در پاسخ به این سوال که بیماری انسدادی مزمن ریوی COPD چیست؟ باید گفت از گروهی از بیماری های طولانی مدت ریوی است که راه هوایی آنها ضخیم و ملتهب شده است. با گذشت زمان ، COPD تنفس را دشوار می کند زیرا مجاری تنفسی تا حدی مسدود شده و جریان هوا را به داخل محدود می کند. و خارج از ریه ها

وقتی این اتفاق می افتد ، اکسیژن کمتری (O ۲ ) به خون می رسد و خلاص شدن از گازهای زائد ، دی اکسید کربن (CO ۲ ) دشوارتر می شود .

COPD از ۲ بیماری مزمن تشکیل شده است:

  1. برونشیت مزمن التهابی ماندگار در مجاری تنفسی است که باعث سرفه مداوم همراه با ترشح مخاط می شود.
  2. آمفیزم باعث آسیب جبران ناپذیری به کیسه های هوا (آلوئول) در بافت ریه می شود و منجر به تنگی نفس می شود.

علل بیماری انسدادی مزمن ریوی COPD چیست؟

علت اصلی ابتلا به COPD سیگار کشیدن است ، شیوع COPD در افرادی که سیگاری منظم هستند یا در مقایسه با غیر سیگاری ها بطور قابل توجهی بیشتر است. ۱

عوامل خطر دیگر شامل قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض شغل در برابر گرد و غبار و مواد شیمیایی است. 

بیماری انسدادی مزمن ریوی COPD چقدر شایع است؟

COPD شایعتر از آن است که تصور کنید. طبق آخرین آمار ، ۶۵ میلیون نفر در سراسر جهان با COPD متوسط ​​تا شدید زندگی می کنند. 

در آسیا ، شیوع COPD حدود ۶، است ، با نرخ های خاص کشور ۳.۵-۶.۷%.

در اروپا شیوع COPD 4-10٪ از جمعیت بزرگسال است. بر اساس برآورد کشورها براساس کشورها:

  • ۳ میلیون در انگلیس
  • ۳.۵ میلیون در فرانسه
  • ۲.۷ میلیون در آلمان
  • ۲.۶ میلیون در ایتالیا
  • ۱.۵ میلیون در اسپانیا. ۵

اگرچه COPD غالباً به عنوان بیماری سیگاری دیده می شود ، مطالعات متعدد نشان داده است که از هر ۵ بیمار ۱ مبتلا به COPD 1 نفر هرگز سیگار نکشیده است. 

علائم بیماری انسدادی مزمن ریوی COPD چیست؟

بیماری COPD معمولاً سالها به طول می انجامد. اولین علائم ممکن است تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله ها یا کار در خانه باشد. از آنجا که تنفس کار بسیار سختی است ، شما ممکن است مدام احساس خستگی کنید. همچنین ممکن است سرفه منظم داشته باشید و از مخاط تجمع یابد.

آلودگی هوا ، آلرژی ، سرماخوردگی و آنفلوانزا ممکن است باعث شعله ور شدن COPD شود ، در غیر این صورت به عنوان تشدید حاد شناخته می شود.  اگر سیگاری هستید ، ممکن است به طور مکرر دچار عفونت های ریوی شوید که می تواند منجر به ذات الریه شود.

مشکل اجتماعی بیماری انسدادی مزمن ریوی COPD چیست؟

افراد مبتلا به COPD معمولاً برای معالجه نیاز به پذیرش در بیمارستان دارند. هر بستری نه تنها بار سنگینی بر دوش منابع مراقبت های بهداشتی ، بلکه بیماران و خانواده های آنها نیز می آورد.

با هدف پرورش افراد و جوامع سالمتر ، بیمارستان ها ، ارائه دهندگان بیمه ، ارائه دهندگان خدمات مراقبت و بیماران همه به دنبال راه حل های بهتر برای مراقبت و مدیریت طولانی مدت COPD هستند.

مشکل اقتصادی بیماری انسدادی مزمن ریوی COPD چیست؟

به عنوان سومین علت اصلی مرگ در سراسر جهان ، تخمین زده می شود که COPD سالانه بیش از ۳ میلیون نفر در جهان جان خود را از دست می دهد. و با افزایش سن جمعیت پیش بینی می شود که مرگ و میر ناشی از COPD طی دهه آینده بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد. 

تعداد فزاینده بیماران COPD بارهای سنگین اقتصادی ایجاد می کند. هزینه سالانه مراقبت های بهداشتی تاکنون در حال حاضر است:

  • ۳۸.۶ میلیارد یورو در اروپا 
  • ۴۹.۹ میلیارد دلار در ایالات متحده 
  • ۹۲۹ میلیون دلار در استرالیا 

همراه با ترک سیگار ، دارو درمانی ، توانبخشی و تغذیه مناسب ، افزودن تهویه غیر تهاجمی به درمان ممکن است به شما کمک کند تا در خارج از بیمارستان ساله باشید و از کیفیت زندگی بهبود یافته برخوردار شوید. 

فهرست
error: