیماران اغلب بیهوشی را تجربه می کنند و قادر به ارائه پاسخ صوتی مشابه سایر بیماران نیستند.

 خواندن مانیتور علائم حیاتی

قطعات مانیتور بیمار

هر سیستم نظارت بر بیمار ممکن است متمایز باشد. به عنوان مثال، ساختار یک پالس اکسیمتر مانند یک نمایشگر گلوکز نخواهد بود. دستگاه واقعی پایش بیمار، تجهیزات سرمایه ای و نرم افزار سه دسته کلی هستند که بخش های یک سیستم نظارت بر بیمار به آنها تقسیم می شوند.

 • حسگرها

سیستم مانیتورینگ بیمار معمولی شامل یک حسگر برای ثبت داده های مهم بیمار و یک سیستم به هم پیوسته برای ارسال داده ها به تجهیزات سرمایه است. تصویری از اجزای دستگاه مانیتورینگ بیمار، بخشی از پالس اکسیمتر است که به انگشت بیمار متصل می شود، نبض او را تشخیص می دهد و آن را به تجهیزات سرمایه منتقل می کند.

 • تجهیزات سرمایه ای

داده های مهم بیمار توسط دستگاه مانیتورینگ بیمار جمع آوری می شود و به دستگاهی ارسال می شود که در آنجا تجزیه و تحلیل، ذخیره و نمایش داده می شود. تجهیزات سرمایه نام دستگاه هایی است که این داده ها را پردازش، بایگانی و نمایش می دهند.

یک سیستم اتصال پیچیده از کانکتورها، PCBها و دسته سیم توسط اکثر تجهیزات سرمایه ای مورد استفاده در نظارت بر بیمار، همراه با نوعی صفحه نمایش یا نمایشگر که در آن داده ها در قالب قابل استفاده به اشتراک گذاشته می شود، استفاده می شود. یکی از تجهیزات سرمایه ای که در سیستم نظارت بر بیمار استفاده می شود، صفحه کامپیوتری است که داده های موج P ECG بیمار را نمایش می دهد.

 • نرم افزار

داده های بیمار باید پس از انتقال از دستگاه به تجهیزات سرمایه پردازش شوند. نرم افزار داده ها را قابل استفاده می کند در حالی که سخت افزار داده ها را جمع آوری می کند. هر سیستم نظارت بر بیمار باید درایورها، برنامه‌ها و برنامه‌هایی داشته باشد که اطلاعات را پردازش، ذخیره و به صورت گرافیکی تبدیل می‌کنند.

 خواندن دستگاه مانیتورینگ

اصل کار مانیتور بیمار

مانیتورهای بیمار به مراقبان این توانایی را می‌دهند که مراقب اتهامات خود باشند، اطلاعات مهم مرتبط با سلامتی را ارائه دهند و شاید حتی از مشکلات دوری کنند. قابلیت‌های مانیتورهای بیمار متفاوت است، اما همیشه با جمع‌آوری اطلاعات از حسگرهایی که روی بدن یا نزدیک بدن قرار دارند، عمل می‌کنند. اطلاعات حاصل از این داده ها سپس پردازش و تجزیه و تحلیل می شود تا به مراقبان جزئیات مهمی در مورد وضعیت بیمار نشان دهد. این داده ها در حافظه داخلی دستگاه مانیتور بیمار نیز نگهداری می شوند.

برخی از حسگرهای کوچکی که روی بدن و انگشتان بیمار چسبانده می شوند و داده ها را به مانیتور مخابره می کنند برای نظارت مداوم بیمار استفاده می شوند. پروب های مختلف پارامترهای مختلفی را ارائه می دهند، مانند پروب های spo2 که قرائت spo2 را ارائه می دهند و پروب های دما که داده های دما را ارائه می دهند. این شاخص های حیاتی به صورت شکل موج و اعداد بر روی مانیتور بیمار نمایش داده می شوند.

مانیتورهای بیمار شکل موج را در سمت چپ و علائم حیاتی عددی را در سمت راست نشان می‌دهند که یک نمای کلی از پارامترهای بلادرنگ ارائه می‌دهد.

مزایای مانیتور بیمار

 • بررسی مداوم علائم فیزیولوژیکی حیاتی بیمار در حین دریافت درمان بسیار مهم است. سیستم های نظارت بر بیماران نقش مهمی در مراقبت های پزشکی دارند. فناوری همیشه در حال بهبود است، که نه تنها ارتباط سیگنال‌های فیزیولوژیکی حیاتی را به متخصصان پزشکی آسان‌تر می‌کند، بلکه اندازه‌گیری‌ها را ساده‌تر می‌کند و اثربخشی نظارت بر بیمار را بهبود می‌بخشد.
 • سیستم‌های نظارت بر بیمار چند پارامتری برای انتقال اطلاعات حیاتی از جمله نوار قلب، فشار خون و تعداد تنفس استفاده می‌شوند.
 • برای درمان های پزشکی ارائه شده در بخش مراقبت های ویژه، نظارت مستمر بیمار مورد نیاز است.
 • سیستم های مانیتورینگ بیمار یک دید ثابت از وضعیت فیزیولوژیکی فرد ارائه می دهند و در صورت لزوم برای مشاهده مداوم بیمار، درمان سریع را ارائه می دهند.
 • سیستم های نظارت بر بیمار به طور گسترده در صنعت پزشکی استفاده می شود و بسیار قابل تنظیم است.

مانیتور بیمار

موارد استفاده و کاربردهای مانیتور بیمار

استفاده از سیستم های نظارت بر بیمار طیف وسیعی از شرایط را در بر می گیرد. مانیتورهای بیمار علاوه بر اینکه اغلب در بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند، اغلب در خانه‌های افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت نیز دیده می‌شوند تا مراقب علائم حیاتی آن‌ها باشند و عواقب آن را تشخیص دهند. بنابراین بیایید با برخی از گسترده ترین کاربردهای مانیتورهای بیمار در صنعت پزشکی آشنا شویم:

 • یک ارزیابی کامل از سلامت بیمار به دست آورید.
 • پس از شروع درمان، رشد بیمار را دنبال کنید.
 • علائم حیاتی بیمار را در حین انجام عمل جراحی پیگیری کنید تا احتمال بروز مشکلات کاهش یابد.
 • بهبودی بیمار پس از عمل را کنترل کنید.
 • واکنش بیمار به یک درمان خاص را بشناسید و سپس دوز را تغییر دهید.
 • تشخیص ایجاد کنید.
 • سطح گلوکز خون یک بیمار دیابتی را پیگیری کنید.
 • هنگام نظارت بر ضربان قلب بیمار مراقب آریتمی باشید.
 • به طور مداوم به بیمارانی که نیاز به مراقبت بیشتری دارند رسیدگی کنید.
 • بیمارانی را که در تخت هستند تحت نظر بگیرید.
 • امواج مغزی بیمار به کما را زیر نظر بگیرید.
 • مانیتورهای قابل حمل بیمار این امکان را برای امدادگران فراهم می کند تا اطلاعاتی را به بیمارستان ها ارسال کنند، برای تشخیص تشخیص دهند و در پیشگیری از مشکلات اضافی کمک کنند.

موارد احتیاط

تنها اقدامات احتیاطی کمی وجود دارد که باید از مانیتور بیمار مراقبت کرد

 • باید به درستی به بیمار متصل شود. تمام سنسورها باید با بیمار در تماس باشند.
 • فرد باید بداند چگونه مانیتور را به درستی بخواند.

یکی از مهمترین قطعات تجهیزات پزشکی، مانیتورهای بیمار است که هر روز جان میلیون ها نفر را نجات می دهد. برای ارائه بهترین مراقبت ممکن به بیماران، هر بیمارستانی به یک سیستم نظارت بر بیمار نیاز دارد. امیدواریم این پست وبلاگ به شما درک بهتری از عملکرد و اهمیت مانیتورهای بیمار داده باشد.

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت