آپنه خواب یا وقفه تنفسی هنگامی اتفاق می افتد که مجاری تنفسی شما در طول شب مسدود شده یا فرو ریزد. هر بار که تنفس شما دوباره شروع می شود ، ممکن است یک خروپف بلند ایجاد کنید که هم شما و هم همسرتان را بیدار کند.

بسیاری از شرایط سلامتی با آپنه خواب یا وقفه تنفسی از جمله چاقی و فشار خون بالا در ارتباط هستند. این شرایط همراه با کمبود خواب می تواند به بسیاری از سیستم های مختلف بدن آسیب برساند.

 

دستگاه تنفسی

با سلب اکسیژن از بدن در هنگام خواب ، آپنه خواب می تواند علائم آسم و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) را بدتر کند . ممکن است تنگی نفس پیدا کنید یا بیش از حد معمول در ورزش مشکل داشته باشید.

 

سیستم غدد درون ریز

در افراد مبتلا به وقفه تنفسی احتمالاً مقاومت به انسولین ایجاد می شود ، شرایطی که سلول ها به هورمون انسولین پاسخ نمی دهند. هنگامی که سلول های شما انسولین را مانند آنچه که باید دریافت نکنند ، سطح قند خون شما افزایش می یابد و می توانید به دیابت نوع ۲ مبتلا شوید .

آپنه خواب همچنین با سندرم متابولیک ، مجموعه ای از عوامل خطر بیماری های قلبی که شامل فشار خون بالا ، سطح کلسترول LDL بالا ، سطح قند خون بالا و دور کمر بزرگتر از حد نرمال در ارتباط است.

 

دستگاه گوارش

اگر به وقفه تنفسی مبتلا هستید ، به احتمال زیاد به بیماری کبد چرب ، اسکار کبدی و میزان آنزیم های کبدی بالاتر از حد طبیعی مبتلا هستید .

آپنه همچنین می تواند سوزش معده و سایر علائم ریفلاکس معده (GERD) را بدتر کند ، که می تواند خواب شما را بیش از این قطع کند.

 

سیستم های گردش خون و قلب و عروق

آپنه خواب با چاقی و فشار خون بالا مرتبط است که فشار روحی را بر قلب شما افزایش می دهد. اگر دچار آپنه هستید ، به احتمال زیاد ریتم قلبی غیرطبیعی مانند فیبریلاسیون دهلیزی دارید که می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. نارسایی قلبی نیز در افراد مبتلا به آپنه خواب بیشتر دیده می شود.

 

سیستم عصبی

نوعی از وقفه تنفسی به نام آپنه خواب مرکزی ، به دلیل اختلال در سیگنال های مغز ایجاد می شود که شما را قادر به تنفس می کند. این نوع وقفه همچنین می تواند علائم عصبی مانند بی حسی و گزگز ایجاد کند.

 

سیستم تناسلی

وقفه تنفسی می تواند میل شما به رابطه جنسی را کاهش دهد. در مردان ، این می تواند به اختلال نعوظ کمک کند و توانایی شما در بچه دار شدن را تحت تأثیر قرار دهد.

 

سیستم های دیگر

سایر علائم رایج آپنه خواب عبارتند از:

  • خشکی دهان یا گلو درد صبح ها
  • سردرد
  • مشکل توجه کردن
  • تحریک پذیری

 

خلاصه

وقفه تنفسی می تواند خواب شبانه شما را مختل کرده و شما را در معرض ابتلا به چندین بیماری جدی قرار دهد ، اما روش هایی برای کنترل آن وجود دارد. روش های درمانی مانند فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP)  سی پپ و وسایل خوراکی به شما کمک می کند تا اکسیژن در هنگام خواب به ریه ها جریان پیدا کند. کاهش وزن همچنین می تواند علائم آپنه خواب را بهبود بخشد در حالی که خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.