دستگاه بای پپ

دستگاه بای پپ BiPAP چیست و چگونه کار می کند؟
دستگاه BiPAP برای چه کاری استفاده می شود؟
دستگاه بای پپ BiPAP چه تفاوتی با دستگاه سی پپ CPAP دارد؟
اگر از دستگاه BiPAP استفاده می کنید چه انتظاری باید داشته باشید.؟
عوارض جانبی دستگاه BiPAP
خط آخر

مشکلات تنفسی می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. خوشبختانه انواع دستگاه ها می توانند به شما کمک کنند تا تنفس بهتری داشته باشید. ممکن است در مورد دستگاه های بای پپ و سی پپ  CPAP و APAP چیزی شنیده باشید ، اما ماشین های فشار هوای مثبت با دو سطح بای پپ (BPAP) نیز وجود دارند. “BiPAP”  بای پپ یک اسم تجاری است ، در حالی که BPAP نوع دستگاه است. در این مقاله ، ما به بررسی دقیق دستگاههای BPAP بای پپ ، نحوه کارکرد آنها و انتظارات در صورت استفاده از آنها خواهیم پرداخت.

 

دستگاه بای پپ BiPAP چیست و چگونه کار می کند؟

BPAP نوعی از درمان تهویه غیر تهاجمی (NIV) است که برای سهولت تنفس استفاده می شود. دستگاه های BPAP می توانند در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گیرند و همچنین برای کسانی که به آنها در خانه نیاز دارند نیز در دسترس است. دستگاه های BPAP خانگی جمع و جور هستند – تقریباً به اندازه یک توستر. دستگاه دارای یک لوله است که به ماسکی متصل می شود که روی بینی و دهان شما پوشیده شده است. مانند سایر دستگاه های تهویه ، دستگاه های BPAP برای وارد کردن هوا به داخل ریه ها از فشار استفاده می کنند. بسته به تنظیمات ، این باعث می شود ریه ها ، سطح اکسیژن خون را بهبود می بخشد و دی اکسید کربن را کاهش می دهد.

این دستگاه ها “دوسطحی” بای پپ نامیده می شوند زیرا دارای دو تنظیم فشار هوا هستند:

 • وقتی نفس می کشید ، دستگاه های BPAP فشار هوای بیشتری را تحویل می دهند. این امر به عنوان فشار هوای مثبت دمشی (IPAP) نیز شناخته می شود.
 • وقتی نفس می کشید ، دستگاه فشار هوا را کاهش می دهد. این فشار راه هوایی مثبت در بازدم (EPAP) نامیده می شود.

بعضی از دستگاه های BPAP دارای تایمر هستند که می توان با آن برنامه ریزی کرد تا تعداد معینی نفس در دقیقه را حفظ کند.

 

دستگاه BiPAP برای چه کاری استفاده می شود؟

از دستگاه های BPAP می توان در خانه برای درمان شرایط پزشکی که تنفس را دشوار می کند استفاده کرد. برخی از شرایطی که ممکن است برای آنها مفید باشد عبارتند از:

 • اختلال انسدادی مزمن ریوی (COPD)
 • سندرم hypoventilation چاقی (OHS)
 • آپنه انسدادی خواب
 • آپنه خواب مرکزی
 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)

از دستگاه های بای پپ BPAP ممکن است در بیمارستان ها برای درمان موارد اضطراری تنفسی استفاده شود. از آنجا که غیرتهاجمی هستند ، اغلب یک درمان ارجح به لوله گذاری هستند. پزشکان تمایل دارند از آنها در مواردی استفاده کنند که شدت آن ها برای نیاز به لوله گذاری زیاد نباشد. به عنوان مثال ، ممکن است از دستگاه BPAP برای درمان نارسایی تنفسی ناشی از شعله ور شدن COPD ، ادم ریوی یا ذات الریه استفاده شود . آنها همچنین برای اطمینان از تنفس مناسب پس از برداشتن شخصی از لوله گذاری استفاده می شوند. یک مقاله در سال ۲۰۲۰ نشان می دهد که تهویه BPAP ممکن است یک درمان موثر برای افرادی باشد که مشکلات تنفسی متوسط ​​ناشی از COVID-19 را تجربه می کنند. با این حال ، اطلاعات کمی در مورد دستگاه های BPAP برای این منظور منتشر شده است و بهترین روش ها در حال تکامل هستند.

 

دستگاه بای پپ BiPAP چه تفاوتی با دستگاه سی پپ CPAP دارد؟

دستگاه های BPAP و CPAP اشتراکات زیادی دارند. هر دو فشار هوای مثبت (PAP) را از طریق دستگاه رومیزی متصل به لوله و ماسک تحویل می دهند. بعضی اوقات می توانند برای درمان بیماری های مشابه مورد استفاده قرار گیرند و عوارض جانبی مشابهی دارند.

تفاوت اصلی بین دستگاه بای پپ BPAP و سی پپ CPAP در نحوه تحویل فشار هوا است:

 • دستگاه های BPAP دو سطح فشار هوا را تحویل می دهند.
 • دستگاههای CPAP سطح فشار مداومی را تحویل می دهند.

CPAP به طور معمول اولین گزینه درمانی برای افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب است. فشار مداوم راه هوایی را باز نگه می دارد و نیازی به دو فشار نیست. اما وقتی دستگاه CPAP کار نمی کند یا به خوبی تحمل نمی شود ، BPAP یک گزینه جایگزین است. آنها فشار بیشتری را برانگیخته و فشار را در هنگام بازدم کاهش می دهند. این باعث می شود که آنها برای برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب انسدادی موثرتر یا راحت تر باشند. طبق کالج پزشکان آمریکا ، BPAP برای برخی از افراد مبتلا به COPD درمان ارجح است. این به این دلیل است که افراد مبتلا به COPD در بازدم مشکل دارند. ممکن است نفس کشیدن در مقابل فشار مداوم دستگاه CPAP دشوار باشد.

تفاوت دیگر این است که دستگاه های بای پپ BPAP دو فشار وارد می کنند. هرچه تفاوت بین IPAP و EPAP بیشتر باشد ، دستگاه بیشتر به نفس کشیدن بیشتر کمک می کند. این باعث می شود که آنها برای درمان چالش های تنفسی ناشی از شرایط عصبی مانند ALS و دیستروفی عضلانی مناسب باشند . بعضی از دستگاه های BPAP دارای تایمر هستند به طوری که دستگاه فشار وارد می کند حتی اگر فرد تنفس را متوقف کند یا برای تنفس ضعیف باشد. این باعث می شود که آنها برای آپنه خواب مرکزی یا شرایط شدید عصبی خوب باشند.

 

اگر از دستگاه BiPAP استفاده می کنید چه انتظاری باید داشته باشید

اگر از شما خواسته شود از دستگاه بای پپ BPAP استفاده کنید ، معمولاً یک متخصص تنفسی دستگاه را برای شما راه اندازی می کند. دستگاه باید کالیبره شود و تنظیمات با توجه به روش درمانی شما تعیین شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما کمک می کند تا درک کنید هنگام استفاده از دستگاه BPAP در خانه چه انتظاری دارید و نحوه استفاده صحیح از آن بسته به شرایطی که برای آن استفاده می شود ، ممکن است از شما خواسته شود که همیشه ، بعضی اوقات یا فقط هنگام خواب از آن استفاده کنید. مهم است که این دستورالعمل ها را دنبال کنید و همانطور که پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی به شما دستور می دهد از آن استفاده کنید. قطعات دستگاه بای پپ BPAP شامل یک واحد رومیزی با موتور ، لوله و ماسک است.

شما باید با تمام قطعات ، چگونگی قرار گرفتن آنها در کنار هم و نحوه کار آنها آشنا باشید. این دستگاه همراه با دستورالعمل های روشن در مورد تمیز کردن ماسک و لوله در اغلب موارد ارائه می شود. ممکن است در ابتدا استفاده از دستگاه BPAP برای شما ناراحت کننده باشد. با گذشت زمان ، احتمالاً خواهید دید که به پوشیدن ماسک و جریان هوا از دستگاه عادت کرده اید. اگر این کار را نکردید ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید تا ببینید آیا می توان تنظیمات را بهینه کرد یا گزینه دیگری وجود دارد که ممکن است برای شما مناسب باشد. صدای دستگاه های بای پپ BPAP بلند نیستند ، اگر دستگاه خواب شما را مختل می کند ، ممکن است بخواهید گوش بند بپوشید.

 

عوارض جانبی دستگاه BiPAP

دستگاه های BPAP نسبتاً ایمن هستند و عوارض جانبی کمی دارند. بیشتر عوارض جانبی خفیف است. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نفخ شکم
 • ناراحتی عمومی
 • خشکی دهان
 • خشکی بینی
 • آبریزش بینی
 • فشار سینوس
 • سوزش پوست از ماسک

 

راه حل

در مورد علائم خود با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید. اغلب اوقات ، می توان برای کاهش عوارض جانبی مانند خشکی دهان یا بینی و احتقان ، تعدیلاتی را انجام داد. اگر ماسک خیلی روی صورت شما سفت است و باعث قرمزی یا تورفتگی می شود ، سعی کنید آن را شل کنید. اگر این کمکی نکرد ، آسترهای ماسک وجود دارد که می توانید امتحان کنید. اما بهترین گزینه اغلب این است که اندازه یا سبک دیگری از ماسک را امتحان کنید.

مهم است که ماسک روی صورت شما خیلی شل نباشد. زیرا این می تواند فشار لازم برای عملکرد صحیح BPAP را کاهش دهد. با بررسی لبه های ماسک می توانید از این امر جلوگیری کنید تا مطمئن شوید هوا از آن خارج نمی شود. حتی برخی از ماشین آلات هشدار “نشت ماسک” را نمایش می دهند تا ببینید آیا آنطور که باید کار می کند یا خیر. اگرچه عفونت نادر است ، اما ممکن است باشد. برای کاهش خطر عفونت باید ماسک و لوله را مرتباً تمیز کنید.

 

خط آخر

دستگاه بای پپ BPAP نوعی دستگاه تنفس است که برای درمان بیماری های مزمن که بر تنفس شما تأثیر می گذارد استفاده می شود. این دستگاه شبیه دستگاه سی پپ CPAP است ، اما بر خلاف CPAP که فشار مداوم هوا را تحویل می دهد ، BPAP دو سطح فشار هوا را تحویل می دهد. دستگاه های BPAP معمولاً برای افرادی که انواع خاصی از آپنه خواب دارند ، همچنین COPD ، سندرم چاقی-هیپوونتیلاسیون و شرایط عصبی که بر تنفس تأثیر می گذارند ، مانند ALS ، توصیه می شود.

فهرست