آپنه خواب مرکزی چیست؟

آپنه خواب مرکزی نوعی اختلال خواب است که در آن مدت کوتاهی تنفس شما در هنگام خواب متوقف میشود. لحظه های آپنه می توانند در طول شب به طور مرتب هنگام خواب رخ دهند. قطع تنفس ممکن است نشان دهنده وجود مشکلی در سیگنالینگ مغز شما باشد. مغز شما لحظه ای “فراموش” می کند که به ماهیچه هایتان دستور دعد تا نفس بکشند.

آپنه خواب مرکزی همان آپنه خواب انسدادی نیست. آپنه انسدادی خواب ، قطع شدن تنفس در اثر انسداد مجاری تنفسی است. افرادی که این بیماری را دارند در مجاری تنفسی انسداد ندارند. مشکل در ارتباط بین مغز و ماهیچه هایی است که نفس شما را کنترل می کنند.

آپنه خواب مرکزی بسیار کمتر از آپنه انسدادی خواب است. آپنه خواب انجمن آمریکا (ASAA) تخمین می زند که این بیماری در حدود ۲۰ درصد از کل موارد این اختلال است.

چه عواملی باعث آپنه خواب مرکزی می شوند؟

شرایط سلامتی زمینه ای باعث بیشتر موارد این بیماری می شود. در طی یک وقفه ، ساقه مغز شما به عضلات تنفسی شما نمی گوید که به درستی کار کنند. ساقه مغز شما بخشی از مغز شما است که به نخاع شما متصل می شود. شرایط پزشکی که بر ساقه مغز ، نخاع یا قلب شما تأثیر می گذارد می تواند باعث ایجاد این بیماری در شما شود.

نمونه هایی از این شرایط عبارتند از:

 • سکته
 • حمله قلبی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • تنفسی ضعیف به نام تنفس Cheyne-Stokes
 • انسفالیت (التهاب مغز)
 • آرتروز در ستون فقرات گردنی
 • بیماری پارکینسون (وخیم مرتبط با سن سیستم های عصبی خاص که بر حرکت ، تعادل و کنترل عضلات تأثیر می گذارد)
 • جراحی یا پرتودرمانی در ستون فقرات

برخی از داروها همچنین می توانند نوعی آپنه خواب مرکزی به نام آپنه ناشی از دارو ایجاد کنند. داروهای افیونی مسکن های قدرتمندی هستند که می توانند به الگوی تنفسی نامنظم منجر شوند. در بعضی موارد ، ممکن است به عنوان بخشی از این الگوی نامنظم ، موقتاً تنفس را متوقف کنید.

علائم آپنه خواب مرکزی چیست؟

رایج ترین علامت آپنه خواب مرکزی ، دوره های کوتاه مدت در هنگام خواب است که تنفس متوقف می شود. برخی از افراد به جای قطع تنفس ، تنفس بسیار کم عمق از خود نشان می دهند. ممکن است با کمبود نفس از خواب بیدار شوید. کمبود اکسیژن می تواند باعث بیدار شدن مکرر شما در طول شب شود و منجر به بی خوابی شود.

سایر علائم مرتبط با آپنه خواب مرکزی در طول روز و در نتیجه خواب شب قطع شده رخ می دهد. ممکن است در طول روز احساس خواب آلودگی کنید ، در تمرکز روی کارها مشکل داشته باشید یا هنگام بیدار شدن سردرد داشته باشید.

آپنه خواب مرکزی ناشی از بیماری پارکینسون یا سایر شرایط عصبی می تواند با علائم اضافی مشخص شود ، از جمله:

 • مشکل در بلعیدن
 • تغییر در الگوهای گفتاری
 • تغییر در صدا
 • ضعف عمومی

آپنه خواب مرکزی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما برای تشخیص آپنه خواب مرکزی یک آزمایش مطالعه خواب به نام پلی سومنوگرافی را تجویز می کند. هنگامی که در یک مرکز خواب ویژه می خوابید ، این آزمایش یک شبه انجام می شود. در حین انجام پلی سونوگرافی ، برای اندازه گیری سطح اکسیژن ، فعالیت مغز ، الگوی تنفس ، ضربان قلب و عملکرد ریه ها الکترودهایی را روی سر و بدن خود خواهید پوشید.

پزشک ، متخصص مغز و اعصاب و گاهی اوقات متخصص قلب شما را تحت نظر گرفته و نتایج حاصل از عمل پلی سومنوگرافی را بررسی می کند. نتایج می تواند به تعیین علت اصلی آپنه شما کمک کند.

همچنین با اسکن MRI از ناحیه سر یا ستون فقرات می توان آن را تشخیص داد. MRI از امواج رادیویی برای تولید تصاویر از اندام های شما استفاده می کند. این آزمایش ممکن است نشان دهد که ناهنجاری های ساختاری در ساقه مغز یا ستون فقرات شما باعث آن می شوند.

درمان های آپنه خواب مرکزی چیست؟

مدیریت بیماری های زمینه ای اولین خط درمان آن است. داروها می توانند به کنترل نارسایی احتقانی قلب ، بیماری پارکینسون و سایر بیماری های قلب یا سیستم عصبی کمک کنند.

اگر این داروها باعث توقف تنفس شما در خواب می شوند ، ممکن است لازم باشد که از داروهای افیونی استفاده نکنید. همچنین ممکن است پزشک برای تحریک مکانیسم تنفس شما داروهایی مانند استازولامید تجویز کند.

مکمل اکسیژن و تنظیم فشار هوا در هنگام خواب درمان های موثر برای بسیاری از افراد مبتلا به آپنه خواب مرکزی است.

فشار مثبت پیوسته هوا (CPAP)

سی پپ CPAP هنگام خواب یک منبع ثابت فشار در مجاری هوایی شما ایجاد می کند. شما روی بینی و دهان خود ماسکی می بندید که هوای تحت فشار را در طول شب ارائه می دهد. سی پپ CPAP آپنه انسدادی خواب را درمان می کند ، اما همچنین می تواند برای افراد مبتلا مفید باشد.

فشار هوای مثبت دو سطح بای پپ (BPAP)

این روش درمانی هنگام استنشاق فشار هوا را به سطح بالاتر و هنگام بازدم به سطح پایین تری تنظیم می کند. بای پپ BPAP از ماسک صورت نیز استفاده می کند.

تهویه هوای تطبیقی ​​(ASV)

ASV تنفس شما را هنگام خواب کنترل می کند. سیستم رایانه ای الگوی تنفس شما را “به یاد می آورد”. یک سیستم تحت فشار ، الگوی تنفس را تنظیم می کند تا از وقوع آپنه جلوگیری کند.

چشم انداز بلند مدت چیست؟

افرادی که دچار آپنه خواب ایدیوپاتیک مرکزی هستند اغلب به خوبی به درمان پاسخ می دهند. مزایای کلی درمان با توجه به علت دقیق این بیماری متفاوت است.

فهرست