با تجهیزات پزشکی موج به آسانی نیازهای خود را تهیه نمایید!

اکسیژن درمانی چیست؟

adminadmin
56 بازدید
اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن ، گاز موجود در هوایی که تنفس می کنیم ، برای زندگی انسان ضروری است. برخی از افراد مبتلا به اختلالات تنفسی نمی توانند به طور طبیعی اکسیژن کافی دریافت کنند. آنها ممکن است به اکسیژن مکمل یا اکسیژن درمانی نیاز داشته باشند. افرادی که اکسیژن درمانی دریافت می کنند اغلب سطح انرژی و خواب بهتر و کیفیت زندگی بهتر را مشاهده می کنند.

چه کسانی به اکسیژن درمانی نیاز دارند؟

اکسیژن درمانی برای افرادی تجویز می شود که به تنهایی نمی توانند اکسیژن کافی دریافت کنند. این اغلب به دلیل شرایط ریوی است که از جذب اکسیژن توسط ریه ها جلوگیری می کند ، از جمله:

 • بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)
 • پنومونی
 • آسم
 • دیسپلازی ریوی ، رشد نکردن ریه ها در نوزادان
 • نارسایی قلبی
 • فیبروز سیستیک
 • آپنه خواب
 • بیماری ریوی
 • ضربه به سیستم تنفسی

برای تعیین اینکه آیا فرد از اکسیژن درمانی سود خواهد برد یا خیر ، پزشکان میزان اکسیژن خون شریانی خود را آزمایش می کنند. روش دیگر برای بررسی استفاده از پالس اکسی متر است که به طور غیرمستقیم میزان اکسیژن یا اشباع را بدون نیاز به نمونه خون اندازه گیری می کند. اکسی متر سنج پالس مانند انگشت روی قسمت بدن یک فرد می چسبد. سطوح پایین به این معنی است که یک فرد ممکن است کاندید مناسبی برای اکسیژن مکمل باشد.

میزان طبیعی اکسیژن

مقدار طبیعی اکسیژن خون شریانی بین 75 تا 100 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) است. میزان 60 میلی متر جیوه یا کمتر نشان دهنده نیاز به اکسیژن مکمل است. اکسیژن زیاد نیز می تواند خطرناک باشد و می تواند به سلول های ریه آسیب برساند. سطح اکسیژن شما نباید بیش از 110 میلی متر جیوه باشد. برخی از مردم دائماً به اکسیژن درمانی نیاز دارند ، در حالی که برخی دیگر فقط گاهی اوقات یا در شرایط خاص به آن نیاز دارند. برخی از اکسیژن درمانی در مطب پزشک انجام می شود و در مواقعی دیگر افراد منبع اکسیژن در خانه خود یا سیستم اکسیژن قابل حمل دارند.

آیا سطح اکسیژن خون من طبیعی است؟
آیا سطح اکسیژن خون من طبیعی است؟
علائم کمبود اکسیژن چیست؟

هنگامی که اکسیژن کافی دریافت نمی کنید ، علائم زیادی را تجربه خواهید کرد ، از جمله:

 • تنفس سریع و پی در پی
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب سریع
 • سرفه یا خس خس سینه
 • تعریق
 • گیجی
 • تغییر در رنگ پوست شما

در صورت مشاهده هر یک از این علائم ، بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

انواع مختلف اکسیژن درمانی چیست؟

انواع مختلفی از درمان های اکسیژن وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. این شامل:

 • گاز اکسیژن
 • اکسیژن مایع
 • غلظت اکسیژن
 • اکسیژن درمانی هیپرباریک
گاز اکسیژن

گاز اکسیژن را می توان در یک مخزن قابل حمل ذخیره کرد. به این سیستم های گاز فشرده می گویند. از یک متراکم کننده ثابت بزرگتر در داخل خانه استفاده می شود و از یک مخزن اکسیژن کوچکتر می توان برای استفاده در خارج از خانه استفاده کرد. مخازن کوچکتر ممکن است همراه با دستگاه های محافظ اکسیژن مورد استفاده قرار گیرند تا اکسیژن رسانی طولانی تر طول بکشد. به صورت پالس تحویل داده می شود ، نه به طور مداوم.

اکسیژن مایع

این نوع را می توان در یک مخزن قابل حمل ذخیره کرد و بسیار متمرکز است ، بنابراین اکسیژن بیشتری می تواند در مخزن کوچکتر جا بگیرد. این برای افرادی که بسیار فعال هستند مفید است ، اما اگر به موقع استفاده نشود تبخیر می شود. این مخازن قابلیت پر شدن مجدد دارند.

تغلیظ کننده های اکسیژن

متراکم کننده های اکسیژن نسبت به سایر گزینه ها کمتر قابل حمل هستند. دستگاه اکسیژن ساز دستگاهی است که اکسیژن را از اتاق خارج می کند ، برای استفاده درمانی متمرکز می کند و سایر گازهای طبیعی را حذف می کند. مزایای متمرکز کننده ها این است که ارزان تر هستند و نیازی به پر شدن مانند مخازن ندارند. نسخه های قابل حمل موجود است. با این حال ، اکثر مدلها آنقدر بزرگ هستند که واقعاً قابل حمل نیستند.

اکسیژن از مخزن از طریق لوله توزیع می شود. از طریق لوله های بینی ، ماسک صورت یا لوله ای که مستقیماً در نای فرد وارد می شود وارد ریه ها می شود.

اکسیژن درمانی هایپرباریک

اکسیژن درمانی فوق باربی برخلاف سایر روشهای اکسیژن درمانی است. مردم اکسیژن خالص را در یک اتاق یا محفظه تحت فشار تنفس می کنند. در محفظه های هایپرباریک ، فشار هوا به سه یا چهار برابر سطوح معمولی فشار هوا افزایش می یابد. این میزان اکسیژن رسانده شده به بافت بدن را افزایش می دهد. این نوع اکسیژن رسانی اغلب برای درمان زخم ها ، عفونت های جدی یا حباب های هوا در رگ های خونی استفاده می شود. درمان هایپرباریک باید با دقت انجام شود تا سطح اکسیژن خون خیلی زیاد نشود.

روش های تحویل

رایج ترین روش اکسیژن درمانی، کانولای بینی است که شامل لوله ای است که از هر دو سوراخ بینی عبور می کند. سایر روشهای تحویل عبارتند از:

 • ماسک بدون تنفس
 • دستگاه جوجه کشی (برای نوزادان)
 • فشار مداوم مثبت راه هوایی (CPAP)

بیشتر بدانید: استفاده از CPAP ، درمان آپنه خواب ، برای COPD »

اکسیژن درمانی چه مزایایی دارد؟

اکسیژن درمانی می تواند برای کسانی که اغلب سطح اکسیژن پایینی را تجربه می کنند ، صرف نظر از دلیل ، بسیار مفید باشد. در صورت نیاز ، استفاده منظم از اکسیژن درمانی می تواند با کاهش تنگی نفس افراد را فعال تر و تحرک تر کند. همچنین می تواند کیفیت زندگی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد و در بسیاری از موارد طول عمر را افزایش دهد.

اکسیژن درمانی همچنین می تواند علائم زیر را کاهش دهد:

 • سردرد
 • تحریک پذیری
 • خستگی
 • مچ پا متورم شده است

اکسیژن درمانی می تواند به رشد و نمو کودکانی که بیماری مزمن ریوی دارند کمک کند. همچنین می تواند علائم مانند سردردهای ناشی از سطح پایین اکسیژن و تغییرات یا مشکلات رفتاری را کاهش دهد.

اکسیژن درمانی چگونه به COPD کمک می کند؟

بسیاری از افراد مبتلا به COPD شدید به اکسیژن درمانی طولانی مدت نیاز دارند. COPD یک اصطلاح چتری است که شامل بیماریهای پیشرونده ریه است که منجر به افزایش تنگی نفس می شود. برخی از افراد با گذشت زمان دچار کاهش عملکرد ریه می شوند و آنها را برای دریافت اکسیژن کافی دچار مشکل می کند.

اکسیژن درمانی طولانی مدت و منظم می تواند کیفیت و طول عمر افراد مبتلا به COPD را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. بسیاری از آنها ممکن است نیاز به درمان اکسیژن حداقل 15 ساعت در روز داشته باشند.

یک مطالعهمنبع معتبر دریافتند که اکسیژن مکمل مداوم برای افراد مبتلا به COP مفید است و می تواند میزان بقا را افزایش دهد.

 

دستورالعمل های استفاده از اکسیژن درمانی چیست؟

پزشک برای شروع درمان با اکسیژن درمانی برای شما نسخه می نویسد. آنها به شما می گویند چگونه از آن استفاده کنید و چند بار باید از آن استفاده کنید. این شامل میزان جریان یا میزان اکسیژن مورد نیاز در دقیقه می شود. ضروری است که تمام دستورالعمل های خاص پزشک خود را دنبال کنید. اگر فکر نمی کنید اکسیژن درمانی برای شما م workingثر است ، قبل از ایجاد هرگونه تغییری ، آنها را ببینید.

برخی افراد فقط در حین انجام برخی فعالیتها مانند ورزش یا خوابیدن به اکسیژن نیاز دارند. افراد دیگر به طور مداوم به اکسیژن نیاز دارند. اکثر انواع اکسیژن درمانی دارای مخازن اکسیژن قابل حمل است ، بنابراین در صورت لزوم می توانید خانه را با آنها ترک کنید.

هنگام مصرف اکسیژن درمانی از داروها یا الکل استفاده نکنید ، زیرا می توانند تنفس شما را کند کنند. هنگام بحث با اکسیژن درمانی با پزشک خود ، او را از سایر داروهای تجویزی که ممکن است مصرف کنید مطلع کنید.

نکات ایمنی اکسیژن درمانی چیست؟

اگرچه اکسیژن یک گاز قابل اشتعال نیست ، اما برای احتراق نیز ضروری است. آتش سوزی در مناطقی با اکسیژن زیاد به احتمال زیاد سریعتر می سوزد. با مخازن اکسیژن در اطراف شعله های باز و بخاری ها احتیاط کنید و مخازن اکسیژن را با خیال راحت ذخیره کنید.

نکات ایمنی
 • در اتاقی که فرد از اکسیژن استفاده می کند سیگار نکشید و شعله باز نکنید.
 • برای جلوگیری از عوارض جدی ، هشدارهای حریق بیشتری را در سراسر خانه قرار دهید.
 • هنگام پخت ، اکسیژن را از اجاق گاز ، اجاق گاز و هرگونه چربی دور نگه دارید.
 • برای جلوگیری از افتادن روی مخزن یا لوله اکسیژن ، لوله را به پشت پیراهن خود بچسبانید.
 • اکسیژن را فقط در محلی ذخیره کنید که هوا آزادانه در اطراف مخزن حرکت می کند. آن را در صندوق عقب یا کمد کوچک نگهداری نکنید.

چشم انداز افرادی که از اکسیژن درمانی استفاده می کنند چیست؟

بسیاری از افرادی که به اکسیژن مکمل نیاز دارند ، زندگی طبیعی و فعال دارند. در بسیاری از موارد ، اکسیژن درمانی به سهولت فعالیت ، افزایش استقامت و کاهش تنگی نفس کمک می کند. در برخی موارد ، اکسیژن درمانی می تواند طول عمر را افزایش دهد.

حتی افرادی که به دلیل شرایط مزمن به درمان مداوم نیاز دارند ، می توانند زندگی عادی داشته باشند. هنگامی که یک فرد یاد می گیرد که چگونه تجهیزات اکسیژن را مدیریت کند ، لازم نیست که درمان عادی او را محدود کند.

دسته بندی دستگاه اکسیژن ساز
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

374+ محصولات
126+ مطالب وبلاگ

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
ورود به سایت