برای دانستن جواب این سوال که تفاوت سی پپ و بای پپ و اتو سی پپ چیست در ابتدا لازم است با چند مفهوم  اساسی آشنا شویم. آپنه خواب گروهی از اختلالات خواب است که باعث مکث مکرر تنفس در طول خواب می شود. متداول ترین نوع ، آپنه انسدادی خواب (OSA) است که در نتیجه انقباض عضلات گلو رخ می دهد.

آپنه خواب مرکزی در اثر وجود سیگنال مغزی رخ می دهد که از تنفس مناسب جلوگیری می کند. سندرم آپنه خواب پیچیده کمتر شایع است و به این معنی است که شما ترکیبی از آپنه خواب انسدادی و مرکزی دارید.

این اختلالات خواب در صورت عدم درمان به طور بالقوه تهدید کننده زندگی هستند .

اگر تشخیص آپنه خواب دارید ، پزشک ممکن است دستگاه های تنفسی را برای کمک به شما در دریافت اکسیژن مهمی که ممکن است شبانه از دست بدهید ، توصیه کند.

این دستگاه ها به صورت ماسکی بسته می شوند که روی بینی و دهان خود می بندید. آنها فشار را برای کمک به ماهیچه های شما ایجاد می کنند تا بتوانید نفس بکشید. به این روش فشار مثبت راه هوایی (PAP) می گویند.

سه نوع دستگاه اصلی در درمان آپنه خواب وجود دارد: APAP ، CPAP و BiPAP.

در اینجا ، ما شباهت ها و تفاوت های بین هر نوع را برطرف می کنیم ، بنابراین شما می توانید با دکتر خود در انتخاب بهترین روش درمان آپنه خواب برای شما همکاری کنید.

APAP اتو سی پپ چیست؟

دستگاه تنظیم فشار هوای مثبت (APAP) که به صورت خودکار تنظیم می شود بیشتر به دلیل توانایی ارائه فشارهای مختلف در طول خواب ، بر اساس نحوه استنشاق شناخته می شود.

در محدوده ۴ تا ۲۰ نقطه فشار کار می کند ، که می تواند انعطاف پذیری را برای کمک به شما در یافتن محدوده فشار ایده آل ایجاد کند.

اگر به فشار اضافی مبتنی بر چرخه های خواب عمیق تر ، استفاده از داروهای آرامبخش یا موقعیت خواب که جریان هوا را بیشتر مختل می کند ، مانند خوابیدن روی شکم ، به دستگاه های APAP بهتر عمل می کنید.

CPAP سی پپ چیست؟

واحد فشار هوای مثبت مداوم سی پپ (CPAP) پرکابردترین دستگاه برای آپنه خواب است.

همانطور که از نام آن مشخص است ، سی پپ CPAP با ارائه یک فشار ثابت برای دم و بازدم کار می کند. برخلاف APAP که فشار را بر اساس استنشاق شما تنظیم می کند ، سی پپ CPAP در طول شب یک فشار را تحویل می دهد.

در حالی که سرعت مداوم فشار می تواند کمک کند ، این روش می تواند منجر به ناراحتی تنفسی شود.

گاهی اوقات ممکن است فشار در حین بازدم تحویل داده شود و باعث شود احساس خفگی کنید. یک راه برای رفع این مشکل کاهش میزان فشار است. اگر این هنوز کمکی نکرد ، پزشک ممکن است یک دستگاه اتو سی پپ APAP یا بای پپ BiPAP را توصیه کند.

BiPAP بای پپ چیست؟

فشار مشابه در دم و بازدم برای همه موارد آپنه خواب موثر نیست. این جایی است که یک دستگاه فشار هوای مثبت در دو سطح (BiPAP) می تواند کمک کند. بای پپ BiPAP با ارائه فشارهای مختلف برای استنشاق و بازدم کار می کند.

دستگاه های بای پپ BiPAP دارای مناطق فشار کم دامنه مشابه اتو سی پپ APAP و سی پپ CPAP هستند ، اما جریان پیک فشار بالاتری از ۲۵ را دارند. بنابراین ، اگر به محدوده های فشار متوسط ​​تا فشار بالا نیاز دارید ، این دستگاه بهترین حالت را دارد. بای پپ BiPAP معمولاً برای آپنه خواب و همچنین بیماری پارکینسون و ALS توصیه می شود .

عوارض جانبی بالقوه سی پپAPAP اتو سی پپ ، CPAP و بای پپ BiPAP

یکی از رایج ترین عوارض جانبی دستگاه های PAP این است که باعث افتادن و خواب ماندن می شوند.

مانند خود آپنه خواب ، بی خوابی مکرر می تواند خطر ابتلا به بیماری های متابولیکی و همچنین بیماری های قلبی و اختلالات خلقی را افزایش دهد.

سایر عوارض جانبی عبارتند از:

کدام دستگاه برای شما مناسب است؟

CPAP سی پپ به طور کلی اولین خط تولید درمان جریان برای آپنه خواب است.

با این حال ، اگر می خواهید دستگاه بر اساس استنشاق های مختلف خواب ، فشار را به طور خودکار تنظیم کند ، اتو سی پپ APAP می تواند انتخاب بهتری باشد.  بای پپ BiPAP در صورت داشتن سایر شرایط سلامتی که نیاز به دامنه فشار بالاتر را برای کمک به تنفس در خواب داشته باشد ، بهترین عملکرد را دارد.

پوشش بیمه می تواند متفاوت باشد ، در حالی که بیشتر شرکت ها ابتدا دستگاه های سی پپ CPAP را پوشش می دهند. این به این دلیل است که CPAP هزینه کمتری دارد و هنوز هم برای اکثر افراد موثر است.

اگر سی پپ CPAP نیازهای شما را برآورده نکرد ، بیمه شما ممکن است یکی از دو دستگاه دیگر را پوشش دهد. بای پپ BiPAP به دلیل ویژگی های پیچیده تر ، گران ترین انتخاب است.

سایر روش های درمان آپنه خواب

حتی اگر از سی پپ CPAP یا ماشین دیگری استفاده می کنید ، ممکن است لازم باشد که برای کمک به درمان آپنه خواب عادت های دیگری را در پیش بگیرید . در بعضی موارد ، درمان های تهاجمی بیشتری لازم است.

تغییر سبک زندگی

علاوه بر استفاده از دستگاه PAP ، پزشک ممکن است تغییرات زیر را در سبک زندگی توصیه کند :

 • کاهش وزن
 • ورزش منظم
 • ترک سیگار ، که ممکن است دشوار باشد ، اما پزشک می تواند طرحی درست کند که برای شما مفید باشد
 • کاهش الکل یا پرهیز از نوشیدن به طور کلی
 • در صورت گرفتگی مکرر بینی در اثر آلرژی ، از ضد احتقان استفاده کنید

تغییر روال شبانه

از آنجا که PAP درمانی خطر تداخل در خواب شما را به وجود می آورد ، مهم است که فاکتورهای دیگری را که ممکن است خواب شب را سخت کند کنترل کنید. در نظر گرفتن:

 • حذف وسایل الکترونیکی از اتاق خواب
 • خواندن ، مدیتیشن یا انجام سایر فعالیتهای ساکت یک ساعت قبل از خواب
 • قبل از خواب حمام گرم گرفتن
 • نصب یک دستگاه رطوبت ساز در اتاق خواب خود برای تنفس راحت تر
 • خوابیدن به پشت یا پهلو (نه شکم)

عمل جراحی

اگر همه روش های درمانی و تغییر در شیوه زندگی نتوانند تأثیر قابل توجهی بگذارند ، ممکن است جراحی را در نظر بگیرید . هدف کلی جراحی کمک به باز شدن مجاری تنفسی است بنابراین برای تنفس شبانه به دستگاه های فشار آور وابسته نیستید.

بسته به علت اصلی آپنه خواب شما ، جراحی می تواند به صورت زیر باشد:

 • جمع شدن بافت از بالای گلو
 • برداشتن بافت
 • کاشت کام نرم
 • تغییر مکان فک
 • تحریک عصبی برای کنترل حرکت زبان
 • تراکئوستومی ، که فقط در موارد شدید استفاده می شود و شامل ایجاد یک مجرای راه هوایی جدید در گلو است

خلاصه

سی پپ APAP ، CPAP اتو سی پپ و BiPAP بای پپ همه انواع مولد جریان هستند که ممکن است برای درمان آپنه خواب تجویز شوند. هر کدام اهداف مشابهی دارند اما اگر دستگاه رایج CPAP کار نکند ممکن است از APAP یا BiPAP استفاده شود.

جدا از فشار درمانی مثبت در راه هوایی ، مهم است که به توصیه های پزشک در مورد هرگونه تغییر در سبک زندگی توصیه شود. آپنه خواب می تواند تهدید کننده زندگی باشد ، بنابراین اکنون می توانید چشم انداز شما را بهبود ببخشید و کیفیت زندگی را نیز بهبود ببخشید.

فهرست