گرفتگی بینی

گرفتگی بینی که به آن گرفتگی بینی نیز گفته می شود ، غالباً علامت یک مشکل سلامتی دیگر مانند عفونت سینوسی است. همچنین ممکن است در اثر سرماخوردگی ایجاد شود .

گرفتگی بینی با این موارد مشخص می شود:

 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • درد سینوس
 • تجمع مخاط
 • تورم بافت بینی

درمان های خانگی ممکن است برای کاهش گرفتگی بینی کافی باشد ، به خصوص اگر ناشی از سرماخوردگی باشد. با این حال ، اگر گرفتگی طولانی مدت را تجربه کنید ، ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشید.

 

دلایل گرفتگی بینی

احتقان زمانی است که بینی شما پر و ملتهب می شود. بیماری های جزئی شایع ترین دلایل گرفتگی بینی هستند. به عنوان مثال ، سرماخوردگی ، آنفولانزا و عفونت های سینوسی می توانند باعث گرفتگی بینی شوند. احتقان مربوط به بیماری معمولاً طی یک هفته بهبود می یابد.

اگر بیش از یک هفته طول بکشد ، اغلب علائم یک مسئله اساسی در سلامتی است. برخی از توضیحات در مورد احتقان بینی طولانی مدت ممکن است موارد زیر باشد:

گرفتگی بینی نیز ممکن است در دوران بارداری ، معمولاً در پایان سه ماهه اول بارداری رخ دهد . نوسانات هورمونی و افزایش خون رسانی که در دوران بارداری اتفاق می افتد ممکن است باعث این گرفتگی بینی شود.

این تغییرات ممکن است غشای بینی را تحت تأثیر قرار داده و باعث ملتهب شدن ، خشک شدن یا خونریزی آنها شود.

 

داروهای خانگی برای گرفتگی بینی

هنگامی که گرفتگی بینی را تجربه می کنید ، درمان های خانگی می توانند به شما کمک کنند.

رطوبت سازهایی که به هوا رطوبت می بخشند ممکن است به تجزیه مخاط و تسکین مجاری ملتهب بینی کمک کنند. با این حال ، اگر آسم دارید ، قبل از استفاده از مرطوب کننده از پزشک خود بخواهید.

قرار دادن سر بر روی بالش همچنین می تواند مخاط را به خارج شدن از مجاری بینی ترغیب کند.

اسپری های نمکی برای تمام سنین بی خطر هستند ، اما بعد از آن برای نوزادان باید از دستگاه  لامپ بینی استفاده کنید. از آسپیراتور برای از بین بردن مخاط باقی مانده از بینی کودک استفاده می شود.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

بعضی اوقات ، درمان های خانگی برای رفع احتقان کافی نیستند ، به خصوص اگر علائم شما به دلیل بیماری دیگری باشد.

در این حالت ، ممکن است نیاز به درمان پزشکی باشد ، به خصوص اگر شرایط شما دردناک باشد و در کارهای روزمره شما تداخل ایجاد کند.

اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کرده اید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • ازدحام بیش از ۱۰ روز طول می کشد
 • احتقان همراه با تب شدید بیش از ۳ روز
 • ترشحات بینی سبز همراه با درد سینوس و تب
 • سیستم ایمنی ضعیف ، آسم یا آمفیزم

اگر اخیراً از ناحیه سر آسیب دیدید و اکنون ترشحات خونی بینی یا جریان مداوم ترشحات شفاف دارید ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید .

 

نوزادان و کودکان

احتقان بینی می تواند در نوزادان بیش از کودکان بزرگتر و بزرگسالان تهدید کننده باشد. علائم می تواند در تغذیه نوزادان تداخل ایجاد کند و حتی منجر به مشکلات تنفسی کشنده شود. همچنین ممکن است از رشد طبیعی گفتار و شنوایی جلوگیری کند.

به همین دلایل ، مهم است که اگر نوزاد شما گرفتگی بینی دارد ، بلافاصله با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید. سپس پزشک می تواند با شما همکاری کند تا بهترین گزینه های درمانی را برای کودک خود پیدا کند.

 

درمان گرفتگی

بعد از اینکه پزشک علت احتقان مزمن بینی را تشخیص داد ، می تواند یک برنامه درمانی را توصیه کند. برنامه های درمانی اغلب شامل داروهای بدون نسخه یا نسخه پزشک برای رفع یا تسکین علائم هستند.

داروهایی که برای درمان گرفتگی بینی استفاده می شوند عبارتند از:

 • آنتی هیستامین های خوراکی برای درمان آلرژی ها
 • اسپری های بینی
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد احتقان بدون نسخه یا داروی تجویز شده

اگر در مجاری بینی یا سینوس ها تومور یا پولیپ بینی دارید که از تخلیه مخاط جلوگیری می کند ، ممکن است پزشک برای رفع آنها جراحی را توصیه کند.

 

چشم انداز

احتقان بینی بندرت مشکلات عمده ای در سلامتی ایجاد می کند و بیشتر در اثر سرماخوردگی یا عفونت سینوس ایجاد می شود. علائم معمولاً بلافاصله با درمان مناسب بهبود می یابند.

اگر گرفتگی مزمن را تجربه کردید ، برای بررسی مشکل اصلی با پزشک خود صحبت کنید.