با تجهیزات پزشکی موج آسان و به صورت اینترنتی اجناس مورد نیاز خود را تهیه نمایید

لاپاراسکوپی آپاندیس چیست

بازدید: 434 بازدید
لاپاراسکوپی آپاندیس چیست

 لاپاراسکوپی آپاندیس چیست

جراحی و عوارض لاپاراسکوپی آپاندیس یا آپاندیسیت چیست؟ تکنیکی برای برداشتن آپاندیس با روش لاپاراسکوپی با سه پورتال، با هزینه کم و زیبایی بسیار خوب است.با وجود گذشت بیش از 30 سال از اولین آپاندکتومی لاپاراسکوپی، برداشتن آپاندیس ایلئوسکال همچنان در کشور ما در بیش از 90 درصد موارد به روش لاپاراتومی انجام می شود.

هدف

توصیف تکنیکی برای برداشتن آپاندیس ایلئوسکال با لاپاراسکوپی با سه پورتال، با هزینه کم و ظاهر زیبایی بسیار خوب.

تکنیک جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس چیست

سه برش، یک برش نافی و دو برش فوق عانه ایجاد می شود. مواد دائمی مورد استفاده عبارتند از: فورسپس گرفتن، قلاب، قیچی، نگهدارنده سوزن، سه تروکار فلزی و چهار ابزار معمول دیگر، و یک رشته پنبه. نیازی به استفاده از کیسه های استخراج کننده عملیاتی، گیره ها، اندولوپ ها، منگنه ها یا ابزارهای انرژی دوقطبی یا هارمونیک نیست. مثلث بندی و ابزار دقیق را به روش معمولی امکان پذیر می کند.

نتیجه

روش پیشنهادی ایمن و قابل تکرار، به راحتی قابل آموزش، با هزینه بسیار کم است و می تواند در بیمارستان های عمومی با تجهیزات لاپاراسکوپی معمولی استفاده شود.

واژه‌های کلیدی: آپاندکتومی، لاپاراسکوپی، تکنیک

معرفی جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس چیست؟

آپاندکتومی شایع ترین عمل در مواقع اورژانسی 23 و 27 است . اگرچه قدمت بیش از 30 سال از اولین آپاندکتومی لاپاراسکوپی می گذرد، اما همچنان در کشور ما در بیش از 90 درصد موارد به روش لاپاراتومی انجام می شود ( 4 ، 5 ، 23) . دلایل متعددی این شاخص بالای عمل های لاپاراتومی را تعیین می کند و از جمله می توان به هزینه تجهیزات و ورودی های استفاده شده اشاره کرد.

هدف از این پیشنهاد، توصیف یک تکنیک برای انجام آپاندکتومی لاپاراسکوپی با سه پورتال با هزینه بسیار کم و با ظاهر زیبایی است.

رفتن به:

تکنیک جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس یا آپاندیسیت چیست؟

سه برش برای تروکار انجام می شود. اولین مورد، به طول 5 تا 10 میلی متر، در ناف برای دستگاه نوری (برش بستگی به قطر نوری دارد) با استفاده از تروکار فلزی دائمی ایجاد می شود. دو برش سوپراپوبیک دیگر در موقعیت دو طرفه پایین، میانی به عروق اپی گاستر انجام می شود. در سمت راست یک تروکار فلزی دائمی 5 میلی متری معرفی شده است. در سمت چپ، 10 میلی متر دیگر با کاهنده به 5 میلی متر. جراح در سمت چپ بیمار قرار دارد و دستیار اول در سمت راست و میز ابزار دقیق در سمت چپ قرار دارد. مانیتور در سمت راست بیمار قرار می گیرد (شکل 1).

جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس

تعیین موقعیت تیم جراحی، تروکار و مانیتور

ابزار لاپاراسکوپی آپاندیس

این عمل با چهار ابزار دائمی: چنگ زدن، قلاب، قیچی و نگهدارنده سوزن انجام می شود. از نخ پنبه ای 2-0 سوزنی استفاده می شود. تکنیک جراحی شامل انجام مراحل زیر است:

  1. آپاندیس ایلئوسکال را با انبرپسی که از حفره ایلیاک راست وارد شده است نگه دارید.
  2. با قلاب در تروکار حفره ایلیاک سمت چپ، آپاندیس را از مزو جدا کنید زیرا لبه آن به تدریج به سمت قاعده می رود، از جمله آپاندیس های اپیپلوییک در نزدیکی آپاندیس و سکوم، و آنها را از مجاورت رها کنید.شکل 2)
  3. قاعده آپاندیس را با نخ پنبه بخیه بزنید (سوزن 2-0 با طول 20 سانتی متر)، سروز را با دو بخیه برای تثبیت بهتر ترانسفکس کنید، با یک بخیه دیستال دیگر بین بخیه ها، بدون خطر خارج شدن محتوای آن.
  4. نخ بخیه را در قاعده آپاندیس ببرید و نخ سوزنی باقیمانده در حفره شکم باقی بماند تا در انواژیناسیون استامپ آپاندیس استفاده شود.
  5. آپاندیس را در نزدیکی پایه نگه دارید با استفاده از پنس گیره ای که از طریق تروکار کاهنده 10 میلی متری در حفره ایلیاک سمت چپ یا بین دو بخیه وارد شده است، زمانی که بخیه دوم انجام شد.
  6. بخشی از آپاندیس با استفاده از قلاب وارد شده از طریق حفره ایلیاک راست. بخیه بین قاعده و فورسپس گرفتن (یا بین دو بخیه)، از نشت محتویات آپاندیس جلوگیری می کند.شکل 3وراو4
  7. برداشتن آپاندیس دستگیر شده، کشیدن فورسپس گرفتن بلافاصله پس از بخش به داخل تروکار (شکل 4) معمولاً قطر آپاندیس امکان برداشتن آن با کاهنده را فراهم می‌کند و بدون مزو، آپاندیس التهابی ضخیم‌تری را می‌توان از طریق تروکار 10 میلی‌متری بیرون کشید.
  8. آپاندیس را در داخل تروکار 10 میلی متری قرار دهید.
  9. تروکار 10 میلی متری با آپاندیس در داخل از دیواره شکم خارج می شود و پس از آن دوباره وارد می شود. این مانور از استفاده از کیسه های استخراج جلوگیری می کند که علاوه بر افزایش هزینه عمل، نیازمند حرکاتی برای قرار دادن آپاندیس در داخل آن است که ممکن است به زمان و خطر آلودگی حفره شکمی نیاز داشته باشد.
  10. در سکوم در اطراف استامپ آپاندیس یک بخیه بیش از حد ایجاد کرد و اینواژیناسیون آن را انجام داد.

عوارض لاپاراسکوپی آپاندیس

آپاندیس را با قلاب تک قطبی از مزو خارج کنید

لاپاراسکوپی آپاندیس چیست

برشی از آپاندیس نزدیک بخیه پایه با قلاب تک قطبی

لاپاراسکوپی آپاندیس

کشش و برداشتن آپاندیس از طریق تروکار حفره ایلیاک چپ بلافاصله پس از برش، اجتناب از استفاده از کیسه استخراج

بحث های لاپاراسکوپی آپاندیسیت چیست؟

آپاندکتومی که توسط فیتز توصیف شد و اولین بار در سال 1886 برای درمان آپاندیسیت حاد انجام شد، ایمن ترین درمان این بیماری در هر مرحله از تکامل آن است . برش‌های لاپاراتومی که برای دسترسی استفاده می‌شوند بسیار متفاوت هستند، اما رایج‌ترین آنها توسط مک‌بورنی (برش مایل در حفره ایلیاک راست) پیشنهاد شده است . هنگامی که برش های لاپاراتومیک مایل، افقی یا عمودی باشند، نتیجه زیبایی بسیار ضعیف است. اکثر آپاندکتومی ها در کودکان و نوجوانان انجام می شود و زیبایی در این سنین 18 سال بسیار مهم است . اسکارها در طول زندگی باقی می مانند و ممکن است با رشد بیمار تغییر کنند و اغلب ظاهر نامناسبی پیدا کنند.

معرفی روش لاپاراسکوپی برای آپاندکتومی، که توسط کورت سم در سال 1982 توضیح داده شد ، مزایای زیبایی شناختی قابل توجهی به همراه داشته است، زیرا تقریباً همیشه با سه برش انجام می‌شود که دو برش در موقعیت‌های مختلف در دیواره شکم قرار دارند، اما همیشه روی آن قابل مشاهده است. شکم آشکار این امر به ویژه هنگامی که عمل در زنان جوان انجام می شود اهمیت دارد. در تکنیک پیشنهاد شده در اینجا، اولین برش به طول 5 یا 10 میلی متر قابل مشاهده نیست، زیرا در داخل ناف قرار دارد. دو مورد دیگر که در هیپوگاستریوم پایین نگه داشته می شوند نیز تقریباً نامحسوس هستند زیرا می توانند با لباس زیر پنهان شوند.

دسترسی از طریق دهانه های طبیعی (به استثنای ناف از این طبقه بندی) – یادداشت ها – تکامل قابل توجهی نداشته و حتی اگر در آینده ممکن است از آن استفاده شود، ابزار دقیق و تجهیزات تخصصی خاص هزینه آن را افزایش می دهد و همچنین به کارکنانی با آموزش عالی نیاز دارد 13 .

تکنیک دسترسی در عمل جراحی لاپاراسکوپی آپاندیسیت

تکنیک دسترسی تک نافی برای آپاندکتومی امکان پذیر است و در رابطه با برش های متعدد قابل مشاهده در دیواره شکم 8 ، 11 ، 14 ، 17 ، 24 ، 25 ، 26 ، 29 جذابیت زیبایی شناختی بهتری دارد . دسترسی برش باید گسترده تر باشد و ممکن است قابل مشاهده باشد یا ناف بیمار را تغییر شکل دهد. طول برش برای قرار دادن تروکار مخصوص باید حداقل 2.5 سانتی متر باشد یا حتی به اندازه مجموع سه تروکار معمولی 2 و 13 طول داشته باشد .

به یاد داشته باشید که اکثر آپاندکتومی های ذکر شده در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان رخ می دهد. یک برش به این اندازه می تواند نتیجه زیبایی شناختی را در این شرایط کاملاً مخاطره آمیز تعیین کند 15 ، 22 . مجموعه ای از موارد نشان می دهد که ممکن است یک تروکار کمکی اضافی تا 10% ضروری باشد 21 یا حتی به تکنیک سه تروکار تبدیل شود که ظاهر را به خطر می اندازد 17 .

سری های مقایسه ای درد را با شدت بیشتری نسبت به لاپاراسکوپی معمولی گزارش کردند 3 و 6 . نتیجه زیبایی شناختی بهتر یا برابر با روش مرسوم 8 ، 29 بود . حتی اگر در نتیجه زیبایی بیشتر از لاپاراسکوپی معمولی است، هزینه آن می تواند به طور قابل توجهی بالاتر باشد، نیاز به استفاده از دستگاه های خاص برای معرفی ابزارها تنها با یک ورودی 3 ، 6 ، 16 . برای کاهش هزینه، دستگاه قرار دادن سه تروکار را می توان با قطر 10 تا 5 میلی متر توسط یک برش ناف انجام داد . این تاکتیک نویسندگان را با توجه به اجرای دشوار و جنبه تمام شده زیبایی شناختی که شبیه لاپاراسکوپی با سه برش بود، به سمت سری مقایسه ای سوق داد .

در تکنیک تک پورتال نمی توان از دشواری فنی در تشریح و برش آپاندیس با ابزارهای معمولی بدون مثلث بندی و در موقعیت بد برای تجسم میدان عمل چشم پوشی کرد، که خطر بالاتری را ترویج می کند و مانع استفاده از آن در ضمیمه های دشوارتر می شود .

عوارض لاپاراسکوپی آپاندیس

ایمنی در چنین عمل های رایجی مانند آپاندکتومی مهم است، حتی در مواردی که تعداد اقدامات انجام شده توسط هر جراح در افزایش عوارض، مدت اقامت و هزینه تاثیر دارد . از طرفی در صورت انجام ایمن و با روش کم تهاجمی می توان تا 90 درصد موارد بستری در بیمارستان کمتر از یک روز را بالا برد . تکنیک توصیف شده در این مقاله با سه پورتال – یکی ناف و دو سوپراپوبیک – نتایج زیبایی رضایت بخشی دارد زیرا اسکارها معمولاً قابل رویت نیستند و فقط زمانی ظاهر می شوند که دیواره شکم کاملاً در معرض دید قرار گیرد.

اسکار ناف کوچک است و حتی ممکن است 5 میلی متر باشد و تغییر شکل ناف را در هیچ بیمار مشخص نمی کند. دو برش دیگر همانطور که قبلا ذکر شد در پشت لباس زیر باقی می ماند. این تکنیک همچنین آپاندکتومی را با دید ممتاز آپاندیس و ابزارهای جراحی امکان پذیر می کند. امکان مثلث بندی مناسب ابزارها، ایجاد امنیت و کاهش زمان عملیات را فراهم می کند. استفاده از تروکارهای سوپراپوبیک خیلی نزدیک می تواند مانع مثلث سازی شود 12 .

شرح جراحی  لاپاراسکوپی آپاندیس یا آپاندیسیت

درمان مزو آپاندیس، خود آپاندیس و استامپ آپاندیس دلیل بسیاری از انتشارات 17 و 30 است . آزادسازی مزو آپاندیس را می توان با استفاده از اندوکلیپس، فورسپس دوقطبی، موچین هارمونیک یا استپلر عروقی انجام داد. در همه یا تقریباً همه این تاکتیک‌ها، مزو آپاندیس در نمونه جراحی باقی می‌ماند. این امر حجم نمونه جراحی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و استخراج آن را در کیسه‌های مخصوص مجبور می‌کند که هزینه و زمان عمل را افزایش می‌دهد 19,30 . باید تأکید کرد که عقب نشینی آن صرفاً تصنعی از تاکتیک های عملیاتی است. می تواند بدون هیچ خطر اضافی با سکوم باقی بماند. علاوه بر این، با تشریح نزدیک به آپاندیس مزو آپاندیس، تکنیکی که در اینجا توضیح داده شده است، بستن غیرضروری شریان آپاندیکول را ایجاد می‌کند و از استفاده از دستگاه‌هایی برای انسداد و کاهش خطر خونریزی جلوگیری می‌کند.

نمونه عمل و فقط آپاندیس ملتهب را می توان در اکثر موارد در تروکار حفره ایلیاک چپ 10 میلی متری برداشت و خطر آلودگی دیواره شکم را کاهش داد.شکل 4). در موارد نادر برداشتن آپاندیس در سراسر تروکار، کیسه پلاستیکی کوچک یا یک تکه دستکش جراحی استریل – هزینه بسیار کم – می توان برداشت را از برش حفره ایلیاک چپ انجام داد. استامپ آپاندیس را می توان با 2-0 پنبه بخیه زد و در معرض دید گذاشت. مطالعات تطبیقی ​​بستن ساده و انواژیناسیون تفاوتی را بین دو روش درمان کنده نشان ندادند 20 . در تکنیکی که در اینجا توضیح داده شد، یک بخیه داخل رحمی در سکوم اطراف استامپ آپاندیس انجام می‌شود.

تکنیک پیشنهاد شده در اینجا، استاندارد و ساده شده، می تواند در هر بیمارستانی که دارای سیستم لاپاراسکوپی معمولی با ابزارهای دائمی اولیه باشد، ساخته شود. با برداشتن سریع نمونه تنها با یک یا دو بخیه، عمل سریعتر انجام می شود. از هیچ ابزار و وسیله یکبار مصرفی استفاده نمی کند و هزینه بسیار کمی دارد. می توان با خیال راحت در هر سن و در هر مرحله از تکامل آپاندیسیت، به ویژه در بیماران چاق مرضی استفاده کرد.

نویسندگان در 15 سال گذشته از این تکنیک به طور سیستماتیک استفاده کرده اند و ایمنی، کارایی و تکرار آن دلیلی برای انتشار دیگری است. نویسندگان امیدوارند که با این کمک، آپاندکتومی لاپاروسکوپیک به طور گسترده‌تری در درمان جراحی آپاندیسیت حاد به کار رود، زیرا شواهد مشخصی مبنی بر برتری آن نسبت به آپاندکتومی لاپاراتومی، به ویژه در موارد پیچیده‌تر، یا در بیماران چاق وجود دارد.

نتیجه جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس یا آپاندیسیت

این روش از روش لاپاراسکوپی تقریباً ارزان است، امکان مثلث بندی و ابزار دقیق را به روش معمولی فراهم می کند، ایمن و قابل تکرار است و به راحتی قابل یادگیری و آموزش است و امکان استفاده از آن را در بیمارستان هایی که دارای تجهیزات لاپاراسکوپی معمولی هستند چند برابر می کند.

برای آشنایی با انواع ابزار جراحی لاپاراسکوپی از این صفحه دیدن فرمایید.

منابع لاپاراسکوپی آپاندیس یا آپاندیسیت چیست

1. Aguayo P، Alemayehu H، Desai AA، Fraser JD، St Peter SD. تجربه اولیه با ترخیص همان روز بعد از آپاندکتومی لاپاروسکوپی برای آپاندیسیت بدون سوراخ. J Surg Res. 2014; 4804 (14): 245-250. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
2. Bergholz R، Klein I، Wenke K، Boettcher M، Reinshagen K، Krebs T. پیامد میان مدت لاپاروسکوپی با کمک ترانس ناف در مقابل آپاندکتومی لاپاراسکوپی و باز. Surg کودکان اروپا J. 2014; 28 (3): 35-39. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
3. Bergholz R، Krebs T، Klein I، Wenke K، Reinshagen K. لاپاروسکوپی ترانس ناف با کمک لاپاروسکوپی ترانس ناف در مقابل لاپاروسکوپی سه پورت و آپاندکتومی باز: یک مطالعه مورد-شاهدی در کودکان. Surg Laparosc Endosc Percutan Tech. 2014; 24 (3): 135-139. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
4. Borges PSGN، Lima MC، Falbo GH.، Neto Validação هیچ امتیازی از آلوارادو بدون تشخیص آپاندیسیت آگودا و نوجوانان و مؤسسه Materno Infantil de Pernambuco انجام می دهد. 2003; 3 (4): 439-445. [ Google Scholar ]
5. برنر AS. آپاندیسکتومی با بیمارانی که از 40 سال قبل برخوردار است: نتایج حاصل از 217 مورد را تجزیه و تحلیل کنید. Rev Bras Colo-proctol. 2006; 26 (2): 128-132. [ Google Scholar ]
6. Carter JT، Kaplan JA، Nguyen JN، Lin MY، Rogers SJ، Harris HW. یک کارآزمایی تصادفی‌شده و آینده‌نگر کنترل‌شده از لاپاروسکوپی تک برش در مقابل آپاندکتومی لاپاروسکوپی 3 پورت معمولی برای درمان آپاندیسیت حاد. جی ام کول سرگ. 2014; 218 (5): 950-959. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
7. Cawich SO، Mohanty SK، Simpson LK، Ramdass MJ، Naraynsingh V. آیا آپاندکتومی لاپاراسکوپی در شرایطی که حجم کم انجام می شود، بی خطر است؟ Int J Biomed Sci. 2014; 10 (1): 31-35. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
8. Clerveus M، Morandeira-Rivas A، Moreno-Sanz C، Herrero-Bogajo ML، Picazo-Yeste JS، Tadeo-Ruiz G. مرور سیستماتیک و متاآنالیز کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده در مقایسه با برش منفرد در مقابل آپاندکتومی لاپاروسکوپی معمولی. جهانی جی سرگ. 2014; 28 :31-39. [ PubMed ] [ Google Scholar ]

مقالات لاپاراسکوپی آپاندیس یا آپاندیسیت چیست

9. Cross W، Chadru Kowdley G. جراحی همان روز برای آپاندکتومی لاپاروسکوپیک در آپاندیسیت: آیا این کار بی خطر است؟ سرگ هستم. 2014; 80 (1): 25-26. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
10. Frazee RC، Abernathy SW، Davis M، Hendricks MC، Isbell TV، Regner JL، Smith RW. آپاندکتومی لاپاراسکوپی سرپایی باید استاندارد مراقبت برای آپاندیسیت بدون عارضه باشد. J Trauma Acute Care Surg. 2014; 76 (1): 79-82. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
11. Golebiewski A، Losin M، Murawski M، Wiejec A، Lubacka D، Czaudema P. آپاندکتومی یک، دو یا سه پورت – یک رویکرد منطقی. Wideochir Inne Tech Malo Inwazijne. 2013; 8 (3): 226-231. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
12. Gorter RR، Heij HA، Eker HH، Kazemier G. آپاندکتومی لاپاروسکوپی: وضعیت هنر. بهترین عمل Res Clin Gastroenterol. 2014; 28 (1): 211-224. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
13. Knuth J، Heiss MM، Bulian DR. آپاندکتومی ترانس واژینال هیبریدی-NOTES در استفاده معمول بالینی: تجزیه و تحلیل آینده نگر 13 مورد و شرح روش. Surg Endosc. 2014; 28 (3): 731-739. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
14. لنگر م، صفوی ع، اسکارسگرد ED. مدیریت قاعده آپاندیس در آپاندکتومی لاپاروسکوپی کودکان: گیره، لیگیت یا منگنه؟ Surg Technol Int. 2013; 23 :81-83. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
15. Lasheen AE, Ezz R, Safwat K, Salem A, Amr W. آپاندکتومی Minilaparoscopic با استفاده از سوزن مارپیچی جدید. Surg Endosc. 2014; 28 (3): 645-649. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
16. Lasses-Martinez B، Ortiz-Oshiro E، Cabanas-Ojeda JL، Benito-Exposito P، Fernandez Perez C، Alvarez Fernandez-Represa J. Cos برای انجام آپاندکتومی لاپاروسکوپی در بیمارستان دانشگاهی نقطه ضعفی نیست. Surg Laparosc Endosc Percutan Tech. 2014; 24 (2): 24-29. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
17. لی جی اس، هنگ تی. مقایسه روش های مختلف تشریح مزوآپاندیک در آپاندکتومی لاپاراسکوپی. J Laparoendosc Adv Surg Tech A. 2014; 24 (1): 28-31. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
18. Lee SE، Choi YS، Kim BG، Cha SJ، Park JM، Chang IT. آپاندکتومی لاپاراسکوپیک تک پورت در کودکان با استفاده از پورت دستکش و ابزارهای سخت معمولی Ann Surg Treat Res. 2014; 86 (1): 35-38. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
19. Minutolo V، Licciardello A، Di Stefano B، Arena M، Arena G، Antonacci V. نتایج و تحلیل هزینه آپاندکتومی لاپاروسکوپی در مقابل آپاندکتومی باز برای درمان آپاندیسیت حاد. BMC Surg. 2014; 14 :14-20. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
20. Neves LJVA. Ligadura simples ou ligadura com confecção de bolsa e sepultamento para tratamento do coto apendicular: estudo comparativo prospectivo randomizado. Arq Bras Cir Dig. 2011; 24 (1): 15-19. [ Google Scholar ]

مراجع لاپاراسکوپی آپاندیس یا آپاندیسیت چیست

21. نیکولا زی، گابریلا اس، آلبرتو ام، ساوریو سی اف. آپاندکتومی با کمک لاپاروسکوپی ترانس ناف در کودکان: نتایج بالینی و جراحی World J Gastrointest Endosc. 2014; 6 (4): 101-104. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
22. Olijnyk JG، Pretto GG، da Costa OP، Filho، Machado FK، Silva Chalub SR، Cavazzola LT. آپاندکتومی لاپاروسکوپی دو پورت به عنوان انتقال به جراحی لاپاروندوسکوپی تک محل. J Minim Access Surg. 2014; 10 (1): 23-26. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
23. Oliveira ALG، Oti AT، Yasojuma EY، Ikegami HC، Hage PAM، Valente TON. آپاندیسکتومی ویدیولاپاروسکوپیکا: 300 مورد را بررسی کنید. Arq Bras Cir Dig. 2008; 21 (2): 48-52. [ Google Scholar ]
24. Pinheiro RN، Sousa RC، Castro FM، Almeida RO، Gouveia G de C، Oliveira VR. آپاندکتومی ویدئو لاپاروسکوپیک تک برش با تجهیزات ویدئولاپاروسکوپی معمولی. Arq Bras Cir Dig. 2014; 27 (1): 34-37. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
25. Qiu J, Yuan H, Chen S, He Z, Wu H. آپاندکتومی لاپاروسکوپیک تک پورتی در مقابل آپاندکتومی لاپاروسکوپی معمولی: شواهدی از کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده و مطالعات مقایسه‌ای غیرتصادفی. Surg Laparosc Endosc Percutan Tech. 2014; 24 (1): 12-21. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
26. Sesia SB، Haecker FM. آپاندکتومی تک پورت با کمک لاپاراسکوپی در کودکان: جایگزینی ایمن و مقرون به صرفه برای روش های لاپاراسکوپی معمولی است؟ Surg حداقل تهاجمی. 2013; 8 :24-29. [ مقاله رایگان PMC ] [ PubMed ] [ Google Scholar ]
27. Slotboom T، Hamminga JT، Hofker HS، Heineman JW. انگیزه حین عمل برای انجام آپاندکتومی لاپاروسکوپیک بر روی آپاندیکس طبیعی اثبات شده بافت شناسی پس از عمل. Scand J Surg. آوریل 2014; 15 :232-236. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
28. Swank HA، van Rossem CC، van Geloven AA، in’t Hof KH، Kazemier G، Meijerink WJ، Lange JF، Bemelman WA. اندوستاپلر یا اندولوپ برای ایمن کردن استامپ آپاندیس در آپاندکتومی لاپاروسکوپی: یک مطالعه کوهورت گذشته نگر. Surg Endosc. 2014; 28 (2): 576-583. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
29. Villalobos-Mori R، Escoll-Rufino J، Herrerias-Gonzales F، Mias-Carballal MC، Escartin-Arias A، Olsina-Kissler JJ. مطالعه تطبیقی ​​آینده نگر، تصادفی بین آپاندکتومی لاپاروسکوپیک تک پورت و آپاندکتومی لاپاراسکوپی معمولی. Cir Esp. 2014; 26 :51-58. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
30. Wright GP، Mitchell EJ، McClure AM، Onesti JK، Moyo SC، Brown AR، Peshkepiya A، Scott GL، Chung MH. مقایسه تکنیک های منگنه و مدیریت مزو آپاندیس در آپاندکتومی لاپاروسکوپی Surg Laparos Endosc Percutan Tech. 2014; 24 (5): 315-319. [ PubMed ] [ Google Scholar ]
دسته‌بندی لاپاراسکوپی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط
کانال تلگرام ما را دنبال کنید
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت