ونتیلاتور چیست و چگونه کار می کند؟ ونتیلاتور دستگاهی است که از تنفس پشتیبانی می کند. به آن دستگاه تنفس مصنوعی نیز گفته می شود. این دستگاه ها عمدتا در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند. ونتیلاتورها اکسیژن را به ریه ها وارد می کنند ، دی اکسید کربن را از بدن خارج می کنند ، به بیمار کمک می کنند تا راحت نفس بکشد و برای افرادی که توانایی تنفس خود را از دست داده اند ، نفس می کشد.

از ونتیلاتور غالباً برای دوره های کوتاه مدت استفاده می شود ، مانند حین جراحی هنگام بیهوشی عمومی یا در حین درمان بیماری جدی ریوی یا شرایط دیگری که بر تنفس طبیعی تأثیر می گذارد. برخی از افراد ممکن است از شرایطی رنج ببرند که برای مدت طولانی یا حتی تا آخر عمر خود نیاز به استفاده از دستگاه های تهویه داشته باشند. 

ونتیلاتور چگونه کار می کند؟

یک ونتیلاتور برای وارد کردن هوا به داخل ریه ها از فشار استفاده می کند. این فشار تحت عنوان فشار مثبت شناخته می شود. یک بیمار معمولاً هوا را به تنهایی بازدم می کند ، اما گاهی اوقات دستگاه تنفس نیز این کار را برای آنها انجام می دهد.میزان اکسیژن دریافتی بیمار از طریق مانیتور متصل به دستگاه تنفس قابل کنترل است. اگر وضعیت بیمار به ویژه شکننده باشد ، مانیتور برای ارسال زنگ هشدار به مراقب تنظیم می شود که نشان دهنده افزایش فشار هوا است.

دستگاه با آوردن اکسیژن به ریه ها و بیرون آوردن دی اکسید کربن از ریه ها کار می کند. این اجازه می دهد بیمار که مشکل تنفس دارد اکسیژن مناسب دریافت کند. این همچنین به بدن بیمار کمک می کند تا بهبود یابد ، زیرا انرژی اضافی تنفس سخت را از بین می برد.

یک ونتیلاتور هوا را از طریق یک لوله تنفسی به داخل راه هوا یی می برد. یک لوله به مسیر تنفسی بیمار وارد می شود و انتهای دیگر آن به ونتیلاتور متصل می شود. لوله تنفس با عبور هوا و اکسیژن از دستگاه تنفس به داخل ریه ها به عنوان راه هوایی عمل می کند. بسته به شرایط پزشکی بیمار ، ممکن است بتوانند از ماسک تنفسی به جای لوله های تنفسی استفاده کنند. 

ونتیلاتور چگونه کار می کند؟
ونتیلاتور چگونه کار می کند؟
وقتی به ونتیلاتور متصل هستید چه انتظاری می توان داشت؟

آنچه انتظار می رود به شدت بیماری بستگی دارد. به عنوان مثال ، برخی از افراد می توانند فعالیت های منظم خود را از جمله خواندن یا تماشای تلویزیون از سر بگیرند ، در حالی که برای جلوگیری از بیرون آوردن لوله های تنفسی از دیگران ، باید آنها را مهار کرد.

بیماران یا مراقبان نیز باید یاد بگیرند که چگونه راه های هوایی بیمار را مکش کنند تا از انسداد مخاط در لوله ها جلوگیری کند.

ونتیلاتورها به طور معمول درد ایجاد نمی کنند. لوله تنفسی در مجاری تنفسی بیمار ممکن است باعث ناراحتی شود. یکی از ناامیدکننده ترین موارد حضور در یک دستگاه ونتیلاتور این است که بیمار قادر به صحبت و غذا نیست. به جای غذا ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است مواد مغذی را از طریق لوله ای که در رگ قرار داده می شود ، تأمین کند. اگر بیمار برای مدت طولانی روی دستگاه ونتیلاتور باشد ، احتمالاً غذای خود را از طریق لوله بینی یا معده دریافت می کند.

یک ونتیلاتور فعالیت بیمار را بسیار محدود کرده و حرکت او را محدود می کند. آنها ممکن است بتوانند در رختخواب یا صندلی بنشینند ، اما معمولاً نمی توانند زیاد حرکت کنند. 

یک پوشش نقره ای با این وضعیت این است که ونتیلاتور هیچ دردی برای بیمار ایجاد نمی کند. با این حال ، یک دوره گذار وجود دارد که بیمار ممکن است هنگام عادت به دستگاه ، برخی از ناراحتی ها را تجربه کند. هنگامی که وضعیت بیمار بهبود یافت ، معمولاً یک دوره “جدا سازی ” وجود دارد تا فرد قبل از برداشتن ونتیلاتور به تنفس خود عادت کند.

لوله گذاری بیمار

“ابتدا ، ما یک لوله را از طریق دهان یا بینی مستقیم به نای وارد می کنیم. این لوله به دستگاه اجازه می دهد هوا را به داخل ریه ها فشار دهد و شما را مجبور به استنشاق می کند. نمی توانید قورت دهید ، صحبت کنید یا سرفه کنید. اگر خوش شانس باشید ممکن است شما را آرام کنند. اما در تمام مدت شما را تسکین نخواهند داد. ” 

“این دستگاهی است که برای شما نفس می کشد.” “تنفس معمولی از فشار منفی استفاده می کند ، بدین معنی که دهان خود را باز می کنید و هوا وارد آن می شود. دستگاه از فشار مثبت برای وارد کردن هوا به ریه ها استفاده می کند. به این فکر کنید که جلوی دمنده برگ بایستید. “

بخشهای مراقبت ویژه

ونتیلاتورها که غالباً به آنها ماشینهای پشتیبانی کننده زندگی می گویند ، در بخشهای مراقبت ویژه برای بیمارانی که نمی توانند به تنهایی نفس بکشند استفاده می شود. بسیاری از بیماران مریض با COVID-19 برای زنده ماندن به کمک دستگاه تنفس نیاز دارند. در طول دوره شیوع همه گیر ، حدود نیمی از بیماران در ICU COVID-19 UAB متصل به یک دستگاه ونتیلاتور بوده اند.

“این مجموعه ای از ریه ها می شود.” “در حالی که ویروس به ریه ها آسیب زیادی وارد می کند ، دستگاه تنفس به بیمار اجازه می دهد تا هنگام کار دستگاه ریه ، استراحت کرده و بهبود یابد.” 

دستگاه به طور معمول برای یک ثانیه جریان هوا را تولید می کند ، تقریباً برای مدت سه ثانیه مکث می کند تا بیمار بتواند نفس خود را بیرون دهد و سپس تا زمانی که دستگاه مورد استفاده است تکرار می کند. و این می تواند مدت زمان طولانی باشد. 

“در موارد COVID-19 ، اغلب به مدت چند هفته به تهویه هوا نیاز است.” “و داشتن لوله در ریه خطراتی دارد ، زیرا می تواند به تارهای صوتی ، نای یا ریه ها آسیب برساند.”

اگرچه ممکن است یک دستگاه تهویه جان شما را نجات دهد ، اما مطمئناً تجربه خوشایندی نیست. و گرچه ممکن است یک فرد جوان و سالم مبتلا به COVID-19 به دستگاه تنفس احتیاج نداشته باشد ، افراد دیگری نیز هستند.

۱۹وقتی خبر این را می شنوید که شخصی که دوستش دارید به دستگاه تنفس احتیاج دارد ، اگر بخواهید تا آنجا که ممکن است در مورد تأثیر آن بر زندگی عزیزتان بدانید ، امری طبیعی است. ممکن است شما یک ایده کلی از ونتیلاتور پزشکی داشته باشید. این دستگاه به منظور کمک به بیماری که قادر به نفس کشیدن نیست ، طراحی شده است.

در این مقاله ، ما در مورد دستگاه های تهویه ، از نحوه کارکرد و انتظارات هنگام استفاده از دستگاه تهویه بیشتر خواهیم آموخت. 

فهرست
error: