برای اطلاع از ساختار تشکهای ضد زخم بستر شما می توانید به مطالعه راهنمای خرید تشک ضد زخم بستر بپردازید و سپس نسبت به خرید انها اقدام نمایید. هر روز آگاهی در مورد هزینه زخم های بستر از نظر مالی و انسانی افزایش می یابد. سال های اخیر شاهد پیشرفت های چشمگیری در درمان های بالینی در زمینه مراقبت از منطقه هایی از بدن که در اثر خوابیدن های طولانی تحت فشار قرار می گیرند هستیم.

در کنار طیف وسیعی از روش های درمانی مختلف ، ظهور انواع مختلف تشک های کاهش فشار انقلابی در مراقبت های پرستاری ایجاد کرده و تأثیر واقعی در کاهش شیوع زخم های بستر داشته است.

راهنمای خرید تشک ضد زخم بستر

تشک ضد زخم بستر (کاهش فشار) چیست؟

تقریباً تمام تشک های مراقبتی بیمارستانی و طولانی مدت که امروزه استفاده می شوند. برخی از سطوح تسکین فشار را برای کاهش خطرات زخم بستر ارائه می دهند. با این وجود تشک های تسکین دهنده فشار به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: –

  • تشک های استاتیک فوم (استفاده از انواع مختلف کف برای تغییر فشارهای زیاد)
  • تشک های مواج (تشک های فشاری که توسط پمپ ها با استفاده از جریان هوا کار می کنند تا فشار رابط بین بیمار و بستر را کاهش دهند)
  • تشک های هیبریدی ، هم از طریق پمپ و هم از مواد کاهش فشار(با ترکیب تکنیک های جریان هوا با فوم های پیشرفته)

چه عواملی باعث ایجاد زخم بستر می شود؟

زخم های بستر – که به آن زخم های دکوبیتوس نیز گفته می شود – آسیب های پوستی و بافتی زمینه ای ناشی از فشار مداوم به پوست است. افرادی که شرایط پزشکی تحرک مستقل ـنها را محدود می کند و قادر به جابجایی مجدد خود نیستند و افرادی که بر روی تخت یا صندلی هستند ، بیشتر در معرض خطر زخم بستر هستند.

معمولاً وجود زخم های بستر در جایی که پوست نواحی استخوانی مانند پاشنه ، پایه ستون فقرات و باسن را بپوشاند وجود دارد.

مراحل زخم بستر چیست؟

دسته ۱  پوست دست نخورده با قرمزی غیر قابل تغییر در ناحیه موضعی که معمولاً بیش تر در برجستگی های استخوانی است.

دسته  2 ، از بین رفتن ضخامت نسبی پوست که به صورت زخم باز کم عمق با بستر زخم صورتی قرمز ظاهر می شود. ضمنا ممکن است به صورت تاول نیز ظاهر شود.

دسته   3  از بین رفتن بافت ضخیم بطور کامل. ممکن است چربی زیر جلدی قابل مشاهده باشد اما استخوان ، تاندون یا عضله در معرض دید نیستند.

دسته  4  از دست دادن بافت ضخیم کامل با قرار گرفتن استخوان یا تاندون. اغلب شامل تخریب و حفره است.

تشک های تخصصی ضد زخم بستر چگونه می توانند به کاهش زخم های بستر کمک کنند؟

قبل از درمان های تخصصی ، بیمارانی مجبور هستند مدت های بر روی صندلی بنشینند. یا در رختخواب افتاده اند اگر با حرکت منظم متخصصان مراقبت های بهداشتی مدیریت شوند از فشار بر بافت های بدن جلوگیری خواهد شد.

امروزه بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به زخم بستر قرار دارند با تشک های مخصوص کاهش فشار تحت مراقبت قرار خواهند گرفت.

رهنمودهای بالینی فعلی به این معنی است که بیمارانی که به بیمارستان می روند برای تعیین عوامل خطر در ایجاد زخم فشار ، تحت ارزیابی پوستی قرار می گیرند ، و بررسی می کنند که چگونه می توانند خود اقدام کنند و همچنین نیازهای مراقبت موثر از منطقه تحت فشار را در نظر بگیرند.

انواع تشک ضد زخم بستر

تشک های مواج

سیستم تشک پویا آپولو

سیستم های ضد زخم بستر مواج (تشک های بادی) معمولاً توسط پمپ ها تغذیه می شوند. آنها از مجموعه ای از لوله های هوا تشکیل شده اند (معروف به سلول) و با تورم و تخلیه مداوم این سلول ها کار می کنند. تا اطمینان حاصل شود که فشارهای تماس در جایی که وزن بیمار روی تشک قرار می گیرد کاهش داده می شود و باعث توزیع مجدد فشار موثر می شوند.

انواع مختلفی از روش های درمانی در این عرصه وجود دارد. که گزینه های ویژه ای برای بیماران کم وزن یا چاقی و همچنین برای استفاده در مناطق خاص مانند درمان سوختگی وجود دارد.

تشک مواج ضد زخم بستر

یک تشک درمانی کاملاً خودکار با فشار منتاوب است. که دارای تنظیم فشار قابل مشاهده با چشم است که توسط وزن و حرکات بیمار تعیین می شود.

حالت های درمانی که این تشک فراهم می کند عبارتند از :

  • فشار متناوب (بطوری که سلولها در طی یک چرخه ۱۰ دقیقه ای باد می شوند و تخلیه می شوند)
  • ضربان (تأمین حرکت بافت از طریق افزایش و کاهش باد سلول به طور متناوب)
  • فشار کم دائمی (جایی که با فشارهای پایین بر سلول های تشک بیمار را غوطه ور می کند تا فشارهای اوج را کاهش دهد)
  • حالت فشار حداکثر (ایجاد یک سطح ثابت برای تسهیل اقدامات پرستاری)

تشک ضد زخم بستر دارای ساختاری با سلول ۸ تایی به همراه یک سلول فرعی که دائماً باد شده است طراحی شده است ، و اطمینان حاصل می کند که بیماران حتی در صورت قطع برق پشتیبانی می شوند و توسط پمپ بی صدا کار می کنند.

پمپ دارای یک کمپرسور دوتایی است ، که به باد شدن سریع و قطع شدن آسان را فراهم می کند ، با هوای باقی مانده در سلول به مدت ۱۰ ساعت امکان انتقال بیمار از بخش به بخش را در صورت لزوم فراهم می کند.

این تشک ضد زخم بستر برای استفاده در بیماران بسیار پر خطر تا زخم های فشار رده ۴ طراحی شده است . برای کاهش فشارهای اوج در این نقطه آسیب پذیر ، به بخشهای سر ، بدن و پاشنه به سلولهای باریک تر در ناحیه پاشنه تقسیم می شود.

سه سلول بالایی که از سر پشتیبانی می کنند ، ثابت باقی می مانند ، به این معنی که تشک توسط افرادی که تحمل حرکت پویا برای آنها دشوار است ، بهتر تحمل می شود.

تشک های ترکیبی ضد زخم بستر

تشک فشار ترکیبی

تشک ضد زخم بستر فشار ترکیبی هر دو روش درمانی فومی و مواج را ترکیب می کنند و می توانند به عنوان تشک های استاتیک یا به عنوان تشک درمانگر مواج برای کاهش خطر فشار بر زخم ها استفاده شوند.

این تشک مزیت اضافی را به همراه دارد که از یک تشک استاتیک به یک تشک درمانی مواج بدون نیاز به حرکت بیمار از تخت و بدون انتظار برای تحویل تجهیزات ، به سرعت و به راحتی قابل دستیابی است.

به همین ترتیب ، تبدیل تشک بیمار از حالت مواج به تشک استاتیک، همانطور که نیازهای مراقبت وی کاهش می یابد ، سریعتر و ساده تر است.

تشک های هیبریدی به صورت نمونه هایی مجهز و بدون موتور در دسترس هستند.

فهرست
error: