با تجهیزات پزشکی موج آسان و به صورت اینترنتی اجناس مورد نیاز خود را تهیه نمایید

لاپاراسکوپی فتق چیست

بازدید: 423 بازدید
لاپاراسکوپی فتق چیست

 لاپاراسکوپی فتق چیست

لاپاراسکوپی فتق (کشاله ران،شکم،ناف) چیست؟ ترمیم فتق اینگوینال یکی از رایج ترین عمل های جراحی عمومی است که در دنیا انجام می شود. تشخیص فتق مغبنی معمولاً با استفاده از شرح حال کامل و فیزیکی انجام می شود و معمولاً با برآمدگی در کشاله ران مشخص می شود. این فعالیت چندین گزینه درمانی را برای بیماران مبتلا به فتق مغبنی بررسی می کند، از جمله انتظار مراقب، ترمیم اولیه باز، تعمیرات بدون تنش باز با استفاده از پروتزهای مش، و ترمیم های لاپاراسکوپی که معمولاً با پروتزهای مش انجام می شوند.

لاپاراسکوپی فتق شکم

اهداف لاپاراسکوپی فتق چیست

  • نشانه هایی را برای ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی شناسایی کنید.
  • بررسی آناتومی و مشکلات آناتومیکی که هنگام انجام ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی با آن مواجه می‌شوید.
  • عوارض مرتبط با ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی را شرح دهید.
  • توضیح دهید که چرا برنامه‌ریزی دقیق تیم بین‌حرفه‌ای و گفتگو با سایر متخصصان درگیر در مدیریت بیمار تحت درمان فتق مغبنی لاپاراسکوپی، عوارض مرتبط را کاهش می‌دهد و نتایج بیمار را بهبود می‌بخشد.

معرفی لاپاراسکوپی (کشاله ران،شکم،ناف)

ترمیم فتق (کشاله ران،شکم،ناف) اینگوینال یکی از رایج ترین عمل های جراحی عمومی است که در دنیا انجام می شود. تشخیص فتق مغبنی معمولاً با استفاده از شرح حال کامل و فیزیکی انجام می شود و معمولاً با برآمدگی در کشاله ران مشخص می شود. گزینه های درمانی زیادی برای بیماران مبتلا به فتق مغبنی وجود دارد که شامل انتظار مراقب، ترمیم اولیه باز، ترمیم بدون تنش باز با استفاده از پروتزهای مش و ترمیم های لاپاراسکوپی است که معمولاً با پروتزهای مش انجام می شود.

اناتومی و فیزیولوژی لاپاراسکوپی فتق چیست

آناتومی کانال اینگوینال می تواند کاملاً پیچیده باشد و دانش کامل آناتومی از دیدگاه پیش صفاقی برای انجام یک ترمیم خوب فتق اینگوینال لاپاراسکوپی ضروری است. چندین نشانه مهم شامل عروق اپی گاستر تحتانی (که به تمایز بین فتق مستقیم و غیرمستقیم کمک می کند)، استخوان شرمگاهی/رباط کوپر، مجرای دفران/ساختارهای بند ناف/رباط گرد و دستگاه ایلیوپوبیک  . جراحانی که ترمیم فتق مغبنی را به روش لاپاراسکوپی انجام می دهند باید از مثلث درد و عذاب نیز آگاه باشند.

مثلث عذاب مثلثی است که توسط مجرای دفران، عروق بیضه و چین صفاقی محدود شده است. اهمیت این مثلث در این است که در این ناحیه می توان شریان و ورید ایلیاک خارجی را پیدا کرد. مثلث درد توسط دستگاه ایلیوپوبیک، عروق بیضه و چین صفاقی محدود می شود. این مثلث عصب پوستی فمورال جانبی، شاخه فمورال عصب تناسلی فمورال و عصب فمورال را نگه می دارد. ثانویه به ساختارهای مهم واقع در این دو مثلث، اکیداً توصیه شده است که از تثبیت ضربه ای مش در این نواحی خودداری کنید زیرا می تواند باعث آسیب های عروقی یا آسیب عصبی شود که می تواند منجر به درد مزمن شود.

نشانه های لاپاراسکوپی فتق چیست

ترمیم فتق اینگوینال با لاپاراسکوپی به یک گزینه معتبر برای ترمیم فتق اینگوینال تبدیل شده است، اگرچه نشانه اولیه برای استفاده از ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی برای فتق اینگوینال دو طرفه و عود کننده بوده است. از آنجایی که تجربیات بیشتری با روش های لاپاراسکوپی به دست آمده است، اکنون از آن برای ترمیم فتق اینگوینال اولیه/یک طرفه استفاده می شود  . مزایای بالقوه روش لاپاراسکوپی شامل بهبودی سریع‌تر بعد از عمل و کاهش احتمالی درد طولانی‌مدت کشاله ران است  .

لاپاراسکوپی فتق کشاله ران

موارد منع مصرف لاپاراسکوپی فتق چیست

هیچ منع مطلقی برای ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی وجود ندارد به جز عدم تحمل بیهوشی عمومی. بیمارانی که در معرض خطر بالای بیهوشی و فتق اینگوینال یک طرفه قرار دارند، بهتر است با یک ترمیم باز تحت بی حسی موضعی خدمات ارائه دهند. موارد منع نسبی شامل فتق اینگوینوسکروتوم بزرگ (که نباید در اوایل منحنی یادگیری انجام شود، زیرا ممکن است عمل های بسیار دشواری باشد) و بیمارانی که تحت درمان ضد انعقاد هستند (ثانویه به دشواری در مواجهه با خونریزی خلفی در فضای خلفی صفاقی در مقایسه با خونریزی بعد از باز شدن عمل). عمل جراحی).

تجهیزات لاپاراسکوپی فتق چیست

موارد زیر به طور کلی آنچه برای ترمیم فتق مغبنی لاپاراسکوپی لازم است آورده شده است. ابزار/تجهیزات خاص را می توان به صلاحدید جراح واگذار کرد.

  1. تجهیزات لاپاراسکوپی (کشاله ران،شکم،ناف) شامل دوربین 30 درجه 5 یا 10 میلی متر
  2. سه تروکار لاپاراسکوپی (2 5 میلی متر و یک 10 میلی متر)
  3. قیچی لاپاراسکوپی و گیره انتخابی. در صورت برنامه ریزی برای بخیه زدن مش یا صفاق در TAPP، سوزن درایورهای لاپاراسکوپی را انجام دهید
  4. پروتز مشبک انتخابی (به طور کلی مش پلی پروپیلن یا پلی استر بدون پوشش که حداقل 10×12 سانتی متر و در اکثر موارد بزرگتر است)
  5. روش تثبیت انتخابی (چسبنده (قابل جذب/غیر جذب، چسب، بخیه)
  6. بخیه های بسته برای نقص فاسیال و پوست

پرسنل لاپاراسکوپی فتق چیست

جراح را می توان با جراح و دستیار یا رزیدنت انجام داد. در حالت ایده آل، جراح جراحی را از طریق 2 تروکار انجام می دهد و دستیار دوربین را نگه می دارد.

آماده سازی لاپاراسکوپی فتق چیست

آماده سازی برای فتق (کشاله ران،شکم،ناف) اینگوینال لاپاراسکوپی مشابه هر روش جراحی/لاپاراسکوپی دیگری است. آنتی بیوتیک های قبل از عمل و ضد انعقاد را می توان بر اساس پروتکل بیمارستان / اولویت جراح تجویز کرد. بیمار تحت بیهوشی عمومی به پشت دراز کشیده و هر دو دست خود را جمع کرده و به طور مناسب بالشتک زده شده است. برخی از جراحان کاتتر فولی را به طور معمول قرار می دهند و برخی دیگر به صورت انتخابی یا اصلاً قرار می دهند و این به صلاحدید جراح واگذار می شود.

تکنیک یا درمان لاپاراسکوپی فتق چیست

دو راه اصلی برای انجام ترمیم فتق لاپاراسکوپی وجود دارد – رویکرد پیش صفاقی ترانس شکمی (TAPP) و رویکرد کاملا خارج صفاقی (TEP). دو روش مشابه هستند، به جز در روش TAPP، صفاق برش داده می شود، و این نیاز به بسته شدن پس از قرار دادن مش دارد. محل قرارگیری پورت لاپاراسکوپی معمولاً بین این دو تکنیک متفاوت است. در تکنیک TEP، پورت‌های e معمولاً در یک خط از استخوان شرمگاهی تا ناف قرار می‌گیرند. در تکنیک TAPP سه پورت در ناف و ناحیه خط میانی ترقوه در سطح ناف در سمت چپ و راست شکم قرار می گیرند.

با این موقعیت های پورت، جراح می تواند فتق های اینگوینال دو طرفه را با استفاده از تکنیک TEP یا TAPP رفع کند. در رویکرد TEP، فضای پیش صفاقی در سطح ناف وارد می شود و در طول عمل ها نقض نمی شود. در تکنیک TAPP، جراح باید فلپ صفاقی را که معمولاً از رباط ناف داخلی شروع می‌شود و به سمت ستون فقرات ایلیاک فوقانی قدامی برش داده می‌شود، باز و بسته کند.

توصیه می شود که جراح پس از قرار دادن مش، فلپ صفاقی را ببندد و این ممکن است یا با بخیه یا فیکساسیون چسب انجام شود. این باعث می شود که مش پیش صفاقی باشد و با حفره شکمی و احشاء تماس نداشته باشد. ترمیم فتق مغبنی لاپاراسکوپی، به روش TAPP یا TEP، شامل قرار دادن یک پروتز مشبک بزرگ است که کل روزنه میوپکتینال را می پوشاند  . این اجازه می دهد تا فتق های غیر مستقیم، مستقیم و فمورال را بپوشانید.

عوارض لاپاراسکوپی فتق چیست

پیامدها و عوارض مربوط به فتق اینگوینال لاپاراسکوپی (کشاله ران،شکم،ناف) را می توان به عوارض جراحی و عوارض بعد از عمل تقسیم کرد. پیامدها جراحی می تواند مربوط به دسترسی لاپاراسکوپی (که ممکن است با تکنیک TEP به حداقل برسد) و آسیب به ساختارهای اطراف ناحیه اینگوینال شامل ساختارهای عروقی و مثانه باشد. آگاهی کامل از آناتومی اینگوینال پیش صفاقی و تشریح دقیق می‌تواند به اطمینان از کاهش عوارض حین عمل کمک کند. عوارض بعد از عمل معمولاً به عود فتق (که با استفاده از مش به حداقل رسیده است) و درد مزمن کشاله ران مربوط می شود. قرار دادن یک توری پهن که کل دهانه میوپکتینال را می پوشاند و استفاده از فیکساسیون ضربه ای بدون ضربه یا با دقت قرار داده شده به دور از مثلث درد و عذاب می تواند به به حداقل رساندن خطر عود و درد مزمن کمک کند .

لاپاراسکوپی فتق

اهمیت بالینی لاپاراسکوپی فتق ناف

به طور کلی، نتایج مربوط به فتق اینگوینال لاپاراسکوپی مشابه نتایج ترمیم فتق اینگوینال باز است، با این فرض که جراح به اندازه کافی آموزش دیده و در این تکنیک مهارت دارد. چندین مطالعه منحنی یادگیری شیب‌دار مرتبط با فتق اینگوینال لاپاراسکوپی را گزارش کرده‌اند، و درک این منحنی یادگیری هنگام ارزیابی نتایج مرتبط با این روش مهم است.

هنگامی که جراحان بر منحنی یادگیری خود غلبه کردند که بین 50 تا 250 مورد گزارش شده است  ، مزایای بالقوه روش لاپاراسکوپی شامل بهبودی سریعتر و کاهش احتمالی درد طولانی مدت کشاله ران با نرخ عود معادل است. رویکرد باز اگرچه طرفداران زیادی از هر دو روش TAPP و TEP وجود دارد، نتایج مشابه هستند و انتخاب روش به صلاحدید جراح واگذار شده است  . اگرچه تفاوت های ظریفی در برخی از نتایج در مقایسه با ترمیم فتق مغبنی لاپاراسکوپی و باز وجود دارد، اما به طور کلی، نتایج مشابه هستند.

بحث در مورد ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی

چندین بحث در مورد ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی (کشاله ران،شکم،ناف) وجود دارد. همانطور که گفته شد، بسیاری در مورد نشانه های ایده آل برای استفاده از روش لاپاراسکوپی بحث می کنند و اندیکاسیون های اولیه به فتق های عود کننده و دو طرفه محدود می شود. با بهبود آموزش و تحقیقات مرتبط با رویکرد لاپاراسکوپی، این روش به یک گزینه درمانی کاملاً پذیرفته شده تبدیل شده است و در برخی موارد برای همه فتق های اینگوینال از جمله فتق های یک طرفه ترجیح داده می شود. همچنین بحث قابل توجهی در مورد روش های تثبیت ایده آل مش برای ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی وجود دارد.

گزینه هایی برای تثبیت مش شامل عدم تثبیت، چسب، چسباندن و تثبیت بخیه است. خطر عود و درد مزمن باید هنگام بحث در مورد تثبیت مش به دقت سنجیده شود. دستورالعمل های اخیر در بیشتر موارد فیکساسیون بدون تروما یا بدون فیکساسیون را توصیه می کنند، با این حال، فیکساسیون مش را در بیماران مبتلا به فتق مستقیم بزرگ برای جلوگیری از عود توصیه می کنند  . بحث دیگر مربوط به نوع مش استفاده شده است. به طور کلی نوعی از مش های پلی پروپیلن یا پلی استر استفاده می شود و از آنجایی که هیچ داده قانع کننده ای در مورد اثر بخشی یک نوع محصول یا ماده وجود ندارد، انتخاب مش معمولاً به صلاحدید جراح و اندازه مش و اندازه مش است. توانایی پوشاندن تمام فضاهای بالقوه فتق احتمالاً مهمتر از مواد است.

ارتقاء عملکرد تیم سلامت لاپاراسکوپی

بیماران مبتلا به فتق اینگوینال (کشاله ران،شکم،ناف) ممکن است ابتدا به ارائه دهنده مراقبت های اولیه، پزشک بخش اورژانس، پزشک پرستار یا متخصص داخلی مراجعه کنند. از آنجایی که همه فتق ها پتانسیل نهان یا حبس شدن را دارند، این بیماران باید به جراح عمومی ارجاع داده شوند. در حال حاضر ترمیم فتق لاپاراسکوپی اغلب برای فتق اینگوینال دو طرفه و عود کننده انجام می شود. این تکنیک باعث بهبودی سریعتر، درد کمتر و ترشح زودتر می شود. با این حال، درد قابل توجه و عود هنوز در تعدادی از بیماران رخ می دهد. بنابراین، آموزش بیمار کلیدی است. پس از ترخیص، پرستار باید به بیمار در مورد علائم عود و زمان بازگشت به بیمارستان آموزش دهد.

لاپاراسکوپپ فتق شکم

برای آشنایی با ابزار جراحی لاپاراسکوپی این مقاله را مطالعه فرمایید.

منابع لاپاراسکوپی فتق شکم

1.
یانگ ایکس اف، لیو جی ال. ضروریات آناتومی برای ترمیم فتق مغبنی لاپاراسکوپی Ann Transl Med. اکتبر 2016; 4 (19): 372. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ]
2.
گروه فتق سرج. دستورالعمل های بین المللی برای مدیریت فتق کشاله ران فتق. فوریه 2018; 22 (1): 1-165. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ]
3.
Daes J، Felix E. دیدگاه انتقادی از روزنه Myopectineal. آن سورگ. ژوئیه 2017; 266 (1):e1-e2. [ PubMed ]
4.
Bracale U، Merola G، Sciuto A، Cavallaro G، Andreuccetti J، Pignata G. دستیابی به منحنی یادگیری در ترمیم فتق اینگوینال لاپاراسکوپی توسط Tapp: یک مطالعه بهبود کیفیت. J Invest Surg. دسامبر 2019; 32 (8): 738-745. [ PubMed ]
5.
Suguita FY, Essu FF, Oliveira LT, Iuamoto LR, Kato JM, Torsani MB, Franco AS, Meyer A, Andraus W. منحنی یادگیری 65 تکرار لاپاراسکوپی کاملا خارج صفاقی روی فتق اینگوینال برای کاهش زمان عمل و عوارض دارد. Surg Endosc. اکتبر 2017; 31 (10): 3939-3945. [ PubMed ]
6.
Neumayer L، Giobbie-Hurder A، Jonasson O، Fitzgibbons R، Dunlop D، Gibbs J، Reda D، Henderson W.، برنامه مطالعات تعاونی امور کهنه سربازان 456 محققین. مش باز در مقابل ترمیم مش لاپاراسکوپی فتق اینگوینال. N Engl J Med. 29 آوریل 2004; 350 (18): 1819-27. [ PubMed ]
دسته‌بندی لاپاراسکوپی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط
کانال تلگرام ما را دنبال کنید
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت