09121328490
02188235176

طرز کار دستگاه بای پپ BiPAP چیست؟

کاربرد دستگاه بای پپ BiPAP چیست؟

طرز کار یا نحوه کار دستگاه بای پپ BiPAP چیست؟ مشکلات تنفسی میتواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. خوشبختانه، انواع دستگاه ها میتوانند به شما کمک کنند تا بهتر نفس بکشید.

 طرز کار دستگاه بای پپ

ممکن است نام دستگاه‌های سی پپ CPAP و APAP را شنیده باشید ، اما دستگاه‌های فشار مثبت راه هوایی دوسطحی بای پپ (BPAP) نیز وجود دارند. “BiPAP” یک نام تجاری است، در حالی که BPAP نوع دستگاه است. در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به این خواهیم داشت که دستگاه‌های بای پپ BPAP چیست، چگونه کار می‌کنند و در صورت استفاده از آن‌ها چه انتظاراتی باید داشت.

طرز کار دستگاه بای پپ BiPAP چیست؟

نحوه کار دستگاه بای پپ BiPAP چیست ؟

 بای پپ BiPAP نوعی درمان تهویه غیر تهاجمی (NIV) است که برای تسهیل تنفس استفاده میشود. دستگاه‌های بای پپ بای پپ BiPAP را می‌توان در بیمارستان‌ها استفاده کرد و همچنین برای افرادی که به آن‌ها در خانه نیاز دارند در دسترس است. دستگاه های خانگی BiPAP جمع و جور هستند – به اندازه یک توستر. این دستگاه دارای لوله ای است که به ماسکی متصل میشود که روی بینی و دهان شما قرار میگیرد. مانند سایر ونتیلاتورها، دستگاه های بای پپ BiPAP از فشار برای فشار دادن هوا به ریه های شما استفاده میکنند. بسته به تنظیمات، ریه ها را باز میکند، سطح اکسیژن خون را بهبود میبخشد و دی اکسید کربن را کاهش میدهد.

 طرز کار دستگاه بای پپ BiPAP دو سطحی چیست؟

به این ماشین‌ها «دو سطح» می‌گویند زیرا دارای دو تنظیم فشار هوا هستند:

 • وقتی تنفس میکنید، دستگاه های  بای پپ BiPAP فشار هوای بیشتری را وارد میکنند. این فشار راه هوایی مثبت دمی (IPAP) نیز شناخته میشود.
 • وقتی نفس را بیرون می دهید، دستگاه فشار هوا را کاهش می دهد. این فشار راه هوایی مثبت بازدمی (EPAP) نامیده میشود.

برخی از دستگاه های BPAP دارای یک تایمر هستند که میتواند برای حفظ تعداد معینی تنفس در دقیقه برنامه ریزی شود.

موارد کاربرد دستگاه بای پپ چیست؟

دستگاه‌های BiPAP را می‌توان در خانه برای درمان بیماری‌هایی که تنفس کشیدن را دشوار می‌کنند، استفاده کرد. برخی از شرایطی که ممکن است برای آنها مفید باشد عبارتند از:

 • اختلال انسداد مزمن ریه (COPD)
 • سندرم هیپوونتیلاسیون چاقی (OHS)
 • آپنه انسدادی خواب
 • آپنه خواب مرکزی
 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)

دستگاه های بای پپ BiPAP ممکن است در بیمارستان ها برای درمان اورژانس های تنفسی استفاده شوند. از آنجا که آنها غیر تهاجمی هستند، اغلب یک درمان ارجح به لوله گذاری هستند. پزشکان تمایل دارند از آنها در مواردی استفاده کنند که به اندازه کافی شدید نیستند که نیاز به لوله گذاری داشته باشند. به عنوان مثال، یک دستگاه بای پپ BiPAP ممکن است برای درمان نارسایی تنفسی ناشی از تشدید COPD، ادم ریوی ، یا ذات‌الریه استفاده شود.

 طرز کار دستگاه بای پپ در درمان کرونا

آنها همچنین برای اطمینان از تنفس مناسب پس از برداشتن فردی از لوله گذاری استفاده میشوند. یک مقاله در سال 2020 نشان می دهد که ونتیلاتورهای BiPAP ممکن است یک درمان مؤثر برای افرادی باشد که مشکلات تنفسی متوسط ​​ناشی از COVID-19 را تجربه میکنند. با این حال، اطلاعات منتشر شده کمی در مورد دستگاه های BiPAP برای این منظور وجود دارد و بهترین شیوه ها در حال تکامل هستند.

طرز کار دستگاه بای پپ BiPAP در برابر cpap چیست؟

طرز کار دستگاه بای پپ BiPAP و  طرز کار دستگاه سی پپ CPAP اشتراکات زیادی دارند. آنها هر دو فشار هوای مثبت (PAP) را از طریق یک دستگاه رومیزی متصل به یک لوله و یک ماسک تحویل میدهند. آنها گاهی اوقات میتوانند برای درمان شرایط مشابه استفاده شوند و عوارض جانبی مشابهی دارند.

تفاوت اصلی بین دستگاه BiPAP و CPAP در نحوه تحویل فشار هوا است:

 • نحوه کار دستگاه های بای پپ BiPAP دو سطح فشار هوا را ارائه میدهند.
 • نحوه کار دستگاه های سی پپ CPAP یک سطح مداوم از فشار هوا را ارائه می‌کنند.

اولین گزینه برای درمان مشکلات تنفسی

CPAP ها معمولا اولین گزینه درمانی برای افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب هستند. فشار مداوم راه هوایی را باز نگه میدارد و نیازی به دو فشار نیست.

اما زمانی که دستگاه سی پپ CPAP کار نمی کند یا به خوبی تحمل نمیشود، BiPAP ها یک جایگزین هستند. آنها فشار هوای بالاتری را در هنگام دم ایجاد می کنند و فشار را هنگام بازدم کاهش می دهند. این باعث می شود که آنها برای برخی از افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب مؤثرتر یا راحت تر باشند. با توجه به کالج آمریکایی پزشکان ، BiPAP ها درمان ارجح برای برخی از افراد مبتلا به COPD هستند. این به این دلیل است که افراد مبتلا به COPD معمولا در بازدم مشکل دارند. برخی ممکن است تنفس در برابر فشار مداوم دستگاه CPAP را دشوار بدانند.

تفاوت دیگر نحوه کار دستگاه بای پپ این است که دستگاه های BiPAP دو فشار را ارائه میدهند. هر چه تفاوت بین IPAP و EPAP بیشتر باشد، دستگاه بیشتر به تنفس عمیق‌تر کمک می‌کند. این باعث میشود آنها برای درمان چالش های تنفسی ناشی از بیماری های عصبی مانند ALS و دیستروفی عضلانی مناسب باشند. برخی از دستگاه‌های BiPAP دارای تایمر هستند تا حتی اگر تنفس فرد متوقف شود یا برای نفس کشیدن ضعیف باشد، دستگاه فشار وارد می‌کند. این باعث می ود آنها برای آپنه مرکزی خواب یا شرایط عصبی شدید مفید باشند.

طرز کار دستگاه بای پپ

اگر از شما خواسته شود که از دستگاه بای پپ BiPAP استفاده کنید، یک متخصص تنفس معمولاً دستگاه را برای شما تنظیم میکند. دستگاه باید کالیبره شود و تنظیمات مطابق با درمان تجویز شده شما تنظیم شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما کمک می‌کند تا بفهمید هنگام استفاده از دستگاه بای پپ BiPAP در خانه چه انتظاراتی دارید و چگونه از آن به روش صحیح استفاده کنید.

بسته به شرایطی که برای آن استفاده میشود، ممکن است از شما خواسته شود که همیشه، برخی اوقات یا فقط زمانی که میخوابید از آن استفاده کنید. پیروی از این دستورالعمل ها و استفاده از آن همانطور که پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما دستور داده است، مهم است. قطعات دستگاه بای پپ BiPAP شامل یک واحد رومیزی با موتور، لوله و ماسک میباشد. شما باید با تمام قطعات، نحوه قرار گرفتن آنها در کنار هم و نحوه کار آنها آشنا باشید. این دستگاه با دستورالعمل‌های واضحی در مورد هر چند وقت یک‌بار تمیز کردن ماسک و لوله ارائه می‌شود.

نحوه شروع به کار دستگاه بای پپ BiPAP چیست؟

ممکن است در ابتدا استفاده از دستگاه بای پپ BiPAP برای شما ناراحت کننده باشد. با گذشت زمان، احتمالاً به استفاده از ماسک و جریان هوای دستگاه عادت خواهید کرد. اگر این کار را نمیکنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا ببینید آیا تنظیمات میتوانند تنظیم شوند یا گزینه دیگری وجود دارد که ممکن است برای شما خوب عمل کند. صدای دستگاه‌های بای پپ BiPAP بلند نیستند، اما ممکن است کمی به صدا عادت کنیم. اگر دستگاه خواب شما را مختل میکند، ممکن است بخواهید از گوش گیر استفاده کنید.

عوارض جانبی کاربرد دستگاه بای پپ BiPAP چیست؟

دستگاه های بای پپ BiPAP نسبتاً ایمن هستند و خطر عوارض جانبی کمی دارند. اکثر عوارض جانبی خفیف هستند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • نفخ
 • ناراحتی عمومی
 • خشکی دهان
 • خشکی بینی
 • آبریزش بینی
 • فشار سینوس
 • تحریک پوست از ماسک

در مورد علائم خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اغلب، میتوان تنظیماتی را برای کاهش عوارض جانبی مانند خشکی دهان یا بینی و احتقان انجام داد. اگر ماسک روی صورت شما خیلی سفت است و باعث قرمزی یا فرورفتگی می شود، سعی کنید آن را شل کنید. اگر این کمکی نکرد، ماسک هایی وجود دارد که می توانید امتحان کنید، اما بهترین گزینه اغلب این است که اندازه یا سبک دیگری از ماسک را امتحان کنید.

مهم است که ماسک روی صورت شما خیلی شل نباشد، زیرا این کار میتواند فشار لازم برای عملکرد صحیح BiPAP را کاهش دهد. میتوانید با بررسی لبه های ماسک برای اطمینان از عدم خروج هوا از این امر جلوگیری کنید. حتی برخی از ماشین‌ها هشدار «نشت ماسک» را نشان می‌دهند تا بتوانید ببینید که آیا آن‌طور که باید کار می‌کند یا خیر. اگرچه عفونت ها نادر هستند، اما ممکن است. برای کاهش خطر عفونت، باید ماسک و لوله را به طور مرتب تمیز کنید.

خلاصه پایان طرز کار دستگاه بای پپ

دستگاه بای پپ BiPAP نوعی ونتیلاتور است که برای درمان بیماری های مزمنی که بر تنفس شما تأثیر میگذارد استفاده میشود. طرز کار دستگاه بای پپ شبیه به طرز کار دستگاه سی پپ CPAP است، اما بر خلاف دستگاه سی پپ CPAP، که فشار هوا را به طور مداوم ارائه میکند، دستگاه بای پپ BiPAP دو سطح فشار هوا را ارائه میدهد. دستگاه‌های بای پپ BiPAP معمولاً برای افرادی توصیه می‌شود که انواع خاصی از آپنه خواب، و همچنین COPD، سندرم چاقی-هیپوونتیلاسیون، و بیماری‌های عصبی که بر تنفس تأثیر می‌گذارند، مانند ALS دارند.

برای خرید به صفحه محصولات دستگاه بای پپ BiPAP مراجعه فرمایید.

نحوه کار دستگاه بای پپ BiPAP چگونه است؟

دستگاه BiPAP زمانی استفاده می‌شود که شما می‌توانید به تنهایی نفس بکشید، اما همچنان برای حفظ سطح اکسیژن سالم در بدن به کمک نیاز دارید تا هوا را به داخل ریه‌های خود فشار دهید. BiPAP را می توان در محیط های پزشکی (مانند بیمارستان ها) و در خانه استفاده کرد.

چند تنظیم هوای تحت فشار وجود دارد که ارائه دهنده شما می تواند برای دستگاه BiPAP شما تجویز کند. این تنظیمات دقیقاً مانند الگوی تنفس شما جایگزین می شوند:

 • فشار راه هوایی مثبت دمی (IPAP): این فشاری است که دستگاه هنگام دم ایجاد میکند. هنگامی که استنشاق می کنید، BiPAP هنگام نفس کشیدن از تنفس شما پشتیبانی می کند.
 • فشار مثبت راه هوایی بازدمی (EPAP): این فشاری است که دستگاه هنگام بازدم ایجاد می کند. BiPAP فشار کمتری را ارائه میدهد که به شما امکان میدهد راحت نفس بکشید.

همچنین چند تنظیمات مهم BiPAP وجود دارد:

 • Bilevel ST: این تنظیم برای تحویل زمان‌بندی شده تنفس است، اگر دستگاه مکث تنفس شما را تشخیص دهد (که اغلب در صورت داشتن CSA اتفاق می‌افتد).
 • تهویه خودکار یا تطبیقی ​​سروو (ASV): این تنظیمات پیشرفته زمان، طول و حجم تنفس‌هایی را که دستگاه ارائه می‌کند، تغییر می‌دهد.

هنگامی که از درمان BiPAP استفاده میشود

BiPAP با تعداد تنفس پشتیبان نوعی حمایت تنفسی است که برای درمان CSA استفاده می‌شود – وضعیتی که زمانی اتفاق می‌افتد که مغز سیگنال‌هایی را به ماهیچه‌هایی که تنفس را کنترل می‌کنند ارسال نمی‌کند. نتیجه شکاف طولانی در تنفس است.

علت CSA همیشه مشخص نیست، اما گاهی اوقات در افرادی دیده میشود که:

 • تنفس اختلال خواب مرتبط با  مصرف مواد مخدر
 • نارسایی احتقانی قلب (CHF)
 • سابقه سکته مغزی

طرز کار دستگاه بای پپ در درمان OSA چیست ؟

ارائه دهندگان ممکن است آن را برای موارد شدید OSA، یک نوع شایع تر آپنه خواب که زمانی اتفاق میافتد که راه هوایی فوقانی شما به طور جزئی یا کامل مسدود شده است، تجویز کنند.

برخلاف CSA که مربوط به مغز است، OSA ناشی از یک مشکل مکانیکی است که راه‌های هوایی را مسدود می‌کند، از جمله شرایطی مانند  بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)  و  ادم ریوی .

BiPAP زمانی مفید است که آپنه خواب مختلط وجود داشته باشد، به این معنی که اجزای هر دو CSA و OSA وجود دارد.

در موارد خاصی از COVID-19 ، BiPAP میتواند برای به تاخیر انداختن تهویه مکانیکی استفاده شود .

طرز به کار گیری دستگاه بای پپ در درمان

علاوه بر درمان آپنه خواب مرکزی، BiPAP برای موارد زیر نیز مفید است:

 • افرادی که با فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) مشکل دارند : افرادی که در برابر فشار CPAP نفس کشیدن برایشان مشکل است، ممکن است از BiPAP سود ببرند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که آنها به فشار بالاتری (معمولاً بیشتر از 15 سانتی متر فشار آب (CWP)) برای باز نگه داشتن راه های هوایی خود نیاز دارند.
 • افرادی که در بیمارستان بستری می شوند: BiPAP یک درمان غیر تهاجمی برای افرادی است که در دیسترس تنفسی هستند اما نیازی به ونتیلاتور مکانیکی ندارند.
 • افراد مبتلا به بیماری عصبی عضلانی: BiPap ممکن است برای افرادی که باعث ضعف عصبی و عضلانی میشوند، مانند  اسکلروز جانبی آمیوتروفیک مفید باشد.(ALS) .

طرز کار دستگاه بای پپ BiPAP در مقابل CPAP چیست؟

یک دستگاه BiPAP شبیه به یک دستگاه CPAP استاندارد است – برای مثال، به ماسک صورت و لوله متصل به دستگاه نیاز دارد. با این حال، تفاوت هایی بین  BiPAP و CPAP وجود دارد :

 • مزایا: BiPAP جایگزین کمتری برای CPAP است، اما در برخی موارد، سودمندتر است. به عنوان مثال، CPAP فشار هوا را ثابت میکند در حالی که BiPAP فشار متفاوتی را در طول دم و بازدم ارائه می دهد. این می تواند برای افرادی که در برابر فشار مداوم CPAP در بازدم مشکل دارند مفید باشد. 4
 • هزینه: BiPAP گران تر از یک دستگاه CPAP استاندارد است – تا سه برابر هزینه. مدل های ASV میتوانند بیش از 4000 دلار قیمت داشته باشند. اگر دستگاه BiPAP به طور خاص برای درمان مشخص شده باشد، معمولاً بیمه هزینه را پوشش می دهد.

نحوه کار دستگاه بای پپ BiPAP در مقابل VPAP چیست؟

اغلب در مورد کلمات «BiPAP»، «دوسطحی»، «دو فازی»، «BPAP» و «فشار مثبت متغیر راه هوایی» یا «VPAP» سردرگمی وجود دارد. همه این اصطلاحات اساساً به معنای یک چیز هستند، اما نام دستگاه ها بسته به سازنده آنها متفاوت است:

 • Respironics : یکی از تولید کنندگان عمده این دستگاه ها، Respironics، BiPAP را به عنوان یک نام تجاری برای فناوری به نام bilevel ثبت کرده است.
 • ResMed : رقیب اصلی دیگر، ResMed، دستگاه های مشابه را VPAP مینامد.
 • AirCurve : ResMed همچنین AirCurve را که یک دستگاه دو سطحی است به بازار عرضه میکند.

طرز استفاده از دستگاه بای پپ BiPAP چیست؟

در اینجا نحوه استفاده از دستگاه BiPAP به صورت گام به گام آورده شده است:

 • تصمیم بگیرید که دستگاه را در کجا قرار دهید تا بتوانید هنگام خواب از آن استفاده کنید.
 • باید در مکانی امن و ثابت در نزدیکی پریز برق قرار داده شود.
 • مطمئن شوید که فیلتر تمیز و آماده استفاده است.
 • ماسک را به شلنگ وصل کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که رطوبت ساز دستگاه تمیز و آماده استفاده است.
 •  به یاد داشته باشید که باید از آب مقطر استفاده کنید.
 • آب لوله کشی دارای مواد معدنی است که میتواند به دستگاه BiPAP شما آسیب برساند.
 • ماسک را بگذارید و تناسب آن را بررسی کنید.
 •  در رختخواب دراز بکشید و تنظیمات را تا زمانی که راحت شوید انجام دهید.

مرحله دوم طرز استفاده از بای پپ

 • تنظیم فشار BiPAP را بررسی کنید.
 • ارائه‌دهنده شما به شما اطلاع می‌دهد که دستگاه شما باید چه تنظیماتی داشته باشد و چه مدت باید در طول شب از آن استفاده کنید.
 • دستگاه را روشن کنید و بررسی کنید که به طور معمول کار میکند.
 • راحت باشید و استراحت کنید. زمانی که از BiPAP استفاده میکنید.
 • پیدا کردن موقعیت خوابی که برای شما بهترین کار را دارد، ممکن است کمی طول بکشد.
 • وقتی از خواب بیدار شدید، دستگاه را خاموش کرده و تمیز کنید.
 •  این به این معنی است که مرطوب کننده را خالی کنید و ماسک خود را هر روز پاک کنید.
 •  همچنین باید یک تمیز کردن هفتگی و تعویض فیلترها انجام دهید.
 •  ارائه دهنده شما تعمیر و نگهداری منظم دستگاه BiPAP را با شما انجام می هد.
 •  مهم این است که دستورالعمل ها را دنبال کنید و به یک برنامه روتین بپردازید تا دستگاه به درستی کار کند.

اگر به تازگی با یک دستگاه BiPAP شروع کرده اید، ممکن است بخواهید در طول روز و زمانی که در حال استراحت هستید از آن استفاده کنید تا بتوانید به احساس، ظاهر و صداهای آن عادت کنید. اگر زمانی که بیدار هستید بتوانید با آن راحت تر باشید، می تواند به شما کمک کند تا با آن بخوابید. دویدن آن در حین چرت زدن نیز میتواند کمک کننده باشد، حتی اگر فقط برای یک ساعت باشد.

خلاصه نحوه کار دستگاه بای پپ

اگر برای نفس کشیدن به تنهایی مشکل دارید، به خصوص در هنگام خواب، دستگاه های BiPAP میتوانند به شما کمک کنند. BiPAP میتواند جایگزینی برای CPAP برای افراد مبتلا به شرایطی مانند OSA و CSA باشد که یا از آن سود نمی برند یا نمی خواهند از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده کنند.

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت