قبل از خرید ویلچر لازم است که بدانید ویلچر یک وسیله جابجایی کمکی است و حمل و نقل شخص نشسته را روی یک سطح صاف آسان می کند.

مهمتر از همه ، ویلچر را باید به عنوان پسوند بدن دید. با جبران ناتوانی ، دشواری یا خستگی از راه رفتن ، چه موقتی و چه دائمی ، به بازیابی تحرک کمک می کند. ویلچرهای امکان بازگرداندن استقلال ارا برای شخص فراهم می کنند . این موضوع بسیار مهمتر از نماد معلولیت آنها در روان جمعی است.

امروزه بسیاری از ورزش ها با ویلچر برای افراد قابل دسترسی است. از این رو نیاز به ویلچر ورزشی متناسب با فعالیت راهگشا است.

مشاهده ویلچرهای چرخدار

معیارهای انتخاب انتخاب ویلچر چیست؟برای انتخاب مناسب ترین ویلچر ، باید در نظر داشته باشید:

 نوع صندلی: صندلی چرخدار

 ویلچرهای فعال یا غیرفعال: 

ویلچرهای “فعال” برای ارائه بیشترین استقلال به کاربران در نظر گرفته شده اند. آنها به افراد کم تحرک اجازه می دهند به سرعت خود به خود حرکت کنند . به محض تسلط بر روی ویلچر خود ، از فضای محدود عبور کنند. این ویلچرها که غالبا مجهز به چرخ های روان و صندلی پشتی تاشو هستند . به راحتی در صندوق عقب خودرو قابل ذخیره هستند.
از طرف دیگر ، ویلچرهای چرخدار “منفعل” توسط شخص ثالث رانده می شوند. برای حمل و نقل معلولانی که قدرت و توانایی هل دادن را ندارند ، در نظر گرفته شده است. این وسیله نقلیه همچنین توسط شخص دیگری قابل تاشو شدن است.

 خرید ویلچر برقی و دستی: 

ویلچرها برقی راحتی بیشتری را ارائه می دهند و به تلاش کمتری از طرف کاربران نیاز دارند. آنها به کاربران این امکان را می دهند که دور بزنند و به راحتی بر موانعی مانند پله غلبه کنند. به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی ، این ویلچرها در عین حال که سبک هستند از ساختاری بسیار محکم برخوردار هستند. می توان آنها را با باتری دوم مجهز کرد تا برد بیشتری داشته باشد ، تا بیش از ۲۰ کیلومتر. واحد کنترل وسیله نقلیه می تواند بنا به درخواست در سمت راست یا چپ صندلی چرخدار قرار گیرد. سوئیچ روشن / خاموش به راحتی در دسترس هر کاربر است و سوئیچ انتخابگر امکان تنظیم سرعت را می دهد.
ویلچرهای دستی باعث افزایش استقلال افرادی می شوند که هنوز اندام فوقانی فعالی دارند. 

 استفاده روزانه از صندلی: 

چه سطح راحتی لازم است؟ اگر فردی که دارای تحرک کمتری است بیشتر وقت خود را در ویلچر می گذارد ، توصیه می شود راحت ترین وسیله نقلیه ممکن را با یک صندلی ضخیم پایه پشتی ، صندلی تاشو و… را انتخاب کنید ، اگر برعکس به عنوان مثال ، به شخص اجازه می دهد تا از خانه خود به ماشین منتقل شود همه این لوازم جانبی لازم نیست.

 ویلچر داخلی و خارجی و مانورپذیری: 

در حالی که بسیاری از ویلچر می توانند در داخل و خارج از منزل استفاده شوند ، برخی برای استفاده موقت طراحی شده اند. این مورد برای حمام ، یا توالت استفاده می شوند.
بسته به اینکه آیا از ویلچر در داخل خانه یا خارج از منزل استفاده خواهد شد ، در نظر بگیرید. هرچه چرخ های جلوی آن کوچکتر باشد ، ویلچر در داخل خانه مانور بیشتری خواهد داشت. و هرچه چرخ های جلو بزرگتر باشد ، صندلی چرخدار بهتر می تواند موانعی مانند درهای ورودی ، پیاده روها یا شن را بر رد کند.

 گزینه های لوازم جانبی ویلچر

بسیاری از لوازم جانبی را می توان به صندلی های چرخدار اضافه کرد. مانند پایه ها ،کاور مخصوص صندلی ، یک کیف چند منظوره را برای اتصال به پشتی ویلچر، یک سینی تاشو برای نوشتن یا غذا خوردن ، کمربند ایمنی ، پایه استراحت پا از این جمله هستند.

خرید ویلچر ورزشی

فقط به دلیل اینکه یک فرد ناتوانی جسمی دارد به این معنی نیست که نمی تواند در ورزش شرکت کند. امروزه تجهیزات متنوع و قابل استفاده هستند و گزینه هایی را برای افرادی که کم تحرک هستند قابلیت شرکت در ورزش های تفریحی و رقابتی فرد را افزایش می دهد.ورزش های زیادی وجود دارد که افراد دارای معلولیت جسمی می توانند در آن شرکت کنند: بسکتبال ، راگبی ، تنیس ، دوچرخه سواری ، پیاده روی ، اسکی یا پیست و زمین. 

 ورزشکاران دارای معلولیت همچنین یک صندلی استاندارد برای زندگی روزمره و یک صندلی رقابت برای ورزش خود دارند.صندلی های چرخدار مسابقه نسبت به مدل های سنتی سبک تر و راحت تر هستند. آنها صندلی کمتری دارند و هیچ کمربند و پایه ای برای حرکت محدودتر وجود ندارد. 

لاستیک های متناسب ویلچر

در بسیاری از موارد ، آنها دارای لاستیک هایی متناسب با محل ورزش ، خواه این یک سالن ورزشی یا یک فضای باز دارند. چرخ ها بطور کلی کج شده اند تا امکان مدیریت بهتر سرعت را داشته باشند . در حالی که صندلی می تواند به صورت متفاوت کج شود و شاسی ها باریک تر و تقویت می شود.مسابقات ویلچر نیاز به دستیابی به تجهیزات خاص مانند قاب سفت و سخت نصب شده بر روی سه چرخ و لوازم جانبی ضروری مانند کلاه ایمنی و دستکش دارد. 

ویلچر چه ویژگی های خاصی می تواند داشته باشد؟

زندگی روزمره یک فرد با کاهش تحرک چالش های بسیاری را بهمراه دارد.

 خرید ویلچر با صندلی های ایستاده :

آنها به افرادی که نمی توانند قدم بردارند اجازه می دهد تا به صورت ایستاده بایستند . این امر باعث بهبود تنفس ، هضم ، ادرار و حفظ تعادل قلبی عروقی می شود. توانایی ایستادن همچنین برای دستیابی به اشیاء قرار داده شده در قفسه بالا یا مبلمان بلند و برای قرار گرفتن در قد سایر افراد مفید است. این برای تعامل های اجتماعی و روحیه مناسب است.

 ویلچر پله رو : هنگامی که اختراع شدند ، با از بین بردن یک مانع بزرگ برای افراد کم تحرک ، یک انقلاب کوچک در این بخش را نشان دادند.

 کنترل ویلچرها با صدا یا چشم:

اکثر این صندلی ها هنوز در مرحله تحقیق هستند. آنها مجهز به سیستمهایی هستند که می توانند با میزان ناتوانی سازگار شوند. به دستورات صوتی یا چشم چشمک زن پاسخ دهند. در بسیاری موارد لازم است با گفتن نام هر مقصد مهم ، محلی را که در آن استفاده خواهد شدرا به ان نشان دهید. سپس ویلچر می تواند داده ها را ذخیره کند تا بتواند بار دیگر با یک فرمان صوتی ساده ، کاربر را به مقصد خود منتقل کند. برخی از صندلی های چرخدار “هوشمند” مجهز به سیستم تشخیص مانع متشکل از سنسورها و الگوریتم ناوبری هستند. وبه صندلی اجازه می دهند در صورت لزوم کند یا متوقف شوند.

فهرست
error: